İngiltere Tier 1 Yatırımcı Vizesi Nedir? Kimler Tier 1 Yatırımcı Vizesi Alabilir?

Tier 1 Yatırımcı Vizesi yüksek maddi gücü olan kişilere aile üyeleri ile birlikte İngiltere’de yatırım yapma, iş kurma ve yaşama imkanı sunmaktadır.


Tier 1 Investor (Yatırımcı) Vizesi;
İngiltere’de 2 milyon sterlin ya da daha fazla yatırım yapmak isteyenlerin başvurması gereken vize türüdür. Tier 1 İngiltere Yatırımcı Vizesi ile İngiltere’de kendi şirketini kurma ve istihdam zorunluluğu olmadan yapılan yatırım ile; Birleşik Krallık hükümet bonosu satın alınabilmekte, Birleşik Krallık’ta kayıtlı aktif ve ticaret yapan şirketlerden bono alınabilmekte, hisse alınabilmekte ya da sermaye kredisi sağlanabilmektedir.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi ile İngiltere’de Süresiz Oturum ve Vatandaşlık Hakkı Elde Edilebilir Mi?

Tier 1 Yatırımcı Vizesi ile İngiltere’de süresiz oturum hakkı elde etmek için gereken süre, ülkede yapılan yatırımın miktarına bağlı olarak değişmektedir. Buna göre yapılan yatırım;

 • 2 milyon sterlin olduğunda süresiz oturum hakkı için Birleşik Krallık’ta geçirilmesi gereken süre 5 yıldır. Bu süre 6 yıla tamamlandığında kişi Birleşik Krallık vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir.
 • 5 milyon sterlin olduğunda süresiz oturum hakkı için Birleşik Krallık’ta geçirilmesi gereken süre 3 yıldır. Bu süre 5 yıla tamamlandığında kişi Birleşik Krallık vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir.
 • 10 milyon sterlin olduğunda süresiz oturum hakkı için Birleşik Krallık’ta geçirilmesi gereken süre 2 yıldır. Bu süre 5 yıla tamamlandığında kişi Birleşik Krallık vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir.

 

Tier 1 Yatırımcı Vizesi almak isteyen kişi, yatırım tutarı ile ilgili puanları alabilmek için en az 2 milyon sterlin sermayeye sahip olmalıdır ve bu para bankada gösterilmelidir. Ayrıca paranın İngiltere’ye transfer edilmesinde de engel bir durum olmamalıdır.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi İçin İngilizce Dil Bilgisini Belgelemek Gerekir Mi?

Tier 1 Yatırım Vizesinde İngilizce dil yeterliliğini sunmaya gerek yoktur.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi Olan Kişinin İngiltere’de Kısıtlı Olduğu Konular Nelerdir?

İngiltere Yatırımcı Vizesine sahip olan kişi ülkede özel mülk yatırımı, mülk yönetimi yapamamakta, profesyonel sporcu ya da spor koşu olarak çalışamamakta ve kamu fonlarından yararlanamamaktadır. Ayrıca kişi, bir Tier 4 sponsor lisansına sahip olan veya İngiltere tarafından tanınan ya da listelenen bir kuruluş olan herhangi bir İngiliz kurumundan Tıp veya Diş Hekimliği alanında lisans veya daha üstü bir mezuniyet derecesine sahip değilse, doktor veya diş hekimi olarak çalışamamaktadır.

İngiltere Yatırımcı Vizesi Alan Kişiler Vizesini Uzatabilir Mi?

Bu vize ile İngiltere’de en fazla 3 yıl 4 ay süreyle kalınabilmektedir. Bu sürenin sonunda başvuru yapılarak vize 2 yıl daha uzatılabilmektedir. Uzatma başvurusunda, İngiltere’de kalınan süre boyunca 18 yaşını doldurmuş olan çocuklar dahil olmak üzere, vizede bakmakla yükümlü olunan kişiler de dahil edilmelidir.

İngiltere Yatırımcı Vizesi Alan Kişinin Ailesi Hangi Vizeyi Almalıdır?

Tier 1 Yatırımcı Vizesine sahip olan kişinin eşi ya da birlikte yaşadığı kişi ve çocukları Tier 1 Dependant Vizesine başvurabilmektedir. Vize sahibi aile üyeleri ile birlikte, şartları yerine getirdiği takdirde kalıcı oturum izni için başvuru yapabilmektedir.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi Alan Kişinin Ailesi İngiltere’de Çalışabilir Mi?

İngiltere’de Yatırımcı Vizesi alan kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler, İngiltere’de çalışma izni alabilmektedir. Ayrıca vize sahibinin çocukları, İngiliz vatandaşlarının sahip olduğu ücretsiz eğitim alma hakkına da sahiptir. Kişi ve bakmakla yükümlü olduğu ailesi Ulusal Sağlık Hizmetleri tarafından sağlanan ücretsiz sağlık sigortasından yararlanabilmektedir.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi ile İngiltere Vatandaşlığı Alabilmek İçin Toplam Kaç Gün Ülkede Kalmak Gerekir?

Tier 1 Yatırımcı Vizesine sahip olan kişi 1 yıllık süre içinde toplam 180 günü Birleşik Krallık dışında geçirme hakkında sahiptir. İngiltere vatandaşlığına başvuru söz konusu olduğunda ise İngiltere’deki 5 yıllık oturum boyunca ülke dışında geçirilen toplam süre 450 günü geçmemelidir.

