Döviz Kazandırıcı Hizmet Destekleri – Danışmanlık Desteği

Yurtdışında ülkenize döviz kazandırıcı ihracat faaliyetleri gerçekleştirerek döviz kazanabilir, uluslararası rekabet ortamında ülkenizin hizmet gelirlerini artırabilirsiniz. Bunun için devletten Danışmanlık Desteği alabilirsiniz.

Uluslararası pazarlarda rekabet avantajını artırmak üzere pazarlama stratejisi, yurtdışı pazar yapısı ve pazara giriş konularında alınacak danışmanlık hizmetlerine yönelik giderlerin desteklenebilmesi için sağlık turizmi, bilişim, eğitim ve film sektörlerinde faaliyet gösteren yararlanıcılar danışmanlık hizmeti alabilmektedir. Ancak danışmanlık hizmetini almaya başlamadan önce ön onay başvuru belgelerin hazırlanması ve Genel Müdürlüğe başvuru yapılması gerekmektedir. Sırasıyla ön onay ve başvuru olmak üzere 2 aşamalı olan bu süreçte bilmeniz gerekenleri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Danışmanlık Desteği Ön Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ön onay; danışmanlık hizmetini sağlayan kuruluşun tecrübesi, uzmanlık alanı, yapmış olduğu çalışmalar ve danışmanlık hizmetinin içeriği göz önünde bulundurularak verilmektedir. Döviz Kazandırıcı Hizmet Desteklerinden biri olan Danışmanlık Desteği için ön onay alınmaması, danışmanlık giderlerinin de desteklenemeyeceği anlamına gelmektedir. Öncelikle aşağıdaki Danışmanlık Desteği Ön Onay Başvuru Belgeleri ile birlikte Genel Müdürlüğe başvuru yapılmalı ve ön onay alınmalıdır:

 • Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğünü muhatap dilekçe
 • Danışmanlık Desteği Ön Onay Başvuru Formu (Formu indirmek için tıklayın.)
 • Danışmanlık şirketine ilişkin detaylı bilgi
 • Danışmanlık şirketinin daha önce kapsamda yer alan konularda danışmanlık hizmeti vermiş olduğu en az 3 müşteriden alınmış referans mektubu
 • Genel Müdürlük tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler

Önemli: Ön onayın verildiği tarihten sonraki harcamalar destek kapsamına alınmaktadır.

Ön onay süreci tamamlandıktan sonra danışmanlık faaliyetinin gerçekleştirilmesini takiben destek başvuruları, aşağıdaki belgelerle birlikte doğrudan veya posta ile Genel Müdürlüğe yapılmalıdır:

 • Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’nü muhatap dilekçe
 • Danışmanlık Desteği Başvuru Formu (Formu indirmek için tıklayın.)
 • Danışmanlık Faaliyeti Sonuç Raporu (Hazırlaması gereken sonuç raporunu görüntülemek için tıklayın.)
 • Fatura (Danışmanlık hizmetinin içeriğini gösterir nitelikte olmalıdır.)
 • Banka onaylı ödeme belgesi
 • Sözleşme (Danışmanlık hizmetinin konusu, kapsamı, süresi, tutarı v.b. bilgileri içermelidir.)
 • Genel Müdürlük tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler

Not: Başvuru dosyasının bu sıralamaya uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.

Danışmanlık Desteği Ne Kadardır?

Bilişim şirketlerinin Bakanlığın ön onay verdiği konularda satın aldıkları danışmanlık hizmeti giderleri %50 oranında ve yıllık en fazla 200.000 ABD Doları tutarında karşılanır. Bir bilişim şirketi danışmanlık desteğinden bir kez yararlanabilmektedir.

Danışmanlık Desteği Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Destek başvuruları, danışmanlık faaliyetinin gerçekleştirilmesini takiben yapılır. Destek başvurusunun, ödemenin gerçekleştiği tarihten en geç 6 ay içinde Genel Müdürlüğe ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu aşamada postadaki gecikmeler dikkate alınmamaktadır. Danışmanlık Desteği alan bir kişinin başvuru sırasında aşağıdaki hususları bilmesi gerekmektedir:

