İngiltere’de Şirket Kurmak İçin Yapmanız Gerekenler

İngiltere’de iş kurma ve çalışma vizesi aldınız. Peki burada şirket kurmak için yapmanız gerekenleri biliyor musunuz? İngiltere’de adım adım şirket kurma hakkında tüm bilgileri sizler için derledik.

İngiltere’de iş kurma ve çalışma vizesi alarak şirket kurmak için yapılacak işi destekleyecek bir sermayenin ve bu iş ile birlikte İngiltere’de yaşamı devam ettirecek kadar kazanımın olması gerekir. İngiltere’de freelance olarak kendi işini yapmak isteyenlerin şirket kurmak için evraklar şunlardır:

 • Şirket Kuruluş Senedi (Memorandum of Assocation): Şirket hakkında genel bilgilerin yer aldığı bu senet eğer ofis varsa ofisin nerede olduğu, hangi işlerin yapılacağı, işlerin ve hizmetlerin tanımı, şirketin ismi gibi bilgileri içermektedir.
 • Kuruluş Sözleşmesi (Articles of Assocation): Şirket iç tüzüklerinin belirlendiği bu sözleşmeyi de hazırlamak gerekmektedir.
 • 10 Numaralı Form: Şirket direktörü sahibi ile ilgili bilgileri içermektedir.
 • 12 Numaralı Form: Şirket manifestosu ve kanunlara uyum hakkında kişinin verdiği sözler içermektedir.

Neden İngiltere?

İngiltere’den dünyanın birçok ülkesine kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan İngiltere’nin imzalamış olduğu ticari anlaşmalar sayesinde, ülkenin büyük limanları sayesinde ticaret yapma imkanlarınız oldukça fazladır. İngiltere’nin gelişmiş iş hukuku sayesinde Avrupa ülkeleri ile ülke arasında geniş bir ticaret hacmi vardır. Bu sayede birçok sektörde gelişmiş büyük firmalar İngiltere ekonomisini canlandırmaktadır.

İngiltere’de iş kurma ve çalışma izni alan kişiler 5 yılın sonunda kurduğu işi halen devam ettiriyorsa İngiltere vatandaşlığı alabilmek için başvuruda bulunabilmektedir. İngiltere vatandaşlığı almak isteyenler için İngiltere’de iş kurmak, en geçerli seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

İngiltere’de İş Kurmak İçin Sermaye Göstermek Gerekir Mi?

Ankara Anlaşması Vizesi aldıysanız, İngiltere’de iş kurmak ya da kendi işinizi yapmak için 18 yaşını aşmış olmanız ve yapacağınız işe yetecek kadar sermayenizin bulunması yeterlidir. Burada belirtilen “sermaye” için belirlenmiş bir alt ya da üst limit yoktur. Önemli olan sermayenin başvuran kişinin banka bilgilerinde beyan edilmiş olmasıdır.

12 Adımda İngiltere’de Şirket Kuruluşu

 1. Öncelikle şirketin Limited Şirketi mi yoksa Anonim Şirketi mi olacağına karar verilmelidir. İngiltere hükümeti anlaşma gereği işinizi kurabileceğiniz kadar sermayeye sahip olmanızı istediği için öncelikle düşük maliyetli işlere göz atmak daha faydalı olacaktır.
 2. Vizenizi aldıktan sonra İngiltere’de şirket kurma hazırlığı yaparken tüm maliyetleri bir çizelge olarak hesaplamalısınız. Böylece İngiltere’deki iş hayatınız boyunca gelir - sermaye ilişkisini dengede tutabilirsiniz.
 3. Şirket kurulurken yapılacak iş kategorisinin doğru seçilmiş, ülke kültürü ve ekonomisi tarafından ilgi görecek türden olması gereklidir.
 4. Şirket tek başına da olabilir ya da bir ana şirketin uzantısı şeklinde de faaliyetine başlayabilir. Bu tür şirketlerin işe başlayabilmeleri için Birleşik Krallık’ta kayıtlı bir ofisleri olmasına gerek yok
 5. İngiltere’de yeni bir şirket kurabilir ya da var olan bir şirketin uzantısı şeklinde de faaliyet gösterebilirsiniz. Bu şirketlerin işe başlayabilmeleri için Birleşik Krallık’ta kayıtlı bir ofisleri olmasına gerek yoktur.
 6. Şirket, Birleşik Krallık’taki hangi ülke sınırları içinde yer alıyorsa (Kuzey İrlanda, Galler, İrlanda, İngiltere) o sicile kayıtlı olarak görünmelidir.
 7. Kuracağınız iş ile ilgili yeterli İngilizce bilgisinin de olması gerekir. Şirket kurduğunuzda işinizi güçlendirmek ve çevre edinmek için insanlarla kuvvetli bir iletişim kurmalısınız.
 8. Eğer İngiltere’de mağaza ya da ofis açmayı düşünüyorsanız, maliyet tablonuza kira bedelini mutlaka eklemelisiniz.
 9. İngiltere’de şirket kurmak için sizden istenen evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayın.
 10. Şirket kurmak için İngiltere Şirket Kayıt Ofisine kayıt yaptırmak gerekmektedir.
 11. İngiltere’de şirket kurarken ülkede banka hesabı açmanız da gerekmektedir. Kiraladığınız ofis ya da home office adresinizin yazılı olduğu faturayı ibraz ederek İngiltere’de kolaylıkla banka hesabı açabilirsiniz. Banka hesabının açılabilmesi için
 12. ikametgah adresinin belli olması gerekmektedir.
  İngiltere’de şirket kurduğunuzda yanınızda eleman çalıştırma zorunluluğunuz yoktur. İngiltere’de kendi işinizin patronu olabilir, İngiltere’de sizinle aynı vizeyi alan eşinizle birlikte çalışabilirsiniz.

İngiltere’de Var Olan Bir Şirketi Devir Alanlar Ya Da Ortaklıklar İçin Atılması Gereken Adımlar Nelerdir?

 • Şirket için sermaye olarak gösterilen paranın İngiltere’deki bir bankaya yatırılması.
 • Şirket giderlerini karşılayabilecek maddi varlığın belgelenmesi,
 • Var olan işten ya da devir alınan işletmeden kar payının kişiye ve kişinin yanında İngiltere’de yaşayacak aile üyelerinin geçimini sağlayacak olması ve belgelenmesi.
 • Şirket yönetiminde ve işlerin yürütülmesinde kişinin aktif rolünü göstermesi.,
 • İngiltere’de yapılması planlanan yatırım için ülkede ihtiyaç olduğunun belgelenmesi,
 • Devir alınan ya da ortaklık kurulan şirketin geçmiş yıllara ait onaylanmış muhasebe kayıtlarının belgelenmesi gerekmektedir.

İngilere’de Şirket Kurmak İçin Hangi Konularda Danışmanlık Almak Gerekir?

İngiltere’de şirket kurmak için girişimde bulunan kişiler vergilendirme, uyum ve muhasebe hizmetleri için danışmanlık şirketlerinden yardım alması gerekir. Bürokrasi gerektiren; bordro, defter tutma, vergi sicil kaydı gibi detaylı konularda İngiltere’de danışmanlık hizmeti veren kuruluşlardan da yardım alınmalıdır. Ayrıca Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Kurumu’nun (UKTI) yönlendirmeleri ve tavsiyeleri şirket kuruluş aşamasında mutlaka takip edilmelidir. Danışmanlık bürosundan alınacak uyum danışmanlığında vergi uyumu, defter tutma, bordro, raporlama ve muhasebe kayıtları konusunda tavsiyeler almak ve yönlendirmelere uymak şirket kuruluşunda eksiksiz ilerlemek için bir fırsattır. Danışmanlık şirketinin Birleşik Krallık kanunlarını iyi bilen çalışanları ve hukukçuları sayesinde girişim sağlıklı bir şekilde ilerleyebilir.

