İngiltere Vizesi Hakkında En Çok Merak Edilenler

İngiltere’de şirket kurmak, çocuğunuz için okul seçmek, polis kaydı ve GP kaydı yaptırmak, şirket transferleri ya da girişimci statüleriyle vize almak… Kısaca İngiltere’yi ziyaret amacınıza yönelik sizi bilgilendirecek tüm detaylar bu yazımızda.

Birleşik Krallık vizesi olarak da bilinen İngiltere vizesi, Büyük Britanya ülkelerine girmenizi sağlar. İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda, Galler, Anguilla, Bermuda, İngiliz Virgin Adaları, Cayman Adaları, Pitcairn, Cebelitarık, Montserrat, Falkland Adaları’na İngiltere Vizesi ile gidilebilmektedir. Elinizdeki vize ister turist vizesi, ister Ankara Anlaşması, ister Tier vize türlerinden biri olsun bu saydığımız ülkeleri vizenizi aldıktan sonra ziyaret edebilirsiniz. Peki başvurduğunuz İngiltere vizesi için ne kadar beklemeniz gerekiyor? Ya da elinize ulaşan red cevabı karşısında itiraz hakkınız var mı? İngiltere’deki okullardan hangisi çocuğunuz için daha uygun? İngiltere’yi hangi amaçla ziyaret edecek olursa olsun herkesin merak ettiği ve en çok sorduğu soruların cevaplarını bu yazımızda derledik.

İngiltere Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Ankara Anlaşması vizesi, Tier 1, Tier 2, Tier 4, Tier 5 ve aile üyelerini ilgilendiren İngiltere vizelerinin sonuçlanma süresi değişkendir ve bu nedenle her biri için net bir zaman dilimini belirtmek yanlış olur. Örneğin; Ankara Anlaşması Vizesi başvuruları 3 aya kadar sonuçlanmaktadır. Tier 4 Öğrenci Vizesi ise 3 haftaya kadar sonuçlanabilmektedir. Tier 4 vize türü kapsamında Ebeveyn ve Aile Vizeleri 15 gün içinde olumlu/olumsuz sonuçlanmaktadır. Tier1, Tier2, Tier 5 vizelerinde de Tier 4 vizelesinde de olduğu gibi en geç 3 hafta içinde sonuç alınabilmektedir.

Ankara Anlaşması Vize Başvurusu Olumlu Sonuçlanırsa Ne Yapmak Gerekir?

Ankara Anlaşması vize başvurunuz olumlu sonuçlandığında başvuru sonucunu gösteren belgelerle birlikte diploma vb. gibi orijinal belgelerinizi teslim almanız gerekmektedir. Başvuru kabul edildiğinde İngiltere’ye giderek resmi olarak İngiltere’de kalacağınızı ve çalışacağınızı teyit etmelisiniz. Bunun için BRP (Biometric Residence Permit) kartı alınmalı, GP kaydı ve polis kaydı yaptırılmalı, ulusal sigorta NIN (National Insurance Number) için başvuru yapılmalı, İngiltere’de şirket kurulmalı ve banka hesabı açılmalı, İngiltere’de ev bulunmalıdır. Vize uzatma işlemlerinde Public Liability Insurance yani Mali Sorumluluk Sigortası da yaptırılmalıdır. Ankara Anlaşması Vize başvuru süreci ve olumlu sonuçlanan vize başvuruları hakkında tüm bilgileri Ankara Anlaşması Vizesi Nedir? blog yazımızda bulabilirsiniz.

Önemli: Polis kaydının İngiltere’ye girdikten sonra 7 gün içinde yapılması gerekmektedir.

İngiltere Vizesi Ne Zaman Uzatılmalıdır?

Ankara Anlaşması, Tier 1, Tier 2, Tier 4 ve Tier 5 vizesi ile İngiltere’de oturum ve çalışma izni alan kişiler vize süreleri dolmadan vize uzatma başvurusu yapmalıdır. Vize uzatma başvurusu İngiltere’den yapılabilmektedir.