 • Ödeme belgesinin aslı, diğer belgelerin ise aslı veya birer örneklerinin sunulması gerekmektedir.
 • Başvuru formunun kaşelenerek imza sirkülerinde tatbik imzası bulunan temsile yetkili kişi/kişiler tarafından imzalanması, münferit ve müşterek imza hususlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • İngilizce haricindeki yabancı dillerde düzenlenen belgelerin yeminli tercüman tarafından Türkçe tercümeleri yapılmalıdır.
 • Dekont, e-dekont, hesap dökümü, swift belgesi, kredi kartı ekstresi vb. belgeler ödeme belgesi olarak kabul edilmektedir. Ödemenin çek ile yapılması halinde, banka onaylı çek fotokopisi ve banka onaylı hesap dökümünün sunulması gerekir. Cirolu çekler ile yapılan ödemeler, destek kapsamında değerlendirilmez.
 • Genelge’nin 36 ncı maddesinin beşinci fıkrası saklı kalmak kaydıyla ödemenin; yararlanıcı/işbirliği kuruluşu tarafından bankacılık kanalı ile gerçekleştirilmesi zorunludur. Ödemenin, bu kuruluşların ortağı, çalışanı veya harcama yapma yetkisi verildiği şirket imza sirkülerinde belirtilen kişiler tarafından yapılması halinde, bahse konu ödemenin bankacılık kanalı ile gerçekleştirilmiş olması şartıyla; ilgili meblağın anılan kuruluşlar tarafından ödemeyi gerçekleştiren kişiye aktarıldığının tevsiki ve söz konusu ortaklık/ istihdam/harcama yetkisi bağına ilişkin kanıtlayıcı belgelerin sunulması zorunludur.

Not: Yurtdışında düzenlenen banka ödeme belgelerinin Ticaret Müşavirliği/Ataşeliği tarafından onaylanması halinde banka onayı aranmamaktadır.

Yurtdışı şirket alımına yönelik destek alabilmek için başvuru sürecinden ön onay aşamasına kadar bilmeniz gereken tüm bilgileri Rapor ve Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği blog yazımızda bulabilirsiniz.

Read more


İngiltere Vizesi Hakkında En Çok Merak Edilenler

İngiltere’de şirket kurmak, çocuğunuz için okul seçmek, polis kaydı ve GP kaydı yaptırmak, şirket transferleri ya da girişimci statüleriyle vize almak… Kısaca İngiltere’yi ziyaret amacınıza yönelik sizi bilgilendirecek tüm detaylar bu yazımızda.

Birleşik Krallık vizesi olarak da bilinen İngiltere vizesi, Büyük Britanya ülkelerine girmenizi sağlar. İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda, Galler, Anguilla, Bermuda, İngiliz Virgin Adaları, Cayman Adaları, Pitcairn, Cebelitarık, Montserrat, Falkland Adaları’na İngiltere Vizesi ile gidilebilmektedir. Elinizdeki vize ister turist vizesi, ister Ankara Anlaşması, ister Tier vize türlerinden biri olsun bu saydığımız ülkeleri vizenizi aldıktan sonra ziyaret edebilirsiniz. Peki başvurduğunuz İngiltere vizesi için ne kadar beklemeniz gerekiyor? Ya da elinize ulaşan red cevabı karşısında itiraz hakkınız var mı? İngiltere’deki okullardan hangisi çocuğunuz için daha uygun? İngiltere’yi hangi amaçla ziyaret edecek olursa olsun herkesin merak ettiği ve en çok sorduğu soruların cevaplarını bu yazımızda derledik.

İngiltere Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Ankara Anlaşması vizesi, Tier 1, Tier 2, Tier 4, Tier 5 ve aile üyelerini ilgilendiren İngiltere vizelerinin sonuçlanma süresi değişkendir ve bu nedenle her biri için net bir zaman dilimini belirtmek yanlış olur. Örneğin; Ankara Anlaşması Vizesi başvuruları 3 aya kadar sonuçlanmaktadır. Tier 4 Öğrenci Vizesi ise 3 haftaya kadar sonuçlanabilmektedir. Tier 4 vize türü kapsamında Ebeveyn ve Aile Vizeleri 15 gün içinde olumlu/olumsuz sonuçlanmaktadır. Tier1, Tier2, Tier 5 vizelerinde de Tier 4 vizelesinde de olduğu gibi en geç 3 hafta içinde sonuç alınabilmektedir.

Ankara Anlaşması Vize Başvurusu Olumlu Sonuçlanırsa Ne Yapmak Gerekir?

Ankara Anlaşması vize başvurunuz olumlu sonuçlandığında başvuru sonucunu gösteren belgelerle birlikte diploma vb. gibi orijinal belgelerinizi teslim almanız gerekmektedir. Başvuru kabul edildiğinde İngiltere’ye giderek resmi olarak İngiltere’de kalacağınızı ve çalışacağınızı teyit etmelisiniz. Bunun için BRP (Biometric Residence Permit) kartı alınmalı, GP kaydı ve polis kaydı yaptırılmalı, ulusal sigorta NIN (National Insurance Number) için başvuru yapılmalı, İngiltere’de şirket kurulmalı ve banka hesabı açılmalı, İngiltere’de ev bulunmalıdır. Vize uzatma işlemlerinde Public Liability Insurance yani Mali Sorumluluk Sigortası da yaptırılmalıdır. Ankara Anlaşması Vize başvuru süreci ve olumlu sonuçlanan vize başvuruları hakkında tüm bilgileri Ankara Anlaşması Vizesi Nedir? blog yazımızda bulabilirsiniz.