İngiltere’de Türkiye’deki Şirketin Şubesi Açılabilir

İngiltere’de sürekli bir iş yeri kurmak isteyen Türk şirketleri, şirketlerinin Türkiye’deki devamı niteliğinde İngiltere’de yeni bir şirket kurabilmektedir. Bunun yanında acente atama, dağıtım aşamaları, ortaklık teşebbüsleri ya da İngiltere’deki şirketlerle yapılan ticari anlaşmalar ile Birleşik Krallık’ta ticari faaliyetlerde bulunabilmektedir.

Bu yazımızda İngiltere’de adım adım şirket kurma hakkında tüm bilgileri sizlerle paylaştık. İngiltere vizesi almak için gereken belgeler, Tier 1, Tier 2, Tier 4 ve Tier 5 vizesi şartları ve İngiltere vizesi hakkında her şeyi blog sayfamızdan takip edin.

Read more


Döviz Kazandırıcı Hizmet Destekleri – Reklam, Tanıtım ve Pazarlama Desteği

Yurtdışındaki reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinize yönelik giderlerinizin desteklenmesinde size önereceğimiz başvuru koşullarına dikkat edin.

Yurtdışına yönelik olarak gerçekleştirilen reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine yönelik giderlerinizin desteklenmesine ilişkin devlet desteği alabileceğinizi biliyor musunuz? Reklam, Tanıtım ve Pazarlama Desteğine ilişkin başvurularınızı, faaliyetin tamamlanmasını müteakip sağlık turizmi, bilişim, eğitim, film ve yönetim danışmanlığı sektörlerinde faaliyet gösteriyorsanız “Reklam, Tanıtım ve Pazarlama Desteği Başvuru Belgeleri” ile birlikte doğrudan veya posta ile Genel Müdürlüğe yapabilirsiniz.


Yapılan reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyeti ile doğru hedef kitleye ulaşılması, uygun bir organizasyon mekanının seçilmesi ve tanıtım amaçlı mesajın etkin iletişim yöntemleri kullanılarak verilmesi, desteklerden yararlanılması açısından esas kabul edilmektedir.

Bu Başvuru ile Ne Kadar Destek Alabilirsiniz?

 • Reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ilişkin harcamaları %60 oranında ve yıllık en fazla 400.000 ABD Doları karşılanır.
 • Yurt dışında gösterimi yapılan filmlere verilen reklam giderleri; yararlanıcılar için % 50 oranında ve en fazla 100.000 ABD Doları, iş birliği kuruluşları için %70 oranında ve en fazla 200.000 ABD Doları karşılanır. Desteklenecek reklamlar; marka, logo, imaj, reklam filmi, imaj konumlandırma şeklinde olabilmektedir. Bir film için verilen toplam destek tutarı 500.000 ABD Doları’nı geçmemektedir.

Reklam, Tanıtım ve Pazarlama Desteği Ne Kadar Süre İle Verilmektedir?

Bu desteğin başlangıç tarihi, desteğe konu edilen ilk ay olarak esas alınır ve destek süresi, bu tarihten itibaren 48 ay sonra biter.

Reklam, Tanıtım ve Pazarlama Desteği Başvurusu İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Reklam, tanıtım ve pazarlama desteği başvurularında aşağıdaki sıralamayla dosyanızı hazırlayabilirsiniz:

 1. Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğünü muhatap dilekçe
 2. Reklam, Tanıtım ve Pazarlama Desteği Başvuru Formu (Formu indirmek için tıklayın.)
 3. Reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ilişkin olarak; fatura, sözleşme, sponsorluk sözleşmesi ve banka onaylı ödeme belgesi de başvuruda hazır bulundurulmalıdır.
 4. Yapılan reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetine ilişkin tanıtım malzemesi örneği/örnek yayın/görseller (katalog, broşür ve tanıtım malzemesi örneği/reklam verilen gazete, dergi örneği/ fotoğraf, video kaydı, CD vb.) (Hacim, boyut veya nitelik itibarı ile sunulamayacak durumda olan tanıtım malzemelerinin ise fotoğrafları veya elektronik veri depolama cihazlarında yer alan örnekleri). Halkla ilişkiler kuruluşları aracılığıyla düzenlenen, belirli bir dönemi ve çeşitli tanıtım faaliyetlerini içeren reklam kampanyalarında, her bir tanıtım mecrasına ilişkin tek görsel örnek sunulması yeterli olmaktadır.
 5. Elektronik ortamdaki reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetleri için yayınlandıkları tarih ve web sitesi URL’sinin görülebileceği ekran görüntüleri ya da sosyal medya reklamlarında tanıtım dönemini ve tanıtımın gerçekleştiği ülkeleri gösteren rapor.
 6. E-ticaret sitelerine üyelik için; üye olunan sitede yer alan yararlanıcı/işbirliği kuruluşuna ait profil sayfası çıktıları ve başvuru sahibinin web sayfasına ait yabancı dil ara yüz çıktıları da başvuru belgeleri arasında yer almalıdır.
 7. Halkla ilişkiler kuruluşları aracılığıyla düzenlenen, belirli bir dönemi ve çeşitli tanıtım faaliyetlerini içeren reklam kampanyalarında kampanyanın içeriğine ilişkin ayrıntılı bilgileri içeren kampanya raporu.
 8. Reklam kampanyaları kapsamında gerçekleştirilen televizyon ve radyo reklamları hariç televizyon ve radyo reklamları için ilgili yayıncı kuruluş tarafından onaylanan medya planı.
 9. Arama motorlarındaki tanıtımlar için; fatura dönemi ile uyumlu zaman aralığına ilişkin işlem geçmişi raporu. (Reklamın tıklanma sayısını ve tıklamanın yapıldığı ülkeleri içeren rapor)
 10. Arama motoru ara yüzüne okuma amaçlı erişim sağlanmasına yönelik kullanıcı adı ve şifre bilgileri ve arama motorlarındaki reklam ve tanıtım faaliyetlerinin yetkili kuruluşlar aracılığıyla gerçekleştirilmesi durumunda, aracı kuruluşun yetki belgesi.
 11. Genel Müdürlük tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler eksiksiz bir şekilde Reklam, Tanıtım ve Pazarlama Desteği Başvurusunda bulunmalıdır.

Not: Bir reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyeti kapsamında 10.000 ABD Dolarının altında gerçekleştirilen giderler için ayrıca sözleşme şartı aranmamaktadır.

Reklam, Tanıtım ve Pazarlama Desteği Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Reklam, Tanıtım ve Pazarlama Destek başvuruları, reklam, tanıtım ve pazarlama giderlerinin gerçekleştirilmesini takiben yapılmalıdır. Destek başvurusunun, ödemenin gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 6 ay içinde Genel Müdürlüğe ibraz edilmesi gerekmektedir. Ayrıca postadaki gecikmeler dikkate alınmamaktadır.

