Tier 2 Vizesi Nedir? Kimler Tier 2 Vizesi Alabilir?

İngiltere Tier 2 Vizesi, nitelikli çalışanlar, sporcular, şirket içi transferler ve din adamları için 4 farklı kategoride düzenlenen bir tür çalışma vizesidir.

İngiltere’de tanınmış veya listelenmiş eğitim kurumundan alınmış lisans veya yüksek lisans, doktora, PGCE veya PGDE diplomasına sahip üniversite mezunlarının ve İngiltere’de iş hayatına atılmak isteyen profesyonellerin; UKBA lisanslı sponsor olan İngiliz şirketlerinde çalışabilmeleri için Tier 2 Çalışma Vizesi kategorisinde başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. İngiltere Tier 2 çalışma vizesi başvuruları yüksek nitelikli çalışanlar, şirket içi transferler, sporcular ve din adamları için 4 farklı kategoride düzenlenmektedir.

Tüm kategorilerde Tier 2 Vizesi alabilmenin temel koşulları; bakanlıktan sponsorluk lisansına sahip bir işyerinden iş teklifi almak ve puanlama tabanlı testten geçmektir.

Tier 2 Vizesi Nedir?

Tier 2 Vizesi İngiltere tarafından tanınmış veya listelenmiş bir eğitim kurumundan alınmış lisans ya da yüksek lisans, doktora, PGCE veya PGDE diplomasına sahip kısa süre önce mezun olmuş üniversite mezunları için tanına bir vize türüdür. İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın sponsorluk yetkisi verdiği bir işyerinde çalışacak olan yabancılara verilmektedir.

Tier 2 Vizesi İçin Kaç Puan Toplamak Gerekir?

Puanlama sisteminin geçerli olduğu Tier 2 vizesi başvurusunda İngilizce yeterliliği ve maddi yeterlilik kriterlerine ek olarak toplam 50 puan almış olmak gerekmektedir. Bu sisteme göre başvuru belgelerinin niteliğine göre bir puanlama yapılmaktadır. Puanlama sisteminde lisans diplomaları 10 puan, lisans altı diplomalar 5 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Bu puanlamada lisanslı şirket sponsorluğu, yıllık maaş geliri, dil yeterlilik seviyesi, maddi yeterlilik gibi konularda derecelendirme yapılmaktadır. Bu durumda;

 • Lisanslı şirketten kabul mektubu: 30 puan
 • İngiltere’de yerel iş gücü testi sonrasında lisanslı şirketten COS Belgesi: 30 puan
 • Yıllık 152 bin 100 sterlin ve üzeri maaşla istihdam taahhüdüyle kabul mektubu: 30 puan
 • Yıllık minimum 20 bin 300 sterlin maaş geliri: 20 puan
 • İngilizce dil yeterliliği: 10 puan
 • Maddi kaynak yeterliliği: 10 puan olarak değerlendirilmektedir.

Tier 2 Vizesine Başvuran Kişi, Banka Hesabında Ne Kadar Bütçe Göstermelidir?

Tier 2 Vizesi almak isteyen kişiler başvurularında maddi yeterlilik şartını kanıtlayabilmek için en az 90 gün boyunca şahsi banka hesabında 945 sterlin bulundurmalıdır.

Tier 2 Genel Vizesi Kimleri Kapsar?

Tier 2 Genel Vizesi nitelikli yabancı işçileri kapsamaktadır. AB üyesi ülke veya İsviçre vatandaşları dışında İngiltere’ye çalışmak amacıyla gelmek isteyen kişilerin bu çalışma vizesini alması gerekmektedir. İngiltere Tier 2 Genel Vizesi için başvuru işlemlerine başlamadan önce mutlaka İngiltere'de lisanslı bir sponsordan kişiyi işe aldığına dair bir sponsorluk sertifikası alınmalıdır.

İngiltere’de yatırım yapmak isteyenlerin, fen bilimleri, mühendislik, sosyal bilimler, dijital teknoloji, sanat alanlarında İngiltere’de girişimcilik düşünen üniversite mezunu girişimcilerin vizesi Tier 1 Vizesi kapsamında değerlendirilmektedir.

Tier 2 Genel Vizesinin Sağladığı Olanaklar Nelerdir?

 • Kişi sponsorluk belgesinde tanımlanan işte sponsoru için çalışabilmektedir.
 • Belli koşullarda ikinci bir işte çalışılabilmektedir.
 • Gönüllü olarak herhangi bir işte çalışabilmektedir.
 • Kişi, İngiltere’ye gidiş nedeni olan ana işe engel olmadığı takdirde eğitim görebilmektedir.
 • İngiltere’ye dönmek şartıyla İngiltere’den başka bir ülkeye seyahat edilebilmektedir.
 • Kişi, aile üyelerini İngiltere’ye götürebilmektedir.

Not: Tier 2 Çalışma Vizesi alan kişi her aile bireyi için maddi yeterlilik şartını sağlamalıdır. Başvuru sahibi her bir aile üyesi için 630 sterlin miktarındaki parayı banka hesabında 90 gün boyunca (son 3 aylık hesap hareketi) göstermelidir.

Tier 2 Genel Vizesinin Süresi Ne Kadardır?

Tier 2 Genel vizesi ile Birleşik Krallık'ta en fazla 5 yıl 14 gün süreyle veya sponsorluk belgesinde yer alan sürenin 1 ay fazlası kadar kalınabilmektedir. Bu vize ile İngiltere’deki toplam kalış süresi 6 yılı aştığında 5 yıllık bir uzatma talep edilebilmektedir.

Tier 2 Genel Vizesine Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Sponsorluk sertifikası referans numarası
 • Maaş ödendiğine dair kanıt belgeler
 • İngilizce yeterliliğini gösteren sınav sonucu (okuma, yazma, konuşma ve dinleme konusunda IELTS’ten en az 4.0 puan almak gerekmektedir)
 • Kişinin İngiltere’de geçimini sağlayacak yeterli kişisel tasarruflarının olduğunu belgeleyen banka hesap dökümleri
 • Son 5 yıldaki yurtdışı seyahatlerine dair pasaport sayfalarının fotokopisi
 • Adli sicil kaydı (Eğitim, sağlık, sosyal hizmetler gibi alanlarda çalışılacaksa)
 • Geçerli bir pasaport (iki tarafı da boş bir sayfası olan)
 • İngilizce olmayan belgelerin onaylı çevirileri

Eğer sponsorluk belgesinde sponsorun kişiyi destekleyeceği bilgisi yer alıyorsa hesap dökümlerine gerek yoktur.

Tier 2 Vizesi İçin İngilizce Yeterlilik Şartı Nedir?

Tier 2 İngiltere çalışma vizesine başvuracak kişilerin en az B1 seviyesinde İngilizce yeterliliği olması gerekmektedir. Bu, IELTS for UKVI ya da Trinity College London dil sınavlarından en az B1 seviyesinde puan alarak sağlanabilmektedir.

Tier 2 çalışma vizesi yanında Tier 1, Tier 4 ve Tier 5 İngiltere vizeleri hakkında bilmeniz gerekenleri blog sayfamızdan takip edin.

Read more