İngiltere Tier 5 Vizesi, İngiltere’de gönüllü olarak hayır işlerinde çalışacak ya da İngiltere’de lisanslı kurumlarda staj amaçlı bulunacak kişilere verilmektedir.

Tier 5 Vizesi İngiltere’de hayır projelerinde ya da lisanslı kurumlarda staja katılım amaçlı bulunmak isteyen kişilere İngiltere’de geçici süre ile yaşamasına ve çalışmasına izin vermektedir. Puanlama sisteminin geçerliği olduğu Tier 5 için ilk şart; kişinin İngiltere’de kendisine sponsor olacak bir kuruluştan kabul edilmiş olmasıdır. Devlet destekli değişim programı olan Erasmus öğrencileri Tier 5 vizesi başvurusu yapmaktadır. İngiltere Tier 5 Geçici Çalışan Vizesinin herhangi bir kategorisinde başvuru yapmak isteyen kişiler puan sisteminden toplam 40 puanı elde etmiş olmalıdır. Başvurularda COS belgesi 30 puan, banka hesaplarında gösterilmesi gereken sterlin bedeli ise 10 puan üzerinden değerlendirilmektedir.

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesini Kimler Alabilir?

İngiltere Geçici Çalışma Vizesi Tier 5; sanatçı ve sporcuları, hayır işlerinde çalışanları, din adamlarını, devlet onaylı değişim programlarını ve uluslararası anlaşmalı çalışanları kapsamaktadır. Bu 5 kategoride başvuru yapabilmek için İngiltere’ye gidiş nedeni olan iş, eğitim ya da araştırma kişiye sponsor olacak kuruluşun çalışmaları ile ilgili olmak zorundadır.

Tier 5 Vizesi İçin Başvuru Nereye Yapılmalıdır?

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi için başvurular İngiltere İçişleri Bakanlığı-Hudut Muhafaza Dairesi (UKBA) tarafından yetkilendirilmiş İngiltere Vize Başvuru Merkezleri ve akredite olmuş seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir.

Tier 5 Vizesine Başvuran Kişi, Banka Hesabında Ne Kadar Bütçe Göstermelidir?

Tier 5 Vizesi almak isteyen kişiler başvurularında maddi yeterlilik şartını kanıtlayabilmek için en az 90 gün boyunca şahsi banka hesabında 945 sterlin bulundurmalıdır.

Tier 5 Vizesi Alan Kişiler Ailelerini İngiltere’ye Götürebilir Mi?

Tier 5 Geçici Çalışan Vizesi alan kişilerin eşleri, 18 yaş altındaki çocukları ve İngiltere’de bulunan 18 yaş üstü çocukları bu vizeye başvurabilmektedir. Tier 5 vizesi almak isteyen kişi hangi kategoride olursa olsun bakmakla yükümlü oldukçarı kişilerin başvurularını kendi başvuruları ile birlikte yapmalıdır. Tier 5 vizesi alan kişinin her aile üyesinin 630 sterlin tasarrufu olması gerekmektedir. Bu meblağ, aile üyesinin kendi hesabında başvurudan 90 gün önce bulundurulmalı ve 90 gün boyunca hesapta kalmalıdır.

Tier 5 Vizesi Uzatılabilir Mi?

Tier 5 Vizesinin süresi uzatılabilmektedir. Bunun için vize süresi dolmadan başvuru yapılması gerekmektedir. Tier 5 Erasmus Vizesi 12 aya kadar veya sponsorluk belgesinde belirtilen süreye 14 gün daha ekleyecek şekilde uzatılabilmektedir. Tier 5 Vizesinde farklı kategorilerde vize uzatma süreleri şu şekildedir:

 • Sanatçı ve sporcular vizelerini 1 yıla kadar ya da sponsorluk sertifikasının üzerinde yazan süreye ek 14 gün daha uzatabilmektedir.
 • Hayır işlerinde çalışanlar vizelerini 1 yıla kadar ya da sponsorluk sertifikasının üzerinde yazan süreye ek 14 gün daha uzatabilmektedir.
 • Din görevlileri vizelerini 2 yıla kadar ya da sponsorluk sertifikasının üzerinde yazan süreye ek 14 gün daha uzatabilmektedir.
 • Uluslararası anlaşma kapsamındaki kişiler vizelerini 2 yıla kadar uzatabilmektedir.

Sanatçı ve Sporcular İçin Tier 5 Geçici Çalışan Vizesinin Şartları Nelerdir?

İngiltere’de aktör, dansçı, film yapımcısı, müzisyen olarak çalışmak isteyen sanatçılar bu kategoride vize başvurusu yapmak zorundadır. Aynı zamanda üst düzeyde bir sporcu olarak mesleğine katkı sağlamak amaçlı İngiltere’ye giriş yapmak isteyen kişilerin de başvurularını bu kategoride yapmaları gerekmektedir.