 • Yurt dışında düzenlenen ve 20.000 ABD Dolarını aşan fatura, ödeme belgesi, sözleşme, medya planı ve kampanya raporunun Ticaret Müşavirlikleri/Ataşelikleri tarafından onaylanmış aslı ya da Ticaret Müşavirlikleri/Ataşeliklerince belge aslı görülerek onaylanmış örneği ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Ticaret Müşavirliği/Ataşeliği tarafından onaylanması uygun görülen belgelerin üzerine “2015/8 sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar çerçevesinde onaylanmıştır” açıklamasının yer alması, imzalanması, ad soyad ve tarih yazılması gerekmektedir. Birden fazla sayfayı içeren belgelerde söz konusu açıklamanın kaç sayfayı kapsadığı belirtilerek sadece ilk ya da son sayfada yer alması ve diğer sayfalara ise Ticaret Müşavirinin/Ataşesinin parafının bulunması yeterlidir. Belgenin fotokopisi üzerinde işlem yapılması halinde, belgenin aslı veya noter tasdikli sureti görüldükten sonra söz konusu şerhe “aslı/noter tasdikli sureti görülmüştür” ibaresi eklenerek onay işlemi yapılır.
 • Başvuru formunun kaşelenerek imza sirkülerinde tatbik imzası bulunan temsile yetkili kişi/kişiler tarafından imzalanması, münferit ve müşterek imza hususlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Ticaret Müşavirliği/Ataşeliği onayına tabi olmayan ödeme belgesinin aslı, diğer belgelerin ise aslı veya birer örneklerinin sunulması gerekmektedir.
 • Ticaret Müşavirlikleri/Ataşelikleri, belge asıllarını görerek, yeminli tercümanlar tarafından tercüme edilmiş belgeleri onaylayabilir. Bu durumda, belge aslının onaylanması şartı aranmamaktadır.
 • İngilizce dışındaki yabancı dillerde düzenlenen belgelerin yeminli tercüman tarafından Türkçe tercümelerinin yapılması gerekmektedir.
 • Dekont, e-dekont, hesap dökümü, swift belgesi, kredi kartı ekstresi vb. belgeler ödeme belgesi olarak kabul edilir. Ödemenin çek ile yapılması halinde, banka onaylı çek fotokopisi ve banka onaylı hesap dökümünün sunulması gerekir. Cirolu çekler ile yapılan ödemeler, destek kapsamında değerlendirilmez.
 • Genelge’nin 36. maddesinin beşinci fıkrası saklı kalmak kaydıyla ödemenin; yararlanıcı/işbirliği kuruluşu tarafından bankacılık kanalı ile gerçekleştirilmesi zorunludur.
 • Ödemenin, bu kuruluşların ortağı, çalışanı veya harcama yapma yetkisi verildiği şirket imza sirkülerinde belirtilen kişiler tarafından yapılması halinde, bahse konu ödemenin bankacılık kanalı ile gerçekleştirilmiş olması şartıyla; ilgili meblağın anılan kuruluşlar tarafından ödemeyi gerçekleştiren kişiye aktarıldığının tevsiki ve söz konusu ortaklık/istihdam/harcama yetkisi bağına ilişkin kanıtlayıcı belgelerin sunulması zorunludur.
 • Yurtdışında düzenlenen banka ödeme belgelerinin Ticaret Müşavirliği/Ataşeliği tarafından onaylanması halinde banka onayı aranmamaktadır.

Yurtiçinde tescil ettirilmiş markanızın yurtdışında tescili ve korunmasına ilişkin giderlerinize devlet desteği alabilmeniz konusunda bilmeniz gereken tüm detaylar için Marka Tescil ve Korunma Desteği blog yazımızı inceleyin.

Read more


Döviz Kazandırıcı Hizmet Destekleri – Danışmanlık Desteği

Yurtdışında ülkenize döviz kazandırıcı ihracat faaliyetleri gerçekleştirerek döviz kazanabilir, uluslararası rekabet ortamında ülkenizin hizmet gelirlerini artırabilirsiniz. Bunun için devletten Danışmanlık Desteği alabilirsiniz.

Uluslararası pazarlarda rekabet avantajını artırmak üzere pazarlama stratejisi, yurtdışı pazar yapısı ve pazara giriş konularında alınacak danışmanlık hizmetlerine yönelik giderlerin desteklenebilmesi için sağlık turizmi, bilişim, eğitim ve film sektörlerinde faaliyet gösteren yararlanıcılar danışmanlık hizmeti alabilmektedir. Ancak danışmanlık hizmetini almaya başlamadan önce ön onay başvuru belgelerin hazırlanması ve Genel Müdürlüğe başvuru yapılması gerekmektedir. Sırasıyla ön onay ve başvuru olmak üzere 2 aşamalı olan bu süreçte bilmeniz gerekenleri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Danışmanlık Desteği Ön Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ön onay; danışmanlık hizmetini sağlayan kuruluşun tecrübesi, uzmanlık alanı, yapmış olduğu çalışmalar ve danışmanlık hizmetinin içeriği göz önünde bulundurularak verilmektedir. Döviz Kazandırıcı Hizmet Desteklerinden biri olan Danışmanlık Desteği için ön onay alınmaması, danışmanlık giderlerinin de desteklenemeyeceği anlamına gelmektedir. Öncelikle aşağıdaki Danışmanlık Desteği Ön Onay Başvuru Belgeleri ile birlikte Genel Müdürlüğe başvuru yapılmalı ve ön onay alınmalıdır:

 • Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğünü muhatap dilekçe
 • Danışmanlık Desteği Ön Onay Başvuru Formu (Formu indirmek için tıklayın.)
 • Danışmanlık şirketine ilişkin detaylı bilgi
 • Danışmanlık şirketinin daha önce kapsamda yer alan konularda danışmanlık hizmeti vermiş olduğu en az 3 müşteriden alınmış referans mektubu
 • Genel Müdürlük tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler

Önemli: Ön onayın verildiği tarihten sonraki harcamalar destek kapsamına alınmaktadır.

Ön onay süreci tamamlandıktan sonra danışmanlık faaliyetinin gerçekleştirilmesini takiben destek başvuruları, aşağıdaki belgelerle birlikte doğrudan veya posta ile Genel Müdürlüğe yapılmalıdır:

 • Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’nü muhatap dilekçe
 • Danışmanlık Desteği Başvuru Formu (Formu indirmek için tıklayın.)
 • Danışmanlık Faaliyeti Sonuç Raporu (Hazırlaması gereken sonuç raporunu görüntülemek için tıklayın.)
 • Fatura (Danışmanlık hizmetinin içeriğini gösterir nitelikte olmalıdır.)
 • Banka onaylı ödeme belgesi
 • Sözleşme (Danışmanlık hizmetinin konusu, kapsamı, süresi, tutarı v.b. bilgileri içermelidir.)
 • Genel Müdürlük tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler

Not: Başvuru dosyasının bu sıralamaya uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.

Danışmanlık Desteği Ne Kadardır?

Bilişim şirketlerinin Bakanlığın ön onay verdiği konularda satın aldıkları danışmanlık hizmeti giderleri %50 oranında ve yıllık en fazla 200.000 ABD Doları tutarında karşılanır. Bir bilişim şirketi danışmanlık desteğinden bir kez yararlanabilmektedir.

Danışmanlık Desteği Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Destek başvuruları, danışmanlık faaliyetinin gerçekleştirilmesini takiben yapılır. Destek başvurusunun, ödemenin gerçekleştiği tarihten en geç 6 ay içinde Genel Müdürlüğe ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu aşamada postadaki gecikmeler dikkate alınmamaktadır. Danışmanlık Desteği alan bir kişinin başvuru sırasında aşağıdaki hususları bilmesi gerekmektedir:

 • Ödeme belgesinin aslı, diğer belgelerin ise aslı veya birer örneklerinin sunulması gerekmektedir.
 • Başvuru formunun kaşelenerek imza sirkülerinde tatbik imzası bulunan temsile yetkili kişi/kişiler tarafından imzalanması, münferit ve müşterek imza hususlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • İngilizce haricindeki yabancı dillerde düzenlenen belgelerin yeminli tercüman tarafından Türkçe tercümeleri yapılmalıdır.
 • Dekont, e-dekont, hesap dökümü, swift belgesi, kredi kartı ekstresi vb. belgeler ödeme belgesi olarak kabul edilmektedir. Ödemenin çek ile yapılması halinde, banka onaylı çek fotokopisi ve banka onaylı hesap dökümünün sunulması gerekir. Cirolu çekler ile yapılan ödemeler, destek kapsamında değerlendirilmez.
 • Genelge’nin 36 ncı maddesinin beşinci fıkrası saklı kalmak kaydıyla ödemenin; yararlanıcı/işbirliği kuruluşu tarafından bankacılık kanalı ile gerçekleştirilmesi zorunludur. Ödemenin, bu kuruluşların ortağı, çalışanı veya harcama yapma yetkisi verildiği şirket imza sirkülerinde belirtilen kişiler tarafından yapılması halinde, bahse konu ödemenin bankacılık kanalı ile gerçekleştirilmiş olması şartıyla; ilgili meblağın anılan kuruluşlar tarafından ödemeyi gerçekleştiren kişiye aktarıldığının tevsiki ve söz konusu ortaklık/ istihdam/harcama yetkisi bağına ilişkin kanıtlayıcı belgelerin sunulması zorunludur.