Bağlı Bulunan Kurum Dahilinde İngiltere’de Görev Alacak Kişilerin Hangi Vizeyi Alması Gerekir?
Kişinin çalıştığı kurumun organizasyonu dahilinde İngiltere’deki bir şubesinde görev alması gerekiyorsa Tier 2 Vizesinin Şirket İçi Transfer kategorisinde vize alması gerekir. Bu vize uzun vadeli personel, kısa vadeli personel ve mezun stajyer olmak üzere 3 farklı kategoride alınabilmektedir. Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi’nin süresi, puan sistemi, başvuru koşulları hakkında detaylı bilgileri Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı blog yazımızdan takip edebilirsiniz.

Öğrenci Olarak İngiltere’ye Gitmek İsteyen Bir Kişinin Hangi Vizeyi Alması Gerekir?

İngiltere’de ilköğretim, lise, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora, doktora sonrası araştırma ve mesleki sertifika programlarına katılmak isteyen öğrencilerin Tier 4 Öğrenci Vizesi alması gerekir. Tier 4 Öğrenci Vizesi yaş gruplarına göre ayrılmaktadır. 16 yaş ve üzeri öğrenciler Tier 4 General Vizesi, 4-15 yaş aralığındaki öğrenciler Tier 4 Child (Çocuk) Vizesini almak zorundadır. Tier 4 Vizesi için belirleniş başvuru ve vize uzatma koşulları, İngilizce dil seviyesi kriterleri, vize kapsamında çalışma izni kriterleri için Tier 4 Öğrenci Vizesi kriterlerini dikkatlice incelemek gerekir.

İngiltere’de Okul Seçimi Nasıl Yapılır?

Ankara Anlaşması ya da Tier vize türlerinden herhangi birini alan kişilerin İngiltere’ye gittiklerinde çocuklarının okul kaydını da yaptırması gerekir. Bu süreçte anne ve babalar için eve yakınlık kriteri, OFSTED raporu, okul türü gibi önemli unsurlar ön plandadır. Tüm bunlar ve İngiltere’deki okul dönemleri, ara dönem kaydı, zorunlu eğitim süresi gibi detaylı bilgileri İngiltere’de Okul Seçimini Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler başlıklı blog yazımızda bulabilirsiniz.

İngiltere Vize Başvurusu Red ile Sonuçlandığında Ne Yapmak Gerekir?

İngiltere vize başvurusu red ile sonuçlandığında başvuran kişinin itiraz etme hakkı vardır. Ancak her türdeki İngiltere vizesinin reddi için itiraz hakkı bulunmamaktadır.

 • 6 aydan kısa süreli öğrenim için İngiltere kısa dönem öğrenci vizesi başvuruları,
 • Öğrenim süresi 6 aydan fazla olacaksa ancak öğrenim görülecek kurum henüz belli değilse bu halde yapılacak İngiltere öğrenci (öğrenci adayı) vizesi başvuruları,
 • İngiltere göçmenlik kuralları tarafından öngörülmeyen bir amaç için yapılan İngiltere vizesi başvuruları reddedildiğinde itiraz hakkı bulunmamaktadır.

Ayrıca vize almak isteyen şahısların aile bireyleri olarak yapılacak olan İngiltere vizesi başvuruları reddedildiğinde de itiraz hakkı yoktur.

İngiltere Vize Başvurusu Neden Reddedilir?

İngiltere vize başvurusu, eksik belge tespiti, maddi yetersizlik, süreç için belirtilen gerekçelerin tümünün yerine getirilmemesi gibi nedenlerden dolayı red ile sonuçlanabilmektedir. Böyle bir olumsuzlukla karşılaşmamak için bir uzman vize danışmanından yardım almak gerekebilmektedir.

Vize Başvurusu Reddedilirse Ödenen Vize Ücreti Geri Alınabilir Mi?

Reddedilen İngiltere vize başvurularında vize ücreti geri ödenmemektedir.

İngiltere vizesi almak için gereken belgeler, Tier 1, Tier 2, Tier 4 ve Tier 5 vizesi şartları ve İngiltere vizesi hakkında her şeyi blog sayfamızdan takip edin.