Önemli: Polis kaydının İngiltere’ye girdikten sonra 7 gün içinde yapılması gerekmektedir.

İngiltere Vizesi Ne Zaman Uzatılmalıdır?

Ankara Anlaşması, Tier 1, Tier 2, Tier 4 ve Tier 5 vizesi ile İngiltere’de oturum ve çalışma izni alan kişiler vize süreleri dolmadan vize uzatma başvurusu yapmalıdır. Vize uzatma başvurusu İngiltere’den yapılabilmektedir.

Bağlı Bulunan Kurum Dahilinde İngiltere’de Görev Alacak Kişilerin Hangi Vizeyi Alması Gerekir?
Kişinin çalıştığı kurumun organizasyonu dahilinde İngiltere’deki bir şubesinde görev alması gerekiyorsa Tier 2 Vizesinin Şirket İçi Transfer kategorisinde vize alması gerekir. Bu vize uzun vadeli personel, kısa vadeli personel ve mezun stajyer olmak üzere 3 farklı kategoride alınabilmektedir. Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi’nin süresi, puan sistemi, başvuru koşulları hakkında detaylı bilgileri Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı blog yazımızdan takip edebilirsiniz.

Öğrenci Olarak İngiltere’ye Gitmek İsteyen Bir Kişinin Hangi Vizeyi Alması Gerekir?

İngiltere’de ilköğretim, lise, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora, doktora sonrası araştırma ve mesleki sertifika programlarına katılmak isteyen öğrencilerin Tier 4 Öğrenci Vizesi alması gerekir. Tier 4 Öğrenci Vizesi yaş gruplarına göre ayrılmaktadır. 16 yaş ve üzeri öğrenciler Tier 4 General Vizesi, 4-15 yaş aralığındaki öğrenciler Tier 4 Child (Çocuk) Vizesini almak zorundadır. Tier 4 Vizesi için belirleniş başvuru ve vize uzatma koşulları, İngilizce dil seviyesi kriterleri, vize kapsamında çalışma izni kriterleri için Tier 4 Öğrenci Vizesi kriterlerini dikkatlice incelemek gerekir.

İngiltere’de Okul Seçimi Nasıl Yapılır?

Ankara Anlaşması ya da Tier vize türlerinden herhangi birini alan kişilerin İngiltere’ye gittiklerinde çocuklarının okul kaydını da yaptırması gerekir. Bu süreçte anne ve babalar için eve yakınlık kriteri, OFSTED raporu, okul türü gibi önemli unsurlar ön plandadır. Tüm bunlar ve İngiltere’deki okul dönemleri, ara dönem kaydı, zorunlu eğitim süresi gibi detaylı bilgileri İngiltere’de Okul Seçimini Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler başlıklı blog yazımızda bulabilirsiniz.

İngiltere Vize Başvurusu Red ile Sonuçlandığında Ne Yapmak Gerekir?

İngiltere vize başvurusu red ile sonuçlandığında başvuran kişinin itiraz etme hakkı vardır. Ancak her türdeki İngiltere vizesinin reddi için itiraz hakkı bulunmamaktadır.

 • 6 aydan kısa süreli öğrenim için İngiltere kısa dönem öğrenci vizesi başvuruları,
 • Öğrenim süresi 6 aydan fazla olacaksa ancak öğrenim görülecek kurum henüz belli değilse bu halde yapılacak İngiltere öğrenci (öğrenci adayı) vizesi başvuruları,
 • İngiltere göçmenlik kuralları tarafından öngörülmeyen bir amaç için yapılan İngiltere vizesi başvuruları reddedildiğinde itiraz hakkı bulunmamaktadır.

Ayrıca vize almak isteyen şahısların aile bireyleri olarak yapılacak olan İngiltere vizesi başvuruları reddedildiğinde de itiraz hakkı yoktur.

İngiltere Vize Başvurusu Neden Reddedilir?

İngiltere vize başvurusu, eksik belge tespiti, maddi yetersizlik, süreç için belirtilen gerekçelerin tümünün yerine getirilmemesi gibi nedenlerden dolayı red ile sonuçlanabilmektedir. Böyle bir olumsuzlukla karşılaşmamak için bir uzman vize danışmanından yardım almak gerekebilmektedir.

Vize Başvurusu Reddedilirse Ödenen Vize Ücreti Geri Alınabilir Mi?