Read more


İngiltere Tier 1 Girişimci Vizesi Nedir? Kimler Tier 1 Vizesi Alabilir?

Tier 1 Girişimci Vizesi; İngiltere’de iş kurmak veya var olan bir işi işletmek için başvurulması gereken bir vizedir. Bu vizeye başvurabilmek için en az 50 bin sterlin yatırım fonuna sahip olmak gerekmektedir.

İngiltere Tier 1 Vize kategorileri altında yer alan Entrepreneur yani Girişimci Vizesi, İngiltere'de kendi işini yapmak isteyen girişimcilere yönelik bir vizedir. Bu vizeyi alan kişi, İngiltere’de kendi işini kurabilmekte ya da mevcut bir işi devir alabilmektedir. Tier 1 Girişimci Vizesi olan kişi işini kurduktan ya da devraldıktan sonra yönetimi bir başka kişiye bırakamamaktadır.

Tier 1 Girişimci vizesi için İngiltere’ye yapılması planlanan seyahatten en erken 3 ay önce başvurulması gerekmektedir.

Tier 1 Girişimci Vizesi Nedir?

İngiltere’de kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin başvurması gereken vize türü Tier 1 Girişimci Vizesidir. Bu vize ile hem yeni bir iş kurulabilmekte hem de İngiltere’de mevcut bir iş devir alınabilmektedir. Tier 1 Girişimci Vizesi alan kişiler aile üyelerini yanlarında götürerek İngiltere’de yaşayabilmektedir. Bu vize ile kişi, kendi işi dışında bir işverene bağlı olarak çalışamamaktadır.

Tier 1 Girişimci Vizesi Alarak İngiltere'de Bir İşyeri Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Olmalıdır?

Tier 1 Girişimci Vizesi ile İngiltere'de yeni kurulacak ya da devralınacak bir işe en az 50 bin sterlin yatırım yapılmalıdır. Aşağıdakilerin bir veya birkaçında 50 bin sterlin ile 200 bin siterlin arasında yatırım fonuna sahipseniz Tier 1 Girişimci Vizesine başvurabilirsiniz:

 

 • Uluslararası Ticaret Departmanı (DIT) tarafından desteklenen İngiltere girişimci tohum finansmanı yarışması
 • İngiltere'de bir iş kurmak veya genişletmek amacıyla fonlar sağlayan Birleşik Krallık hükümet birimi
 • Financial Conduct Authority (FCA) kayıtlı bir girişim sermayesi firması
 • Bir İngiliz işletmesine zaten 50 bin sterlin yatırım yaptıysanız da Tier 1 Girişimci Vizesine başvurabilirsiniz. Başvurduğunuzdan en az 12 ay önce fonları yatırmış olmanız gerekmektedir.

Tier 1 Vizesinde Neden Puanlama Sistemi Uygulanır?

İngiltere Hükümeti, Tier 1 Vizesi programına uygun kriterleri taşıyan ve belli standartlara uyum sağlayabilecek kişileri seçebilmek için bir puanlama sistemi geliştirmiştir. Bu sisteme göre vize hakkı elde edebilmek için en az 75 puan almak gerekmektedir. İngilizce dil yeterliliği bu puanlama sisteminde önemli bir geçerliliğe sahiptir. Tier 1 Vize başvurusunda; IELTS İngilizce Sınav Merkezinden, okuma, yazma, konuşma ve dinleme kategorilerinde, CEFR seviyesi B1, asgari 4.0 geçerli puanın alındığına dair orijinal sertifika sunulması gerekmektedir.

Tier 1 Girişimci Vizesinin Süresi Ne Kadardır?

Tier 1 Girişimci Vizesi başlangıçta 3 yıl için onaylanmaktadır ve bu süre sonunda İngiltere'de 2 yıllık uzatım için başvuru yapmak gerekmektedir. Vizenin 2 yıl uzatılabilmesi için;

 • İngiltere'deki iş için 200 bin sterlin yatırım yapılmış olmalıdır.
 • İngiltere'de işin kuruluşunu takip eden 3 ay içinde vergi dairesine (HMRC) kayıt yaptırılmış olmalı veya şirket kurulmuşsa, kişi kendini şirket müdürü olarak kayıt ettirmiş olmalıdır.
 • Uzatma başvurusu esnasında, kurulan iş ile aktif olarak uğraşıyor olunmalıdır.
 • Şirket bünyesinde en az 2 kişiyi tam zamanlı çalıştırıyor olmak gerekmektedir.

Toplam 5 yıl vize süresi sonunda, İngiltere’de süresiz oturum iznine başvurulabilmekte ve süresiz oturum izni aldıktan 1 yıl sonra İngiltere vatandaşlığı için başvuru yapılabilmektedir.

Tier 1 Girişimci Vizesi Alan Kişi Ailesini Yanında Götürebilir Mi?

İngiltere Girişimci Vizesine sahip olan kişinin eşi ve çocukları vize sahibi ile birlikte İngiltere’ye gidecekse, Tier 1 Dependant Vizesi almaları gerekmektedir. Aile üyeleri 5 yılın sonunda İngiltere’de süresiz oturum izni başvurusu, 1 yıl sonrasında ise İngiltere vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir.

Read more