Not: Yurtdışında düzenlenen banka ödeme belgelerinin Ticaret Müşavirliği/Ataşeliği tarafından onaylanması halinde banka onayı aranmamaktadır.

Yurtdışı şirket alımına yönelik destek alabilmek için başvuru sürecinden ön onay aşamasına kadar bilmeniz gereken tüm bilgileri Rapor ve Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği blog yazımızda bulabilirsiniz.

Read more


İngiltere Vizesi Hakkında En Çok Merak Edilenler

İngiltere’de şirket kurmak, çocuğunuz için okul seçmek, polis kaydı ve GP kaydı yaptırmak, şirket transferleri ya da girişimci statüleriyle vize almak… Kısaca İngiltere’yi ziyaret amacınıza yönelik sizi bilgilendirecek tüm detaylar bu yazımızda.

Birleşik Krallık vizesi olarak da bilinen İngiltere vizesi, Büyük Britanya ülkelerine girmenizi sağlar. İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda, Galler, Anguilla, Bermuda, İngiliz Virgin Adaları, Cayman Adaları, Pitcairn, Cebelitarık, Montserrat, Falkland Adaları’na İngiltere Vizesi ile gidilebilmektedir. Elinizdeki vize ister turist vizesi, ister Ankara Anlaşması, ister Tier vize türlerinden biri olsun bu saydığımız ülkeleri vizenizi aldıktan sonra ziyaret edebilirsiniz. Peki başvurduğunuz İngiltere vizesi için ne kadar beklemeniz gerekiyor? Ya da elinize ulaşan red cevabı karşısında itiraz hakkınız var mı? İngiltere’deki okullardan hangisi çocuğunuz için daha uygun? İngiltere’yi hangi amaçla ziyaret edecek olursa olsun herkesin merak ettiği ve en çok sorduğu soruların cevaplarını bu yazımızda derledik.

İngiltere Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Ankara Anlaşması vizesi, Tier 1, Tier 2, Tier 4, Tier 5 ve aile üyelerini ilgilendiren İngiltere vizelerinin sonuçlanma süresi değişkendir ve bu nedenle her biri için net bir zaman dilimini belirtmek yanlış olur. Örneğin; Ankara Anlaşması Vizesi başvuruları 3 aya kadar sonuçlanmaktadır. Tier 4 Öğrenci Vizesi ise 3 haftaya kadar sonuçlanabilmektedir. Tier 4 vize türü kapsamında Ebeveyn ve Aile Vizeleri 15 gün içinde olumlu/olumsuz sonuçlanmaktadır. Tier1, Tier2, Tier 5 vizelerinde de Tier 4 vizelesinde de olduğu gibi en geç 3 hafta içinde sonuç alınabilmektedir.

Ankara Anlaşması Vize Başvurusu Olumlu Sonuçlanırsa Ne Yapmak Gerekir?

Ankara Anlaşması vize başvurunuz olumlu sonuçlandığında başvuru sonucunu gösteren belgelerle birlikte diploma vb. gibi orijinal belgelerinizi teslim almanız gerekmektedir. Başvuru kabul edildiğinde İngiltere’ye giderek resmi olarak İngiltere’de kalacağınızı ve çalışacağınızı teyit etmelisiniz. Bunun için BRP (Biometric Residence Permit) kartı alınmalı, GP kaydı ve polis kaydı yaptırılmalı, ulusal sigorta NIN (National Insurance Number) için başvuru yapılmalı, İngiltere’de şirket kurulmalı ve banka hesabı açılmalı, İngiltere’de ev bulunmalıdır. Vize uzatma işlemlerinde Public Liability Insurance yani Mali Sorumluluk Sigortası da yaptırılmalıdır. Ankara Anlaşması Vize başvuru süreci ve olumlu sonuçlanan vize başvuruları hakkında tüm bilgileri Ankara Anlaşması Vizesi Nedir? blog yazımızda bulabilirsiniz.

Önemli: Polis kaydının İngiltere’ye girdikten sonra 7 gün içinde yapılması gerekmektedir.

İngiltere Vizesi Ne Zaman Uzatılmalıdır?

Ankara Anlaşması, Tier 1, Tier 2, Tier 4 ve Tier 5 vizesi ile İngiltere’de oturum ve çalışma izni alan kişiler vize süreleri dolmadan vize uzatma başvurusu yapmalıdır. Vize uzatma başvurusu İngiltere’den yapılabilmektedir.

Bağlı Bulunan Kurum Dahilinde İngiltere’de Görev Alacak Kişilerin Hangi Vizeyi Alması Gerekir?
Kişinin çalıştığı kurumun organizasyonu dahilinde İngiltere’deki bir şubesinde görev alması gerekiyorsa Tier 2 Vizesinin Şirket İçi Transfer kategorisinde vize alması gerekir. Bu vize uzun vadeli personel, kısa vadeli personel ve mezun stajyer olmak üzere 3 farklı kategoride alınabilmektedir. Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi’nin süresi, puan sistemi, başvuru koşulları hakkında detaylı bilgileri Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı blog yazımızdan takip edebilirsiniz.

Öğrenci Olarak İngiltere’ye Gitmek İsteyen Bir Kişinin Hangi Vizeyi Alması Gerekir?

İngiltere’de ilköğretim, lise, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora, doktora sonrası araştırma ve mesleki sertifika programlarına katılmak isteyen öğrencilerin Tier 4 Öğrenci Vizesi alması gerekir. Tier 4 Öğrenci Vizesi yaş gruplarına göre ayrılmaktadır. 16 yaş ve üzeri öğrenciler Tier 4 General Vizesi, 4-15 yaş aralığındaki öğrenciler Tier 4 Child (Çocuk) Vizesini almak zorundadır. Tier 4 Vizesi için belirleniş başvuru ve vize uzatma koşulları, İngilizce dil seviyesi kriterleri, vize kapsamında çalışma izni kriterleri için Tier 4 Öğrenci Vizesi kriterlerini dikkatlice incelemek gerekir.

İngiltere’de Okul Seçimi Nasıl Yapılır?

Ankara Anlaşması ya da Tier vize türlerinden herhangi birini alan kişilerin İngiltere’ye gittiklerinde çocuklarının okul kaydını da yaptırması gerekir. Bu süreçte anne ve babalar için eve yakınlık kriteri, OFSTED raporu, okul türü gibi önemli unsurlar ön plandadır. Tüm bunlar ve İngiltere’deki okul dönemleri, ara dönem kaydı, zorunlu eğitim süresi gibi detaylı bilgileri İngiltere’de Okul Seçimini Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler başlıklı blog yazımızda bulabilirsiniz.

İngiltere Vize Başvurusu Red ile Sonuçlandığında Ne Yapmak Gerekir?

İngiltere vize başvurusu red ile sonuçlandığında başvuran kişinin itiraz etme hakkı vardır. Ancak her türdeki İngiltere vizesinin reddi için itiraz hakkı bulunmamaktadır.

 • 6 aydan kısa süreli öğrenim için İngiltere kısa dönem öğrenci vizesi başvuruları,
 • Öğrenim süresi 6 aydan fazla olacaksa ancak öğrenim görülecek kurum henüz belli değilse bu halde yapılacak İngiltere öğrenci (öğrenci adayı) vizesi başvuruları,
 • İngiltere göçmenlik kuralları tarafından öngörülmeyen bir amaç için yapılan İngiltere vizesi başvuruları reddedildiğinde itiraz hakkı bulunmamaktadır.