Read more


Ankara Anlaşması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

İngiltere’de kendi işinizi kurarak ailenizle birlikte Britanya’da yaşama hayalini kurarken başvurudan sonuç aşamasına kadar fikir sahibi olmak istiyorsanız ve İngiltere vatandaşlığı almak için kaç yıl beklemek gerekiyor? sorusunun cevabını merak ediyorsanız, Ankara Anlaşması hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İngiltere’de kendi kuracağı işte çalışmak isteyen ve ülkede süresiz oturum imkanına sahip olmak isteyenlerin Ankara Anlaşması Vizesi alması gerekiyor. ECAA Vizesi olarak da bilinen Ankara Anlaşması Vizesi, Avrupa Birliği ile iş birliği anlaşması imzalamış olan ülkelerin vatandaşlarına, İngiltere tarafından verilen bir iş kurma vizesidir. Ankara Anlaşması 1963 yılında Almanya, Fransa ve Benelüks ülkeleri ile Türkiye arasında Ankara'da imzalanmıştır. Taraf ülkelere imza tarihinde var olan kanun, yönetmelik ve uygulamaların ilerleyen yıllarda anlaşmaya imza atan ülkelerin vatandaşları için geçerli olmasını öngören bir anlaşmadır.

Ankara Anlaşması Vizesi Başvuruları Nereye Yapılır?

Başvuru, gerekli evrakları temin ettikten sonra İngiltere Konsolosluğu, İngiltere Büyükelçiliği ya da Vize Danışma Merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Ankara Anlaşması Vizesi Başvurularında Hangi Belgeler Gerekir?

T.C. Vatandaşlarının aşağıdaki belgelerin asıllarını ve noter onaylı İngilizce çevirilerini ibraz etmeleri gerekmektedir:

 • Başvuran kişi İngiltere’de yapmak istediği işin niteliği ve bu işteki kişisel pozisyonunu detaylı olarak ifade eden bir iş planı, yani iş teklifi için niyet mektubu sunmalıdır.
 • Vize başvurusunda bulunan kişinin kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sağlayabilecek gelire sahip olduğunu gösteren tahmini kazanç planlarını ifade eden belge.
 • Vize başvurusunda bulunan kişinin beyan ettiği işi yapacak yetkinlikte olduğunu gösteren meslek ve eğitim belgelerinin orijinalleri ve kopyaları.
 • Kişi eğer İngiltere’de iş satın almayı düşünüyorsa, satın alınacak işin son 2 yıllık banka hesap dökümleri.
 • Kişi mevcut bir işe katılacaksa, işin son 2 yıllık banka hesap dökümleri ile kişinin işe katılma gerekçelerini ifade eden yazılı bir beyan.
 • Ankara Anlaşması vizesine başvuruda bulunan kişinin İngiltere’de yapacağı işi herhangi başka bir iş yapmadan finanse edebilecek ekonomik yeterlilikte olduğunu ispat etmesi gerekmektedir. Bunun için başvuru sahibi son 3 aylık banka hesap dökümlerini orijinalleri ve kopyaları ile birlikte sunmalıdır.

Ayrıca;

 • 2 adet fotoğraf
 • Pasaport
 • Son 6 aylık banka ekstreleri
 • Potansiyel müşteri yazıları
 • İngilizce düzeyini gösteren sertifika, yazı vs. gibi belgeler
 • Kalacağınız ev için kira kontratı ya da ev sahibinin yazısı da Ankara Anlaşması Vize başvurusunun tamamlanması gereken belgeleridir.

Vize Başvuru Belgeleri İngilizce’ye Nasıl Çevrilir?

Ankara Anlaşması Vizesi için istenen belgelerin tamamı İngilizce olmak zorundadır. Yanlış tercümeler başvurunun reddedilmesine neden olabileceğinden tüm belgeler için uzman bir tercüme bürosundan yardım almak daha garantili bir yöntemdir.

Ankara Anlaşması Vizesi Başvurusu İçin Banka Hesabında Ne Kadar Sermaye Gösterilmelidir?

Ankara Anlaşması Vizesine İngiltere’de iş kurmak ya da kendi işini yapmak isteyen kişinin işe yetecek kadar sermayesi bulunmalıdır. Bu sermaye için belirlenmiş bir alt ya da üst limit yoktur. Önemli olan sermayenin başvuran kişinin banka bilgilerinde beyan edilmiş olmasıdır. Ankara Anlaşması Vizesi başvuruları için üçüncü bir kişinin banka bilgileri paylaşılamamaktadır.