Reddedilen İngiltere vize başvurularında vize ücreti geri ödenmemektedir.

İngiltere vizesi almak için gereken belgeler, Tier 1, Tier 2, Tier 4 ve Tier 5 vizesi şartları ve İngiltere vizesi hakkında her şeyi blog sayfamızdan takip edin.

Read more


Döviz Kazandırıcı Hizmet Destekleri – Rapor ve Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği

Türkiye’de sınai ya da ticari faaliyette bulunan şirketler ile işbirliği kuruluşları 200 bin ABD dolarına kadar Rapor ve Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği alabilmektedir.

Türkiye’de sınai veya ticari faaliyette bulunan şirketler ve işbirliği kuruluşları, yurtdışına yönelik pazara giriş stratejilerinin eylem planlarının oluşturulabilmesi amacıyla satın aldıkları sektör ile yurtdışında yerleşik şirket veya marka odaklı rapor giderleri ile mali ve hukuki danışmanlık hizmetlerine ilişkin giderleri desteklenebilmektedir. Bu desteğin alınabilmesi için sağlık turizmi, bilişim, eğitim ve film sektörlerinde faaliyet gösteren yararlanıcıların, “Rapor ve Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği ön onay başvuru belgesi ile birlikte Genel Müdürlüğe başvuru yapılması ve ön onay alınması gerekmektedir. Ön onay almayan raporların, şirket alımı danışmanlık hizmetleri desteklenmemektedir.

Yurtdışı şirket alımına yönelik desteği alabilmek için başvuru sürecinden ön onay aşamasına kadar bilmeniz gereken her şeyi blog yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kimler Rapor ve Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği Alabilir?

Pazar araştırması, sektör, ülke, uluslararası mevzuat, veri madenciliği (veri izleme/değerlendirme faaliyetleri), yabancı şirket veya mali ve hukuki raporlar dahil olmak üzere marka odaklı raporlar ile yabancı şirket alımlarına yönelik danışmanlık hizmetlerine
(mali ve hukuki danışmanlık dahil) ilişkin giderlerin desteklenebilmesi için sağlık turizmi, bilişim, eğitim ve film sektörlerinde faaliyet gösteren yararlanıcıların, “Rapor ve Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği Ön Onay Başvuru Belgeleri” ile birlikte Genel Müdürlüğe başvuru yapmaları ve ön onay almaları gerekir.

Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği İçin Ön Onay Başvuru Belgeleri Nelerdir?

 • Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğünü muhatap dilekçe

Rapor desteği için gerekli belgeler

 • Rapor Desteği Ön Onay Başvuru Formu (Formu indirmek için tıklayın.)
 • Rapora ilişkin hizmet sağlayacak kuruluşun daha önce benzer nitelikte hazırlamış olduğu rapor örneği veya daha önce hizmet verdiği en az üç kuruluştan alınacak referans mektubu
 • Hazırlanacak raporun taslak içeriği
 • Genel Müdürlük tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler

Yurtdışı şirket alımına yönelik danışmanlık desteği için gerekli belgeler

 • Yurt Dışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği Ön Onay Başvuru Formu (Formu indirmek için tıklayın.)
 • Şirketin satın alınmak istenmesinin amacını, gerekçesini ve satın alma sonrasında sağlanacak faydaları açıklar nitelikte başvuru sahibi tarafından hazırlanmış açıklama yazısı
 • Danışmanlık hizmeti sağlayacak kişinin/kuruluşun daha önce hizmet verdiği en az üç kuruluştan alınacak referans mektubu
 • Danışmanlık faaliyetinin içeriğini gösterir ayrıntılı çalışma ve maliyet planı
 • Genel Müdürlük tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler

Yurtdışı şirket alımına yönelik danışmanlık desteği alabilmek için ön onay başvuru süreci olumlu sonuçlandıktan sonra yeni başvuru belgelerinin hazırlanması gerekmektedir.

Rapor ve Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği İçin Başvuru Belgeleri Nelerdir?

 • Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğünü muhatap dilekçe

Rapor desteği İçin gerekli belgeler

 • Rapor Desteği Başvuru Formu (Formu indirmek için tıklayın.)
 • Satın alınan raporun yer aldığı CD (satın alınan raporun CD olarak gönderilmemesi durumunda basılı örneği)
 • Fatura
 • Banka onaylı ödeme belgesi
 • Genel Müdürlük tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler

Yurtdışı şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği İçin

 • Yurt Dışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği Başvuru Formu (Formu indirmek için tıklayın.)
 • Satın alınan danışmanlık hizmetine ilişkin raporun yer aldığı CD (Satın alınan danışmanlık hizmetine ilişkin raporun CD olarak gönderilmemesi durumunda basılı örneği)
 • Fatura
 • Banka onaylı ödeme belgesi
 • Genel Müdürlük tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler

Rapor ve Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği Başvurularında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Destek başvurularının raporun ya da danışmanlık hizmetinin alınmasını takiben yapılması gerekmektedir. Destek başvurusu, ödemenin gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 6 ay içinde Genel Müdürlüğe ibraz edilmelidir. Bunun yanında başvuruda bulunan kişilerin aşağıdaki hususlarda dikkatli olması beklenmektedir:

 • Ödeme belgesinin aslı, diğer belgelerin ise aslı veya birer örnekleri sunulmalıdır.
 • Başvuru formunun kaşelenerek imza sirkülerinde tatbik imzası bulunan temsile yetkili kişi/kişiler tarafından imzalanması, münferit ve müşterek imza hususlarına dikkat edilmelidir.
 • İngilizce dışındaki yabancı dillerde düzenlenen belgelerin yeminli tercüman tarafından Türkçe tercümeleri yapılmalıdır.
 • Dekont, e-dekont, hesap dökümü, swift belgesi, kredi kartı ekstresi vb. belgeler ödeme belgesi olarak kabul edilir. Ödemenin çek ile yapılması halinde, banka onaylı çek fotokopisi ve banka onaylı hesap dökümü sunulmalıdır. Cirolu çekler ile yapılan ödemeler, destek kapsamında değerlendirilmemektedir.
 • Genelge’nin 36. maddesinin beşinci fıkrası saklı kalmak kaydıyla ödemenin; yararlanıcı/işbirliği kuruluşu tarafından bankacılık kanalı ile gerçekleştirilmesi şarttır. Ödemenin, bu kuruluşların ortağı, çalışanı veya harcama yapma yetkisi verildiği şirket imza sirkülerinde belirtilen kişiler tarafından yapılması halinde, bahse konu ödemenin bankacılık kanalı ile gerçekleştirilmiş olması şartıyla; ilgili meblağın anılan kuruluşlar tarafından ödemeyi gerçekleştiren kişiye aktarıldığının tevsiki ve söz konusu ortaklık/ istihdam/harcama yetkisi bağına ilişkin kanıtlayıcı belgelerin sunulması zorunludur.

Not: Yurtdışında düzenlenen banka ödeme belgelerinin Ticaret Müşavirliği/Ataşeliği tarafından onaylanması halinde banka onayı aranmamaktadır.

Rapor ve Yurt Dışı Şirket Alım Desteğinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Bu destek kapsamında satın alınacak raporlar, yayım tarihi itibarıyla en fazla 2 yıllık olmalıdır. 2 yıllık sürenin hesaplanmasında destek başvuru tarihi esas alınmaktadır.

Rapor ve Yurt Dışı Şirket Alım Desteği Ne Kadardır?

Şirketler için destek miktarı %60, işbirliği kuruluşları için %75 oranındadır ve yıllık en fazla 200.000 ABD Dolarına kadardır. İleri teknolojiye sahip ve teknoloji transferi sağlayacak yurtdışında yerleşik şirketlerin alımına yönelik mali ve hukuki danışmanlık hizmetlerine ilişkin giderler şirketler için %75 oranında ve yıllık 500.000 ABD Dolarına kadar desteklenmektedir.

Uluslararası pazarlarda rekabet avantajını artırmak üzere pazarlama stratejisi, yurtdışı pazar yapısı ve pazara giriş konularında danışmanlık hizmetlerine yönelik giderleriniz için devletten danışmanlık desteği alabilirsiniz. Danışmanlık desteğinin ön onay başvuru sürecinden itibaren tüm aşamaları için Danışmanlık Desteği blog yazımızı inceleyin.

Read more


Döviz Kazandırıcı Hizmet Destekleri – Belgelendirme Desteği

Bilişim, sağlık turizmi ve eğitim sektörlerindeki yurtdışı faaliyetleriniz için Ekonomi Bakanlığı tarafından belgelendirme desteği verilmektedir. Sektörünüz için desteklenen belge ve sertifikaların listesi ve başvuru koşullarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ekonomi Bakanlığı 2 Haziran 2015 tarihli ve 29374 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan 2015/8 sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar kapsamında mevzuatta belirtilen kriterlere uygun şirket ve sağlık kuruluşlarına, sağlık turizmi faaliyetleriyle ilişkili olarak Ekonomi Bakanlığı Döviz Kazandırıcı Hizmet Desteği kapsamında Belgelendirme Desteği vermektedir. Bakanlığın destekleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Müracaat ve doküman inceleme giderleri
 • Belgelendirme tetkik giderleri
 • Belge kullanım ücretleri
 • Zorunlu kayıt ücretleri
 • Danışmanlık giderleri
 • Eğitim giderleri
 • Gözetim giderleri
 • Yenileme giderleri
 • Test/analiz giderleri

Ekonomi Bakanlığı’nın Belgelendirme Desteği Ne Kadardır?