Ayrıca vize almak isteyen şahısların aile bireyleri olarak yapılacak olan İngiltere vizesi başvuruları reddedildiğinde de itiraz hakkı yoktur.

İngiltere Vize Başvurusu Neden Reddedilir?

İngiltere vize başvurusu, eksik belge tespiti, maddi yetersizlik, süreç için belirtilen gerekçelerin tümünün yerine getirilmemesi gibi nedenlerden dolayı red ile sonuçlanabilmektedir. Böyle bir olumsuzlukla karşılaşmamak için bir uzman vize danışmanından yardım almak gerekebilmektedir.

Vize Başvurusu Reddedilirse Ödenen Vize Ücreti Geri Alınabilir Mi?

Reddedilen İngiltere vize başvurularında vize ücreti geri ödenmemektedir.

İngiltere vizesi almak için gereken belgeler, Tier 1, Tier 2, Tier 4 ve Tier 5 vizesi şartları ve İngiltere vizesi hakkında her şeyi blog sayfamızdan takip edin.

Read more


Tier 1 Vizesi Nedir? Kimler Tier 1 Vizesi Almalıdır?

İngiltere Tier 1 Vizesi için fen bilimleri, mühendislik, sosyal bilimler, dijital teknoloji ve sanat alanlarında olağanüstü yeteneği olup İngiltere’de çalışmak isteyen girişimciler ve profesyoneller başvurabilmektedir.

Tier 1 vizesi; İngiltere dışından üstün yetenekli üniversite mezunları, girişimciler, yatırımcılar ve profesyonellerin İngiltere’de çalışmalarını sağlamak ve bu kişilerin İngiltere’de yasal olarak çalışmasına izin vermek için İngiltere İçişleri Bakanlığı’na bağlı İngiltere Sınır Dairesi (UKBA) onayı ile verilmektedir. Genel Vize, Girişimci Vizesi, Yatırımcı Vizesi, Olağanüstü Yetenekliler Vizesi ve Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi isimleri altında 5 farklı vize başvuru kategorilerini içeren Tier 1 vizesi için aynı zamanda 5 farklı başvuru süreci geçerlidir. Bu nedenle Tier 1 vizesi kategorileri için detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir.

Tier 1 Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi Nedir?

Bu vizeyi alabilmek için İngiltere’de bulunan bir yüksek eğitim kurumu tarafından kabul edilmiş olmak gerekmektedir. Üniversite Mezunu Girişimci Vizesinin süresi 1 yıldır. Ancak bu süre eğitim kurumunun kişiye sponsorluğunu devam ettirmesi halinde 1 yıl daha uzatılabilmektedir. Bu vizeye sahip olan kişiler, Büyük Britanya’da iş bulma ve kendi işini kurma imkanı elde etmektedir.

İngiltere’de 6 aydan daha uzun süre eğitim almak isteyen çocuk öğrenci ve 16 yaş üzerindeki kişilerin vizesi Tier 4 Vizesi kapsamında değerlendirilmektedir.

Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi ile Aile Üyeleri de İngiltere’ye Gidebilir Mi?

Tier 1 Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi alan kişi, aile üyelerini ve bakmakla yükümlü oldukları kişileri de beraberlerinde İngiltere’ye götürebilmektedir.

Tier 1 Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Pasaport
 • İngiltere onaylı bir lisans, yüksek lisans veya onaylama tarihinden önce verilmiş doktora derecesi
 • Son 3 ay içinde verilen yetkili İngiltere yükseköğretim kurumundan onay
 • İngiltere’de geçiminizi sağlayabileceğinizi kanıtlamak için başvurmadan en az 90 gün önce banka hesabınızda bulunan ve 90 gün boyunca hesabınızda durması gereken 1.890 sterlin sermaye
 • Finansal sponsor hükümet ya da uluslararası bir burs ajansı ise bunlardan alınmış İngiltere’de kalınabileceğine dair izin ve son 12 ayda kurs ücretlerinin ve yaşam masraflarının ödendiğine dair belgeler

Tier 1 Genel Vize Kategorisinden Tier 1 Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi Kategorisine Geçiş Yapılabilir Mi?
Yapılabilmektedir. FCA tarafından onaylamış bir girişim sermayesi şirketi kaynaklı ise ya da doğrudan İngiliz Hükümet departmanı kaynaklı ise yatırım alt sınırı 50 bin İngiliz Sterlini olmalıdır.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi Nedir?

İngiltere’de 2 milyon sterlin ya da daha fazla yatırım yapmak isteyenlerin başvurması gereken vize türüdür. Bu vize ile İngiltere’de en fazla 3 yıl 4 ay süreyle kalınabilmektedir. Bu sürenin sonunda başvuru yapılarak vize 2 yıl daha uzatılabilmektedir.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi hakkında detaylı bilgi için Tier 1 Yatırımcı Vizesi Nedir? Kimler Tier 1 Yatırımcı Vizesi Alabilir? blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tier 1 Girişimci Vizesi Nedir?

İngiltere’de kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin başvurması gereken vize türü Tier 1 Girişimci Vizesidir. Bu vize ile hem yeni bir iş kurulabilmekte hem de İngiltere’de mevcut bir iş devir alınabilmektedir. Tier 1 Girişimci Vizesi alan kişiler aile üyelerini yanlarında götürerek İngiltere’de yaşayabilmektedir. Bu vize ile kişi, kendi işi dışında bir işverene bağlı olarak çalışamamaktadır.

Tier 1 Girişimci Vizesi hakkında detaylı bilgi için Tier 1 Girişimci Vizesi Nedir? Nasıl Alınır? blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tier 1 Olağanüstü Yetenekliler Vizesi Nedir?

Sosyal bilimler, fen bilimleri, dijital teknoloji, mühendislik ve sanat alanlarında olağanüstü yeteneğe sahip olup İngiltere’de yaşamak isteyenlerin alabileceği bir vizedir. Bu vizeye başvurabilmek için öncelikle İçişleri Bakanlığı’na bir başvuru yapılması gerekmektedir. Onay alındıktan sonra Tier 1 Olağanüstü Yetenekliler Vizesi için başvuru yapılabilmektedir. Dijital bir teknoloji uzmanının aynı zamanda Teknik Vatandaşlık Vizesi Programının onaylanması da gerekmektedir.

Tier 1 Olağanüstü Yetenekliler Vizesi için her yıl 6 Nisan ve 1 Ekim tarihleri arasında geçerli olan 500 kişi ile sınırlı bir kontenjan vardır.

Olağanüstü Yetenekliler Vizesi ile İngiltere’de Neler Yapılabilir?

 • Bir işveren için bir şirketin direktörü olarak veya serbest meslek sahibi olarak çalışılabilir.
 • İş değişikliği yapılabilir.
 • Gönüllü olarak bir işte çalışılabilir.
 • İngiltere’den başka bir ülkeye seyahat edilebilir ve İngiltere'ye dönüş yapılabilir.
 • Vizeyi alan kişi aile aile üyelerini yanında götürebilir.

Tier 1 Olağanüstü Yetenekliler Vizesi Ne Kadar Uzatılabilir?

Tier 1 Olağanüstü Yetenekliler Vizesi 5 yıla kadar uzatılabilmektedir. Vize uzatma talebi, vize süresi dolmadan yapılmalıdır. Uzatma talebi için kişiye onay veren kuruluşun onayını geri çekmemesi ve halen uzmanlık alanında çalışıldığını kanıtlayan rehberlik notlarının sunulması gerekmektedir.

Read more


Döviz Kazandırıcı Hizmet Destekleri – Rapor ve Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği

Türkiye’de sınai ya da ticari faaliyette bulunan şirketler ile işbirliği kuruluşları 200 bin ABD dolarına kadar Rapor ve Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği alabilmektedir.