Tier 5 Vizesi Alan Kişinin Elde Edeceği İmkanlar Nelerdir?

 • Kişi eğitim görebilir.
 • Sponsorluk anlaşmasında belirtilen işte sponsor için çalışılabilir.
 • Aynı sektörde haftada 20 saate kadar ikinci bir işte çalışılabilir.
 • “Shortage Occupation” listesinde bulunan bir işte haftada 20 saate kadar çalışılabilir.
 • Milli takım için bir sporcu olarak veya spor kategorisinde bir spor yayıncısı olarak çalışılabilir.
 • Kişi ailesini İngiltere’ye götürebilir.

Kimler Tier 5 Erasmus Vizesi Alabilir?

Tier 5 Erasmus Vizesine Yurtdışı Hükümet Dil Programı ya da devlet tarafından kabul edilmiş bir değişim programı ile İngiltere’ye kısa süreli bir iş tecrübesi edinmek ya da eğitim için gitmek isteyen kişiler başvurmaktadır. Erasmus Vizesi alabilmek için lisans, yüksek lisans veya doktora diplomalı kişilerin, Birleşik Krallık Yüksek Eğitim Kurumları ile denkliğinin bulunması gerekmektedir.

Tier 5 Vizesi ile Resmi Din Görevlilerinin İngiltere’deki Olanakları Nelerdir?

Bir diyanet işleri başkanı ya da herhangi bir dini kurumun üyesi İngiltere’de bir inanç topluluğunda çalışmak üzere iş teklifi aldığında Tier 5 Çalışma Vizesinin Resmi Din Görevlileri kategorisinde başvuru yapmak zorundadır. Bu vizeye başvuran kişilerin ülkedeki olanakları Tier 5 Vizesi kapsamındaki imkanlara ek olarak; gönülü bir işte çalışabilmeyi ve İngiltere’ye geri dönmek şartıyla başka bir ülkeye seyahat etmeyi de içermektedir.

Tier 5 Vizesi Almak İsteyen Resmi Din Görevlileri İçin İngilizce Derecesi İstenir Mi?

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi almak isteyen resmi din görevlileri İngilizce bilgilerini okuma, yazma, konuşma ve dinleme konusunda IELTS’ten en az 4.0 puan alarak kanıtlamalıdır. Ayrıca İngilizce eğitim veren ve UK NARIC tarafından İngiltere’de bir lisans, yüksek lisans veya doktora derecesine denk gelen bir akademik yeterliliğe sahip olmaları gerekmektedir.

İngiltere’de kendi alanında vaaz vermek, insanlara kişisel meseleleriyle ilgili yardımda bulunmak, öğütler vermek, cami ve kilise gibi kurumlarda çalışmak isteyen kişilerin Tier 2 Vizesi Din Görevlisi kategorisinde vize alması gerekmektedir.

Tier 5 Uluslararası Anlaşma Kapsamında Geçici Çalışma Vizesini Kimler Alabilir?

Uluslararası hukuk kapsamındaki işler için bir sözleşme yaparak İngiltere’de çalışacak kişiler bu vize için başvurabilmektedir. Hizmet Ticareti Hakkında Genel Sözleşme (GATS) ve benzeri sözleşmeler kapsamındaki işçiler, yabancı hükümet ve uluslararası örgütlerin çalışanları ve diplomatik evlerdeki özel hizmetçiler Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi alabilmektedir.

Tier 5 Uluslararası Anlaşma Geçici Çalışan Vizesini Uzatmanın Koşulları Nelerdir?

Vize süresi her defasında 2 yıl olmak üzere maksimum 6 yıllık bir süreye kadar uzatılabilmektedir. Ancak bunu yaparken aşağıdaki durumlar göz ardı edilmelidir:

 • Kişi, diplomatik hanede özel bir hizmetliyse ve 5 Nisan 2012’de ya da sonrasında vize başvurusunda bulunmuşsa bu durumda toplam azami kalış süresi yalnızca 5 yıl veya işverenin başka bir ülkeye atamasının yapıldığı güne kadar olabilir. Burada hangisi süre daha kısaysa o kabul edilmektedir.
 • Kişi, bir sözleşmeli hizmet tedarikçisiyse ya da bağımsız profesyonelse – yalnızca 12 aylık dönemde İngiltere’de en fazla 6 ay kalabilmektedir.

İngiltere vizesi almanızda yol gösterecek bilgileri, Tier 1, Tier 2 ve Tier 5 İngiltere vizeleri hakkında bilmeniz gerekenleri blog sayfamızdan takip edin.