İngiltere Vizesi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

İngiltere’de çalışma ve oturum izni için Ankara Anlaşması Vizesi ya da Tier vize türlerinden herhangi birini aldıysanız İngiltere’ye gittiğinizde atmanız gereken adımları bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İngiltere’de yaşamak ya da çalışma izni alabilmek, mesleki tecrübeler edinmek, ülkeye öğrenci olarak gidip akademik eğitim almak için farklı kategorilerde İngiltere vizesi türleri bulunmaktadır. Kişilerin ve kurumların farklı amaçlarına yönelik oluşturulan bu vize kategorilerini yakından tanımak gerekir. İngiltere vize başvuru sürecini de kapsayan vize sonucu sonrası yapılması gerekenler de vize türlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Ankara Anlaşması Vizesi aldıktan ne kadar süre sonra İngiltere’ye gitmek gerekir? GP kaydı ne zaman ve nerede yaptırılmalıdır? Tier 2 Girişimci Vizesi aldıktan sonra ne yapmak gerekir? gibi en önemli soruların cevaplarını bu yazımızda bulacaksınız.

İngiltere’de Yapılması Gereken Kayıt İşlemleri Nelerdir?

İngiltere vizesini aldıktan sonra kişinin İngiltere’ye giderek resmi olarak İngiltere’de kalacağını ve çalışacağını belgelemesi gerekmektedir. Bunun için BRP (Biometric Residence Permit) kartı alınmalı, polis kaydı yaptırılmalı, ulusal sigorta NIN (National Insurance Number) için başvuru yapılmalı, İngiltere’de şirket kurulmalı ve banka hesabı açılmalı, İngiltere’de ev bulunmalıdır.

İngiltere’de Polis Kaydı Nasıl Yapılır?

İngiltere’de 6 aydan daha uzun süre kalacak kişilerin polis kaydı yaptırması gerekir. Polis kaydı için Londra metropolitan bölgesinde oturanlar ve Londra dışında oturanlar olmak üzere 2 farklı kayıt işlemi yürütülmektedir. Londra dışında oturan kişiler kendilerine en yakın polis karakolunda polis kaydını yaptırabilmektedir. Londra metropolitan bölgesinde oturanlar “Overseas Visitors Records Office” ziyaret edilmelidir. Polis kaydının İngiltere’ye girdikten sonra 7 gün içinde yapılması gerekmektedir.

Ayrıca vize uzatma işlemlerinde Public Liability Insurance yani Mali Sorumluluk Sigortası da yaptırılması gerekmektedir.

Neden İngiltere’de Bir Banka Hesabınız Olmalı?

Ankara Anlaşması ya da Tier vizelerinden herhangi birini alarak İngiltere’ye gittiğinizde yapmanız gereken ilk işlerden biri de banka hesabı açmaktır. Bu banka hesabı hem kişisel hem de işlerinizle ilgili konularda gereklidir. Vize uzatma talebinizde banka hesap hareketlerinizi belgelemeniz gerektiğinden, İngiltere’de banka hesabına ihtiyaç duyulmaktadır. Banka hesabı açmak için ikamet adresiniz belli olmalıdır. Polis kaydından sonra ilk iş banka hesabı açmanız gerekmektedir.

GP Kaydı Nedir, Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

General Practice yani GP kaydı İngiltere’de genel sağlık hizmetlerini kapsamaktadır. İngiltere’de yaşama ve çalışma vizesi alan kişiler yaşayacakları yere yakın GP’lere kayıt yaptırmalıdır. GP kaydı ile İngiltere’de sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanılabilmektedir. İngiltere’de oturum adresi belli olduktan sonra en yakın GP bulunmalı, pasaport ve adresi gösteren bir belge ile (telefon, elektrik faturası ya da aylık banka dökümü vb.) GP’ye gitmek gerekmektedir. Kayıt işleminden sonra GP’de kayıt formu doldurup kısa bir muayeneden geçilmelidir. Bu muayene, kişinin sağlık durumu hakkında genel bilgileri kayıt altına almak için yapılmaktadır. Kayıttan sonra herhangi bir sağlık problemi olduğunda GP’den telefonla randevu alınarak sağlık hizmetinden yararlanılabilmektedir.

İngiltere’de Size En Yakın GP Nerede?

İngiltere’de yaşadığınız yere en yakın GP’yi bulabilmek için NHS (National Health Service - Ulusal Sağlık Hizmeti) web sitesinde posta kodunuzu girerek bulabilirsiniz. NHS üzerinden size en yakın GP merkezini öğrenmek için tıklayın.

İngiltere’de Okul Seçimi Nasıl Yapılır?

İngiltere’de çalışma ve oturum vizesi alan kişilerin çocukları eğitimlerine İngiltere’de devam edecekse, okulun eve yakınlık kriteri çok önemlidir. Çocukları için okul seçimi yapacak olan aileler okulla ilgili OFSTED raporlarını dikkate almaktadır. OFSTED raporları okul performansı ile ilgili çok yönlü, sürece dayalı bilgilendirici değerlendirmeler içermektedir. Çocuğunuzun eğitimi için tercih edeceğiniz okulun OFSTED tarafından hazırlanmış raporunu incelemek ve İngiltere’deki okul türlerini yakından tanımak için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

İngiltere’de Şirket Nasıl Kurulur?

İngiltere’de Ankara Anlaşması Vizesi alarak şirket kurmak için yapılacak işi destekleyecek bir sermayenin ve bu iş ile birlikte İngiltere’de yaşamı devam ettirecek kadar kazanımın olması gerekir. İngiltere’de freelance olarak kendi işini yapmak isteyenler Ankara Anlaşması Vizesi için başvuruda bulunabilmektedir. İngiltere’de şirket kurmak için gerekli evraklar:

  • Şirket Kuruluş Senedi (Memorandum of Assocation): Şirket hakkında genel bilgilerin yer aldığı bu senet eğer ofis varsa ofisin nerede olduğu, hangi işlerin yapılacağı, işlerin ve hizmetlerin tanımı, şirketin ismi gibi bilgileri içermektedir.
  • Kuruluş Sözleşmesi (Articles of Assocation): Şirket iç tüzüklerinin belirlendiği bu sözleşmeyi de hazırlamak gerekmektedir.
  • 10 Numaralı Form: Şirket direktörü sahibi ile ilgili bilgileri içermektedir.
  • 12 Numaralı Form: Şirket manifestosu ve kanunlara uyum hakkında kişinin verdiği sözler içermektedir.

İngiltere’de şirket kurmak ya da ülkede var olan bir işi devir almak için ülkede vergilendirme, muhasebe kaydı, defter tutma konularında danışmanlık hizmeti veren merkezlerden yardım almak daha garantili bir yöntemdir. İngiltere’de şirket kurma konusunda tüm bilgileri İngiltere'de Şirket Kurmak İçin Yapmanız Gerekenler bog yazımızda bulabilirsiniz.

Read more