Türkiye’de sınai veya ticari faaliyette bulunan şirketler ve işbirliği kuruluşları, yurtdışına yönelik pazara giriş stratejilerinin eylem planlarının oluşturulabilmesi amacıyla satın aldıkları sektör ile yurtdışında yerleşik şirket veya marka odaklı rapor giderleri ile mali ve hukuki danışmanlık hizmetlerine ilişkin giderleri desteklenebilmektedir. Bu desteğin alınabilmesi için sağlık turizmi, bilişim, eğitim ve film sektörlerinde faaliyet gösteren yararlanıcıların, “Rapor ve Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği ön onay başvuru belgesi ile birlikte Genel Müdürlüğe başvuru yapılması ve ön onay alınması gerekmektedir. Ön onay almayan raporların, şirket alımı danışmanlık hizmetleri desteklenmemektedir.

Yurtdışı şirket alımına yönelik desteği alabilmek için başvuru sürecinden ön onay aşamasına kadar bilmeniz gereken her şeyi blog yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kimler Rapor ve Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği Alabilir?

Pazar araştırması, sektör, ülke, uluslararası mevzuat, veri madenciliği (veri izleme/değerlendirme faaliyetleri), yabancı şirket veya mali ve hukuki raporlar dahil olmak üzere marka odaklı raporlar ile yabancı şirket alımlarına yönelik danışmanlık hizmetlerine
(mali ve hukuki danışmanlık dahil) ilişkin giderlerin desteklenebilmesi için sağlık turizmi, bilişim, eğitim ve film sektörlerinde faaliyet gösteren yararlanıcıların, “Rapor ve Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği Ön Onay Başvuru Belgeleri” ile birlikte Genel Müdürlüğe başvuru yapmaları ve ön onay almaları gerekir.

Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği İçin Ön Onay Başvuru Belgeleri Nelerdir?

 • Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğünü muhatap dilekçe

Rapor desteği için gerekli belgeler

 • Rapor Desteği Ön Onay Başvuru Formu (Formu indirmek için tıklayın.)
 • Rapora ilişkin hizmet sağlayacak kuruluşun daha önce benzer nitelikte hazırlamış olduğu rapor örneği veya daha önce hizmet verdiği en az üç kuruluştan alınacak referans mektubu
 • Hazırlanacak raporun taslak içeriği
 • Genel Müdürlük tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler

Yurtdışı şirket alımına yönelik danışmanlık desteği için gerekli belgeler

 • Yurt Dışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği Ön Onay Başvuru Formu (Formu indirmek için tıklayın.)
 • Şirketin satın alınmak istenmesinin amacını, gerekçesini ve satın alma sonrasında sağlanacak faydaları açıklar nitelikte başvuru sahibi tarafından hazırlanmış açıklama yazısı
 • Danışmanlık hizmeti sağlayacak kişinin/kuruluşun daha önce hizmet verdiği en az üç kuruluştan alınacak referans mektubu
 • Danışmanlık faaliyetinin içeriğini gösterir ayrıntılı çalışma ve maliyet planı
 • Genel Müdürlük tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler

Yurtdışı şirket alımına yönelik danışmanlık desteği alabilmek için ön onay başvuru süreci olumlu sonuçlandıktan sonra yeni başvuru belgelerinin hazırlanması gerekmektedir.

Rapor ve Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği İçin Başvuru Belgeleri Nelerdir?

 • Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğünü muhatap dilekçe

Rapor desteği İçin gerekli belgeler

 • Rapor Desteği Başvuru Formu (Formu indirmek için tıklayın.)
 • Satın alınan raporun yer aldığı CD (satın alınan raporun CD olarak gönderilmemesi durumunda basılı örneği)
 • Fatura
 • Banka onaylı ödeme belgesi
 • Genel Müdürlük tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler

Yurtdışı şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği İçin

 • Yurt Dışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği Başvuru Formu (Formu indirmek için tıklayın.)
 • Satın alınan danışmanlık hizmetine ilişkin raporun yer aldığı CD (Satın alınan danışmanlık hizmetine ilişkin raporun CD olarak gönderilmemesi durumunda basılı örneği)
 • Fatura
 • Banka onaylı ödeme belgesi
 • Genel Müdürlük tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler

Rapor ve Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği Başvurularında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Destek başvurularının raporun ya da danışmanlık hizmetinin alınmasını takiben yapılması gerekmektedir. Destek başvurusu, ödemenin gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 6 ay içinde Genel Müdürlüğe ibraz edilmelidir. Bunun yanında başvuruda bulunan kişilerin aşağıdaki hususlarda dikkatli olması beklenmektedir:

 • Ödeme belgesinin aslı, diğer belgelerin ise aslı veya birer örnekleri sunulmalıdır.
 • Başvuru formunun kaşelenerek imza sirkülerinde tatbik imzası bulunan temsile yetkili kişi/kişiler tarafından imzalanması, münferit ve müşterek imza hususlarına dikkat edilmelidir.
 • İngilizce dışındaki yabancı dillerde düzenlenen belgelerin yeminli tercüman tarafından Türkçe tercümeleri yapılmalıdır.
 • Dekont, e-dekont, hesap dökümü, swift belgesi, kredi kartı ekstresi vb. belgeler ödeme belgesi olarak kabul edilir. Ödemenin çek ile yapılması halinde, banka onaylı çek fotokopisi ve banka onaylı hesap dökümü sunulmalıdır. Cirolu çekler ile yapılan ödemeler, destek kapsamında değerlendirilmemektedir.
 • Genelge’nin 36. maddesinin beşinci fıkrası saklı kalmak kaydıyla ödemenin; yararlanıcı/işbirliği kuruluşu tarafından bankacılık kanalı ile gerçekleştirilmesi şarttır. Ödemenin, bu kuruluşların ortağı, çalışanı veya harcama yapma yetkisi verildiği şirket imza sirkülerinde belirtilen kişiler tarafından yapılması halinde, bahse konu ödemenin bankacılık kanalı ile gerçekleştirilmiş olması şartıyla; ilgili meblağın anılan kuruluşlar tarafından ödemeyi gerçekleştiren kişiye aktarıldığının tevsiki ve söz konusu ortaklık/ istihdam/harcama yetkisi bağına ilişkin kanıtlayıcı belgelerin sunulması zorunludur.

Not: Yurtdışında düzenlenen banka ödeme belgelerinin Ticaret Müşavirliği/Ataşeliği tarafından onaylanması halinde banka onayı aranmamaktadır.

Rapor ve Yurt Dışı Şirket Alım Desteğinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Bu destek kapsamında satın alınacak raporlar, yayım tarihi itibarıyla en fazla 2 yıllık olmalıdır. 2 yıllık sürenin hesaplanmasında destek başvuru tarihi esas alınmaktadır.

Rapor ve Yurt Dışı Şirket Alım Desteği Ne Kadardır?

Şirketler için destek miktarı %60, işbirliği kuruluşları için %75 oranındadır ve yıllık en fazla 200.000 ABD Dolarına kadardır. İleri teknolojiye sahip ve teknoloji transferi sağlayacak yurtdışında yerleşik şirketlerin alımına yönelik mali ve hukuki danışmanlık hizmetlerine ilişkin giderler şirketler için %75 oranında ve yıllık 500.000 ABD Dolarına kadar desteklenmektedir.

Uluslararası pazarlarda rekabet avantajını artırmak üzere pazarlama stratejisi, yurtdışı pazar yapısı ve pazara giriş konularında danışmanlık hizmetlerine yönelik giderleriniz için devletten danışmanlık desteği alabilirsiniz. Danışmanlık desteğinin ön onay başvuru sürecinden itibaren tüm aşamaları için Danışmanlık Desteği blog yazımızı inceleyin.