Ekonomi Bakanlığı’nın Döviz Kazandırıcı Hizmet Destekleri kapsamında danışmanlık ve eğitim giderleri, her bir belge için en fazla 15.000 ABD Doları tutarında desteklenmektedir.

Ekonomi Bakanlığı’ndan Belgelendirme Desteği Alabilmek İçin Gereken Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Belgelendirme Desteği alabilmek için başvuru dosyasında yer verilecek belgelerin aşağıdaki sıralamaya uygun olarak hazırlanması gerekmektedir:

 • Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğünü muhatap dilekçe
 • Belgelendirme Desteği Başvuru Formu (Formu indirmek için tıklayın.)
 • Belge veya sertifikanın alındığı ve danışmanlık/eğitim hizmetini sunan kuruluşla yapılan sözleşme veya kuruluşun ayrıntılı hizmet fiyat listesinin örneği
 • Belge veya Sertifika
 • Akreditasyon Belgesi (Belge, Sertifika’nın alındığı kuruluşun desteğe konu belgeye ilişkin olarak “Akreditasyon Kuruluşu” tarafından akredite edildiğini, onaylandığını ya da yetkilendirildiğini gösteren belge/çıktı
 • Fatura
 • Banka onaylı ödeme belgesi
 • Genel Müdürlük tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler

Ekonomi Bakanlığının Belgelendirme Desteği Hangi Belge ve Sertifikalar İçin Geçerlidir?

Sağlık turizmi, bilişim, eğitim ve film sektörlerinde faaliyet gösterenler Ekonomi Bakanlığı’nın Belgelendirme Desteği’ni alabilmektedir. Bu destek kapsamında geçerli olan belge ve sertifikalar şunlardır:

Bilişim sektörü için;

 • ALLIED QUALITY ASSURANCE PUBLICATIONS (AQAP)
 • CAPABILITY MATURITY MODEL INTEGRATION (CMMI)
 • ISO/IEC 27000 SERİLERİ
 • ISO/IEC 20000
 • ISO/IEC 9126
 • IEEE 1471
 • PROJECTS IN CONTROLLED ENVIRONMENTS 2 (PRINCE2)
 • ISO/IEC 15408 - Common Criteria
 • ISO 9241-151
 • ISO/IEC 19790 ve ISO/IEC 24759
 • ISO/IEC 15504
 • ISO/IEC 25051
 • AS9100

Sağlık turizmi sektörü için;

 • JCI (Joint Commission International) Akreditasyonu
 • TEMOS Sertifikaları
 • QHA Trent Akreditasyonu
 • Accreditation Canada
 • Australian Council on Healthcare Standards International (ACHSI)
 • Sağlık Bakanlığı - Sağlıkta Akreditasyon Standartları (SAS) Belgesi
 • ISO/IEC 27000 Serileri
 • OHSAS 18000 Serileri
 • ISO/IEC 14000 Serileri

Eğitim sektörü için;

 • WASC (Accrediting Commission for Senior Colleges and Universities-Western Association of Schools and Colleges) Akreditasyonu
 • AACSB (The Association to Advance Collegiate Schools of Business) Akreditasyonu
 • EAQUALS (Evaluation & Accreditation of Quality in Language Services) Akreditasyonu
 • MÜDEK (Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) Akreditasyonu
 • ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology) Akreditasyonu
 • NIBS (Network of International Business Schools) Akreditasyonu
 • AHPGS ((Akkreditierungsagentur im Bereich Gesundheit und Soziales) - Accreditation Agency in Health and Social Sciences) Akreditasyonu
 • AQAS (Agency for Quality Assurance through Accreditation of Study Programs) Akreditasyonu
 • ASIIN (Accreditation Agency for Degree Programmes in Engineering, Informatics, Natural Sciences and Mathematics) Akreditasyonu
 • FIBAA (Foundation for International Business Administration Accreditation) Akreditasyonu
 • ECA( European Consortium for Accreditation in Higher Education) Akreditasyonu
 • ACPE (Accreditation Council for Pharmacy Education) Akreditasyonu

Döviz Kazandırıcı Hizmet Destekleri Kapsamında Belgelendirme Desteği Almak İsteyen Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Ekonomi Bakanlığı’ndan Belgelendirme Desteği almak isteyen kişilerin aşağıdaki hususlar konusunda dikkatli olması gerekmektedir.

