Eğer Türkiye’de çalıştığınız şirketin organizasyonu dahilinde İngiltere’de görev almanız gerekiyorsa Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Türkiye’de çalıştığı kurumun organizasyonu dahilinde İngiltere’deki bir şubesinde görev almak gerekiyorsa Tier 2 Şirket içi Transfer Vizesi için başvuru yapmak gerekmektedir. Kişi, bu vize ile kendisini İngiltere’de istihdam edecek sponsoru için çalışabilir, haftada 20 saate kadar ikinci bir iş yapabilir, gönüllü olarak herhangi bir işte çalışabilir, ana işinizi engellemediği sürece eğitim alabilir, İngiltere’de başka ülkelere giriş çıkış yapabilir. Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi ile vize sahibi ailesini de birlikte yaşamak için İngiltere’ye götürebilmektedir.

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi alabilmenin temel koşulları; maddi yeterlilik şartı ve puanlama tabanlı testten geçmektir. Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi almak isteyen kişiler başvurularında maddi yeterlilik şartını kanıtlayabilmek için en az 90 gün boyunca şahsi banka hesabında 945 sterlin bulundurmalıdır.

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesinde Puan Sistemi Nasıl Uygulanır?

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi için başvuru yapan kişinin belirli kriterler çerçevesinde en az 50 puanı toplaması gerekmektedir. Eğer İngiltere’de yapılacak iş eksiklik olan meslek alanları listesindeki işlerden birisi ise 50 puan, eğer teklif edilen iş yerel işgücü testini geçmekte ise 30 puan, eğer şirket içi transfer söz konusu ise 30 puan, öğrenim sonrası iş söz konusu ise 30 puan alınabilmektedir. Bu puanlardan herhangi birini alan kişi eğer lisans altı diplomaya sahipse 5 puan, lisans ya da yüksek lisans diplomasına sahipse 10 puan, doktora diplomasına sahipse 15 puan alabilmektedir. Elde edilecek brüt gelire göre belirlenen puan kriterleri ise şu şekildedir:

  • Yapılacak olan işten elde edilecek brüt gelir 17.000 sterlin altındaysa puan alınamaz.
  • Yapılacak olan işten elde edilecek brüt gelir 17.000 ile 19.999.99 sterlin arasında ise 5 puan alınır.
  • Yapılacak olan işten elde edilecek brüt yıllık gelir 20.000 ile 21.999.99 sterlin arasında ise 10 puan alınır.
  • Yapılacak olan işten elde edilecek yıllık brüt gelir 22.000 ile 23.999.99 sterlin arasında ise 15 puan alınır.
  • Yapılacak olan işten elde edilecek yıllık brüt gelir 24.000 sterlin ve üzerinde ise 20 puan alınır.

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesini Kimler Alabilir?

Kişinin çalıştığı kurumun organizasyonu dahilinde İngiltere’deki bir şubesinde görev alması gerekiyorsa Tier 2 Vizesinin Şirket İçi Transfer kategorisinde vize alması gerekmektedir. 3 çeşit Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi vardır:

  • Uzun vadeli personel: Aynı şirkette 12 aydan fazla süre çalışanlardır. Şirketteki pozisyonun İngiltere’den işe alınacak bir işçi ile doldurulamayacağı transferlerdir.
  • Kısa vadeli personel: 12 ay dahil, 12 aydan kısa ve şirketteki pozisyonun İngiltere’den işe alınacak bir işçi ile doldurulamayacağı transferlerdir. İşverenler, bu tür vize için yeni bir sponsorluk sertifikası veremezler çünkü başvurular kapatılmıştır.
  • Mezun stajyer: Uzman iş pozisyonları için mezun stajyer programlara yapılan transferler içindir. Kişinin yeni mezun olması ve iş yeri ile en az 3 aylık iş ilişkisinin olması gerekmektedir.

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi için gerekli evrakları Tier 2 Vizesi Nedir? Nasıl Alınır? blog yazımızda görüntüleyebilirsiniz.

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesinin Süresi Ne Kadardır?

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi ile uzun vadeli personel eğer yılda 120 bin sterlinden fazla kazanıyorsa 9 yıl, uzun vadeli personel eğer yılda 120 bin sterlinden az kazanıyorsa 5 yıl 1 ay, mezun stajyer 12 ay, kısa vadeli personel ise 12 ay süre ile İngiltere’de çalışabilmektedir.

Kişi uzun vadeli personel olarak Tier 2 Vizesi almışsa 5 yıla kadar (yılda 120 bin sterlinden fazla kazanıyorsa 9 yıla kadar) vize süresini uzatabilmektedir. Kısa vadeli personel veya mezun stajyer olarak Tier 2 Vizesine sahip olan kişi vizesini en fazla 12 ay uzatabilmektedir.

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesinin Sağladığı Olanaklar Nelerdir?

Kişi, kendisini istihdam eden sponsor için İngiltere’de çalışırken, haftada 20 saate kadar ikinci bir iş yapabilmektedir. Ayrıca gönüllü olarak herhangi bir işte de çalışabilmekte, ana işini engellemediği sürece eğitim alabilmekte, İngiltere sınırlarına giriş çıkış yapabilmekte ve ailesini de birlikte yaşamak üzere İngiltere’ye götürebilmektedir.

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi Alan Kişinin Ailesi Hangi Vizeyi Alabilir?

İngiltere Şirket İçi Transfer Vizesi sahibinin bakmakla yükümlü olduğu aile üyeleri Tier 2 Dependant Vizesi için başvuru yapabilmekte ve İngiltere’de yaşayabilmektedir. Bu durumda Tier 2 Çalışma Vizesi alan kişi her aile bireyi için maddi yeterlilik şartını sağlamalıdır. Başvuru sahibi her bir aile üyesi için 630 sterlin miktarındaki parayı banka hesabında 90 gün boyunca (son 3 aylık hesap hareketi) göstermelidir.

Tier 2 vizesi ve diğer İngiltere vizelerinin kapsamı, Tier 1, Tier 4 ve Tier 5 İngiltere vizeleri hakkında bilmeniz gerekenleri blog sayfamızdan takip edin.