Read more


Döviz Kazandırıcı Hizmet Destekleri – Marka Tescil ve Korunma Desteği

Yurtiçinde tescil ettirilmiş markaların yurtdışında tescili ve korunmasına ilişkin giderlerinize devlet desteği alabilmeniz için bilmeniz gereken tüm detaylar bu yazımızda...

Hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketiniz ile yurt dışına açılmak için atmanız gereken adımları biliyor musunuz? Peki, hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketiniz ile yurtdışına açıldığınızda Ekonomi Bakanlığı’nın ülkenize döviz kazandırıcı hizmetlerinin olduğunu?

Sağlık turizmi, teknik müşavirlik, eğitim, bilişim ve yönetim danışmanlığı gibi hizmet sektöründe markalaştığınız şirketiniz ile artık uluslararası anlamda da varlığınızı kanıtlamak istiyorsanız, öncelikle markanızı ve hizmetinizi tescil ettirmeniz gerekmektedir.

Hangi Aşamalarda Marka Tescil Desteğinden Yararlanılabilir?

Marka tescil desteği kapsamında;

 • Ürünün ya da hizmetin yurtdışında tescil ettirilmesine ilişkin marka/patent bürosu hizmetleri,
 • Danışmanlık
 • Ürünün ya da hizmetin o ülkede başka bir şirket adına tescil ettirilip ettirilmediğine ilişkin olarak yapılacak araştırma, inceleme gibi bütün zorunlu giderler desteklenmektedir.

Not: Tescil yenileme giderleri, marka tescil desteği kapsamında yer almamaktadır.

Marka Tescil Desteği Oranları Nelerdir? Ne Kadar Destek Alınabilir?

Ürün ve hizmet tesciline ilişkin harcamaları ile yurt içinde tescil ettirilmiş markalarının yurt dışında tescili ve korunmasına ilişkin giderleri, %50 oranında ve yıllık en fazla 50.000 ABD Doları olarak desteklenir. ( Yaklaşık 35.500 GBP )

Marka Tescil Desteği İçin Başvuru Nereye Yapılır?

Ürün ya da hizmet tesciline yönelik giderlerin desteklenmesine ilişkin yapılan başvurular, tescil işleminin tamamlanmasını takip eden sağlık turizmi, bilişim, eğitim, film, bilişim ve
yönetim danışmanlığı gibi sektörlerde faaliyet gösteren yararlanıcılar tarafından “Tescil Desteği Başvuru Belgeleri” ile birlikte doğrudan veya posta ile Genel Müdürlüğe yapılmaktadır.

Marka Yurtdışı Tescil ve Korunma Desteği Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Marka yurtdışı tescil ve korunma desteği başvuru dosyasının aşağıdaki sıralamaya göre hazırlanması gerekmektedir:

 • Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’nü muhatap dilekçe
 • Marka Yurtdışı Tescil ve Korunma Desteği Başvuru Formu (Formu indirmek için tıklayın.)
 • Yurt içi marka tescil belgesi (İlgili markanın tesciline ilişkin Türk Patent Enstitüsü’nün resmi internet sitesinden alınan internet çıktısı kabul edilir.)
 • Yurtdışı marka tescil belgesinin Ticaret Müşavirlikleri/Ataşeliklerince onaylanmış aslı ya da Ticaret Müşavirlikleri/Ataşelikleri tarafından belge aslı görülerek onaylanmış örneği.
 • Fatura
 • Banka onaylı ödeme belgesi
 • Genel Müdürlük tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler

4. madde hakkında önemli bir bilgi
İlgili markanın tescil ettirildiği ülkenin resmi marka tescil kurumunca veya ilgili markanın aynı anda birden fazla ülkede tescil edilmesini sağlayan uluslararası bir kuruluş tarafından tescil edilmesi ve tescili gerçekleştiren kurumun resmi internet sitesinde tescil edilmiş markanın yayımlanıyor olması halinde Ticaret Müşavirlikleri/Ataşelikleri tarafından onaylanmış marka tescil belgesinin ibrazına gerek bulunmamaktadır. Marka tesciline ilişkin internet çıktısı kabul edilir.

Yurtdışı Marka Tescili Desteği Hangi Yasal Düzenlemeyle Verilmektedir?

Türkiye’nin uluslararası ticarette hizmet gelirlerinin arttırılması, ülkenin hizmet sektörlerinin uluslararası rekabet gücünü geliştirmesi ve 2023 yılı hedeflerine ulaşılabilmesi amacıyla, 25 Haziran 2012 tarihli ve 28334 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulan 2012/4 sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ yürürlükten kaldırılarak, 2015/8 sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar ile 2015/9 sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Sektörleri Markalaşma Destekleri Hakkında Karar, 2 Haziran 2015 tarihli ve 29374 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Marka Tescil ve Koruma Desteği Alabilmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Marka ve hizmet tescilinin yararlanıcıları, yurtdışında düzenlenen ürün/hizmet tescil belgesi ile fatura ve ödeme belgesini dilekçe ekinde tescil işleminin gerçekleştirildiği ülkede bulunan Ticaret Müşavirliklerine onaylatmalıdır. Ticaret Müşavirliği tarafından onaylanması uygun görülen belgelerin üzerine “2015/8 sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar çerçevesinde onaylanmıştır” açıklamasının belirtilmesi ve imzalanması, ad soyad ve tarih bilgileri yazılmalıdır. Belge birden fazla sayfayı içeriyorsa, belgede söz konusu açıklamanın kaç sayfayı kapsadığı belirtilerek sadece ilk ya da son sayfada yer alması ve diğer sayfalara ise Ticaret Müşavirinin parafının bulunması yeterli olmaktadır. Belgenin fotokopisi üzerinde işlem yapılması halinde ise belgenin aslı ya da noter tasdikli sureti görüldükten sonra söz konusu şerhe “aslı/noter tasdikli sureti görülmüştür” ibaresi eklenerek onay işlemi yapılır.

Marka Tescil ve Koruma Desteği Yenilenebilir Mi?

Markanın koruma süresi sona erdiğinde, 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin Uygulanmasına Dair Yönetmeliğe göre öngörülen yenileme ücretinin ödenmesi koşuluyla yenilenebilmektedir. Yenileme işlemi için; talep dilekçesi, yenileme ücretinin ödendiğini gösteren belge ve eğer talep vekil kişi tarafından yapılıyorsa vekaletname ile markanın var olan tescil ve koruması yenilenebilmektedir.

Yenileme Talebi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Marka tescil ve koruma süresi sona ermeden 6 ay içinde yenileme talebi yapılabilmektedir. Yenileme süresi tescilin sona erdiği gün başlamaktadır. Eğer sürenin dolmasına 6 aydan kısa bir zaman kaldıysa ek ücret ödemek gerekmektedir. Marka tescili ve koruması yenilenmediğinde markanın yurtdışındaki tescili hükümsüz kalmaktadır.