İngiltere’den yapılan başvurularda sermaye, İngiltere’deki bir banka hesabında gösterilmelidir.

Ankara Anlaşması Vizesi ile Ailenizi İngiltere'ye Götürebilir Misiniz?

Ankara Anlaşması Vizesi almış kişiler eş ve çocuklarını vize alma koşuluyla İngiltere'ye götürebilmektedir. Eş ve çocuklar için verilen vize süresi, Ankara anlaşması vizesi almış kişinin vize süresi kadardır.

Evli Olmayan Çiftler Ankara Anlaşması Vizesi Alabilir Mi?

Ankara Anlaşması Vizesi için başvuran kişi, en az 2 yıl aynı evde partner olarak yaşayacağını kanıtlamak şartıyla partnerinin vizesinden yararlanmasını sağlayabilir.

Ankara Anlaşması Vizesinin Süresi Ne Kadardır?

Ankara Anlaşması Vizesi ile İngiltere’ye giriş yapan kişiler başlangıçta 1 yıl süreyle İngiltere’de yaşama ve iş kurma hakkına sahip olur. 1 yılın devamında eğer belgelerinizde beyan ettiğiniz işinizi sürdürür, yasal yönetmeliklere uyar ve zamanında vize başvurusu yaparsanız Ankara Anlaşması Vizesi 3 yıl daha uzatılabilmektedir. Toplam süre 4 yıl olduğunda ise İngiltere’de süresiz oturum için başvuru yapılabilmektedir.

İngiliz Pasaportu Nasıl Alınır?

Ankara Anlaşması Vizesi sahibi kişiler, İngiltere’ye yerleştikten 5 yıl sonra İngiltere Vatandaşlığı için başvuruda bulunup İngiliz pasaportu alma hakkı kazanır.

Ankara Anlaşması Vizesi İçin Neden Bir Danışmanla Çalışmalısınız?

Ankara Anlaşması Vizesi başvurusunda ilk görüşme aşamasından başvuru sonuçlanana kadar bir danışmanlık şirketinden ya da vize uzmanından yardım almak sürecin sorunsuz ve eksiksiz tamamlanmasında etkilidir.

İngiltere’de Süresiz Oturma Hakkı Elde Edilen Kişilerin Hakları Nelerdir?

İngiltere’de süresiz oturum hakkı elde eden kişilerin kendi işini yapma zorunluluğu ortadan kalkar. Böylece kişi, başka bir işte ya da hem kendi işinde hem de başka bir işte çalışma hakkını elde eder.

Ankara Anlaşması Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Ankara Anlaşması Vize başvurularının sonuçlanma süresi değişmektedir. Türkiye’den yapılan Ankara Anlaşması Vizesi başvuruları 3 aya kadar sonuçlanmaktadır. Sonuç olumsuz olduğunda kişinin 28 gün içinde sonuca itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Ankara Anlaşması Vize Başvurusu Sonrası Vize Çıkarsa Neler Yapılmalıdır?

Başvuru kabul edildiğinde İngiltere’ye giderek resmi olarak İngiltere’de kalacağınızı ve çalışacağınızı teyit etmeniz gerekir. Bunun için BRP (Biometric Residence Permit) kartı alınmalı, polis kaydı yaptırılmalı, ulusal sigorta NIN (National Insurance Number) için başvuru yapılmalı, İngiltere’de şirket kurulmalı ve banka hesabı açılmalı, İngiltere’de ev bulunmalıdır. Vize uzatma işlemlerinde Public Liability Insurance yani Mali Sorumluluk Sigortası da yaptırılmalıdır.

Ankara Anlaşması Vizesini Aldıktan Sonra Türkiye’ye Gidiş ve Ülkede Kalış Süresinin Bir Sınırı Var Mıdır?

Uzun süre olmamak şartıyla İngiltere’den Türkiye’ye ziyaret, tatil ve iş seyahati yapılabilmektedir. Her ziyarette 1 ay, yılda toplam 90 günü geçmemek gerekmektedir.

Ankara Anlaşması hakkında merak ettiğiniz her şeyi Ankara Anlaşması Nedir? blog yazımızda bulabilirsiniz.

Read more