 • Destek başvuruları, belgenin alınmasını müteakip yapılmaktadır. Destek başvurusu, ödemenin gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 18 ay içinde Genel Müdürlüğe ibraz edilmelidir. Bu aşamada postadaki gecikmeler dikkate alınmamaktadır.
 • Ödeme belgesinin aslı, diğer belgelerin ise aslı veya birer örnekleri sunulmalıdır.
 • Başvuru formunun kaşelenerek imza sirkülerinde tatbik imzası bulunan temsile yetkili kişi/kişiler tarafından imzalanması, münferit ve müşterek imza hususlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • İngilizce haricindeki yabancı dillerde düzenlenen belgelerin yeminli tercüman tarafından Türkçe tercümesi yapılmalıdır.
 • Dekont, e-dekont, hesap dökümü, swift belgesi, kredi kartı ekstresi vb. belgeler ödeme belgesi olarak kabul edilmektedir. Ödemenin çek ile yapılması halinde, banka onaylı çek fotokopisi ve banka onaylı hesap dökümünü sunulmalıdır. Cirolu çekler ile yapılan ödemeler, destek kapsamında değerlendirilmemektedir.
 • Genelge’nin 36. maddesinin beşinci fıkrası saklı kalmak kaydıyla ödemenin; yararlanıcı ya da işbirliği kuruluşu tarafından bankacılık kanalı ile gerçekleştirilmesi zorunludur. Ödemenin, bu kuruluşların ortağı, çalışanı veya harcama yapma yetkisi verildiği şirket imza sirkülerinde belirtilen kişiler tarafından yapılması halinde, bahse konu ödemenin bankacılık kanalı ile gerçekleştirilmiş olması şartıyla; ilgili meblağın anılan kuruluşlar tarafından ödemeyi gerçekleştiren kişiye aktarıldığının tevsiki ve söz konusu ortaklık/ istihdam/harcama yetkisi bağına ilişkin kanıtlayıcı belgelerin
  sunulması zorunludur.

Not: Yurtdışında düzenlenen banka ödeme belgelerinin Ticaret Müşavirliği/Ataşeliği tarafından onaylanması halinde banka onayı aranmamaktadır.

Yurtdışında ofis, irtibat ofisi ya da ön tanı merkezi gibi birimler açmayı düşünüyor ve bu konuda destek almak istiyorsanız Yurtdışı Birim Desteği blog yazımızı inceleyin.

Read more


Döviz Kazandırıcı Hizmet Destekleri – Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Pazara Giriş Desteği

Yurtdışına yönelik olarak hazırlanmış bilgisayar oyunları ve mobil uygulamalara ilişkin barındırma giderleri Ekonomi Bakanlığı’nın Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Pazara Giriş Desteği ile desteklenmektedir.

Bilgisayar oyunları veya mobil uygulamaların yurtdışında pazarlanmasına yönelik olarak gerçekleştirilen tercüme, hedef pazar uyumlaştırması v.b. gibi yerelleştirme, DVD hazırlama ve çoğaltma, barındırma (hosting) giderlerinin; görsel, yazılı, işitsel medya ve internet reklamları ile internet sitesi hazırlanmasına yönelik giderler (oyunun/uygulamanın tanıtımı veya online oynanması için hazırlanan internet sitesi tasarım, kodlama ve içeriklendirme harcamaları) Ekonomi Bakanlığının döviz kazandırıcı hizmet giderlerinin Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Pazara Giriş Desteği kapsamındadır. Başvurular bilişim şirketi tarafından doğrudan ya da posta ile Genel Müdürlüğe yapılmaktadır.

Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Pazara Giriş Desteği Ne Kadardır?

Yurtdışına yönelik olarak hazırlanmış bilgisayar oyunları veya mobil uygulamalara ilişkin barındırma gideri, her bir bilgisayar oyunu/mobil uygulama için en fazla 20.000 ABD Doları tutarında desteklenmektedir.

Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Pazara Giriş Desteği’nin Kapsamı Dışında Kalan Konular Nelerdir?

Türkçe dilinde yapılan ya da yurtiçine yönelik gerçekleştirilen tanıtım harcamaları destek kapsamında değildir.

Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Pazara Giriş Desteği Alabilmek İçin Gereken Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Başvuru dosyalarının aşağıdaki sıralamaya uygun şekilde hazırlanması gerekir.

 • Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğünü muhatap dilekçe
 • Bilgisayar Oyunu / Mobil Uygulama Pazara Giriş Desteği Başvuru Formu (Formu indirmek için tıklayın.)
 • Fatura
 • Banka onaylı ödeme belgesi
 • Yerelleştirme, barındırma, internet sitesi hazırlama giderlerine ilişkin sözleşmeler
 • Tanıtım sözleşmesi (Tek bir tanıtım faaliyeti kapsamında 10.000 ABD Doları’nın altında gerçekleştirilen giderleri için sözleşme aranmamaktadır.)
 • Yapılan reklamlara ilişkin örnek yayın, görsel, ekran görüntüsü (reklam verilen gazete/dergi örneği; elektronik ortamdaki reklamlar için yayınlandıkları tarih ve web sitesi URL’sinin görülebileceği ekran görüntüleri veya sosyal medya reklamlarında tanıtım dönemini ve tanıtımın gerçekleştiği ülkeleri gösteren rapor). Halkla ilişkiler kuruluşları aracılığıyla düzenlenen, belirli bir dönemi ve çeşitli tanıtım faaliyetlerini içeren reklam kampanyalarında, her bir tanıtım mecrasına ilişkin tek görsel örnek sunulması yeterlidir.
 • Halkla ilişkiler kuruluşları aracılığıyla düzenlenen reklam kampanyalarında kampanyanın içeriğine ilişkin ayrıntılı bilgileri içeren kampanya raporu
 • Reklam kampanyaları kapsamında gerçekleştirilen televizyon ve radyo reklamları hariç olmak üzere televizyon ve radyo reklamları için ilgili yayıncı kuruluşça onaylanan medya planı
 • Arama motorlarındaki tanıtımlar için; fatura dönemi ile uyumlu zaman aralığına ilişkin işlem geçmişi raporu (reklamın tıklanma sayısını ve tıklamanın yapıldığı ülkeleri içeren rapor), arama motoru ara yüzüne okuma amaçlı erişim sağlanmasına yönelik kullanıcı adı ve şifre bilgileri ve arama motorlarındaki reklam ve tanıtım faaliyetlerinin yetkili kuruluşlar aracılığıyla gerçekleştirilmesi durumunda, aracı kuruluşun yetki belgesi
 • Oyun/uygulama örneği (DVD; mobil markette yer aldığına ilişkin görsel; web sitesi üzerinden oynanan oyunlar için siteye erişim imkanı tanıyan kullanıcı adı ve şifresi)
 • Genel Müdürlük tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler

Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Pazara Giriş Desteği İçin Yapılan Başvurularda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Destek başvuruları, bilgisayar oyunu / mobil uygulamanın uluslararası tüketiciye sunulmasını müteakip yapılır. Destek başvurusunun, ödemenin gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 6 ay içinde Genel Müdürlüğe ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu süre içinde postadaki gecikmeler dikkate alınmamaktadır.
 • Başvurularda ödeme belgesinin aslı, diğer belgelerin ise aslı veya birer örneklerinin sunulması gerekmektedir.
 • Başvuru formunun kaşelenerek imza sirkülerinde tatbik imzası bulunan temsile yetkili kişi/kişiler tarafından imzalanması, münferit ve müşterek imza hususlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • İngilizce dışındaki yabancı dillerde düzenlenen belgelerin yeminli tercüman tarafından Türkçe tercümelerinin yapılması gerekmektedir.
 • Dekont, e-dekont, hesap dökümü, swift belgesi, kredi kartı ekstresi vb. belgeler ödeme belgesi olarak kabul edilmektedir. Ödemenin çek ile yapılması halinde, banka onaylı çek fotokopisi ve banka onaylı hesap dökümünün sunulması gerekir. Cirolu çekler ile yapılan ödemeler, destek kapsamında değerlendirilmemektedir.
 • Genelge’nin 36. maddesinin beşinci fıkrası saklı kalmak kaydıyla ödemenin; yararlanıcı/işbirliği kuruluşu tarafından bankacılık kanalı ile gerçekleştirilmesi şarttır. Ödemenin, bu kuruluşların ortağı, çalışanı veya harcama yapma yetkisi verildiği şirket imza sirkülerinde belirtilen kişiler tarafından yapılması halinde, bahse konu ödemenin bankacılık kanalı ile gerçekleştirilmiş olması şartıyla; ilgili meblağın anılan kuruluşlar tarafından ödemeyi gerçekleştiren kişiye aktarıldığının tevsiki ve söz konusu ortaklık/ istihdam/harcama yetkisi bağına ilişkin kanıtlayıcı belgelerin sunulması zorunludur.
 • Yurtdışında düzenlenen banka ödeme belgelerinin Ticaret Müşavirliği/Ataşeliği tarafından onaylanması halinde banka onayı aranmamaktadır.

Yurtiçinde tescil ettirilmiş markanızın yurtdışında tescili ve korunmasına ilişkin giderlerinize devlet desteği alabilmeniz konusunda bilmeniz gereken tüm detaylar için Marka Tescil ve Korunma Desteği blog yazımızı inceleyin.

Read more