Marka Tescil ve Korunma Desteği İçin Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • İngilizce haricindeki yabancı dillerde düzenlenen belgelerin yeminli tercüman tarafından Türkçe tercümelerinin yapılması gerekmektedir.
 • Marka Tescil ve Korunma Desteği başvuruları, tescil işleminin tamamlanmasından sonra yapılmaktadır. Destek başvurusunun, ödemenin gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 18 ay içerisinde Genel Müdürlüğe ibraz edilmesi gerekmektedir. Postadaki gecikmeler dikkate alınmamaktadır.
 • Yurtdışında düzenlenen fatura ve ödeme belgelerinin Ticaret Müşavirlikleri ya da Ataşelikleri tarafından onaylanmış aslı ya da Ticaret Müşavirlikleri/Ataşeliklerince belge aslı görülerek onaylanmış örneği ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Ticaret Müşavirlikleri/Ataşelikleri belge asıllarını görerek, yeminli tercümanlar tarafından tercüme edilmiş belgeleri onaylayabilir. Bu durumda, belge aslının onaylanma şartı aranmamaktadır.
 • Başvurularda, yurtiçinde düzenlenen ödeme belgesinin aslı, diğer belgelerin ise aslı veya birer örneklerinin sunulması gerekmektedir.
 • Başvuru formunun kaşelenerek imza sirkülerinde tatbik imzası bulunan temsile yetkili kişi/kişiler tarafından imzalanması, münferit ve müşterek imza hususlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Dekont, e-dekont, hesap dökümü, swift belgesi, kredi kartı ekstresi gibi belgeler ödeme belgesi olarak kabul edilmektedir. Ödeme çek ile yapıldıysa banka onaylı çek fotokopisi ve banka onaylı hesap dökümünün sunulması gerekmektedir. Cirolu çekler ile yapılan ödemeler, destek kapsamında değerlendirilmemektedir.
 • Genelge’nin 36. maddesinin beşinci fıkrası saklı kalmak kaydıyla ödemenin; yararlanıcı/işbirliği kuruluşu tarafından bankacılık kanalı ile gerçekleştirilmesi şarttır.
 • Ödeme, kuruluş ortağı, çalışanı veya harcama yapma yetkisi verildiği şirket imza sirkülerinde belirtilen kişiler tarafından yapılırsa, ödemenin bankacılık kanalı ile gerçekleştirilmiş olması şartıyla; ilgili meblağın anılan kuruluşlar tarafından ödemeyi gerçekleştiren kişiye aktarıldığının belgelenmesi ve söz konusu ortaklık/istihdam/harcama yetkisi bağına ilişkin kanıtlayıcı belgelerin sunulması zorunludur.

Yurtdışında reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine yönelik giderlerinizin desteklenmesini ve bu konuda başvurularınızın eksiksiz tamamlanmasını istiyorsanız Reklam, Tanıtım ve Pazarlama Desteği başlıklı blog yazımızı inceleyin.

Read more


Döviz Kazandırıcı Hizmet Destekleri – Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Pazara Giriş Desteği

Yurtdışına yönelik olarak hazırlanmış bilgisayar oyunları ve mobil uygulamalara ilişkin barındırma giderleri Ekonomi Bakanlığı’nın Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Pazara Giriş Desteği ile desteklenmektedir.

Bilgisayar oyunları veya mobil uygulamaların yurtdışında pazarlanmasına yönelik olarak gerçekleştirilen tercüme, hedef pazar uyumlaştırması v.b. gibi yerelleştirme, DVD hazırlama ve çoğaltma, barındırma (hosting) giderlerinin; görsel, yazılı, işitsel medya ve internet reklamları ile internet sitesi hazırlanmasına yönelik giderler (oyunun/uygulamanın tanıtımı veya online oynanması için hazırlanan internet sitesi tasarım, kodlama ve içeriklendirme harcamaları) Ekonomi Bakanlığının döviz kazandırıcı hizmet giderlerinin Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Pazara Giriş Desteği kapsamındadır. Başvurular bilişim şirketi tarafından doğrudan ya da posta ile Genel Müdürlüğe yapılmaktadır.

Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Pazara Giriş Desteği Ne Kadardır?

Yurtdışına yönelik olarak hazırlanmış bilgisayar oyunları veya mobil uygulamalara ilişkin barındırma gideri, her bir bilgisayar oyunu/mobil uygulama için en fazla 20.000 ABD Doları tutarında desteklenmektedir.

Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Pazara Giriş Desteği’nin Kapsamı Dışında Kalan Konular Nelerdir?

Türkçe dilinde yapılan ya da yurtiçine yönelik gerçekleştirilen tanıtım harcamaları destek kapsamında değildir.

Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Pazara Giriş Desteği Alabilmek İçin Gereken Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Başvuru dosyalarının aşağıdaki sıralamaya uygun şekilde hazırlanması gerekir.

 • Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğünü muhatap dilekçe
 • Bilgisayar Oyunu / Mobil Uygulama Pazara Giriş Desteği Başvuru Formu (Formu indirmek için tıklayın.)
 • Fatura
 • Banka onaylı ödeme belgesi
 • Yerelleştirme, barındırma, internet sitesi hazırlama giderlerine ilişkin sözleşmeler
 • Tanıtım sözleşmesi (Tek bir tanıtım faaliyeti kapsamında 10.000 ABD Doları’nın altında gerçekleştirilen giderleri için sözleşme aranmamaktadır.)
 • Yapılan reklamlara ilişkin örnek yayın, görsel, ekran görüntüsü (reklam verilen gazete/dergi örneği; elektronik ortamdaki reklamlar için yayınlandıkları tarih ve web sitesi URL’sinin görülebileceği ekran görüntüleri veya sosyal medya reklamlarında tanıtım dönemini ve tanıtımın gerçekleştiği ülkeleri gösteren rapor). Halkla ilişkiler kuruluşları aracılığıyla düzenlenen, belirli bir dönemi ve çeşitli tanıtım faaliyetlerini içeren reklam kampanyalarında, her bir tanıtım mecrasına ilişkin tek görsel örnek sunulması yeterlidir.
 • Halkla ilişkiler kuruluşları aracılığıyla düzenlenen reklam kampanyalarında kampanyanın içeriğine ilişkin ayrıntılı bilgileri içeren kampanya raporu
 • Reklam kampanyaları kapsamında gerçekleştirilen televizyon ve radyo reklamları hariç olmak üzere televizyon ve radyo reklamları için ilgili yayıncı kuruluşça onaylanan medya planı
 • Arama motorlarındaki tanıtımlar için; fatura dönemi ile uyumlu zaman aralığına ilişkin işlem geçmişi raporu (reklamın tıklanma sayısını ve tıklamanın yapıldığı ülkeleri içeren rapor), arama motoru ara yüzüne okuma amaçlı erişim sağlanmasına yönelik kullanıcı adı ve şifre bilgileri ve arama motorlarındaki reklam ve tanıtım faaliyetlerinin yetkili kuruluşlar aracılığıyla gerçekleştirilmesi durumunda, aracı kuruluşun yetki belgesi
 • Oyun/uygulama örneği (DVD; mobil markette yer aldığına ilişkin görsel; web sitesi üzerinden oynanan oyunlar için siteye erişim imkanı tanıyan kullanıcı adı ve şifresi)
 • Genel Müdürlük tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler

Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Pazara Giriş Desteği İçin Yapılan Başvurularda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Destek başvuruları, bilgisayar oyunu / mobil uygulamanın uluslararası tüketiciye sunulmasını müteakip yapılır. Destek başvurusunun, ödemenin gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 6 ay içinde Genel Müdürlüğe ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu süre içinde postadaki gecikmeler dikkate alınmamaktadır.
 • Başvurularda ödeme belgesinin aslı, diğer belgelerin ise aslı veya birer örneklerinin sunulması gerekmektedir.
 • Başvuru formunun kaşelenerek imza sirkülerinde tatbik imzası bulunan temsile yetkili kişi/kişiler tarafından imzalanması, münferit ve müşterek imza hususlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • İngilizce dışındaki yabancı dillerde düzenlenen belgelerin yeminli tercüman tarafından Türkçe tercümelerinin yapılması gerekmektedir.
 • Dekont, e-dekont, hesap dökümü, swift belgesi, kredi kartı ekstresi vb. belgeler ödeme belgesi olarak kabul edilmektedir. Ödemenin çek ile yapılması halinde, banka onaylı çek fotokopisi ve banka onaylı hesap dökümünün sunulması gerekir. Cirolu çekler ile yapılan ödemeler, destek kapsamında değerlendirilmemektedir.
 • Genelge’nin 36. maddesinin beşinci fıkrası saklı kalmak kaydıyla ödemenin; yararlanıcı/işbirliği kuruluşu tarafından bankacılık kanalı ile gerçekleştirilmesi şarttır. Ödemenin, bu kuruluşların ortağı, çalışanı veya harcama yapma yetkisi verildiği şirket imza sirkülerinde belirtilen kişiler tarafından yapılması halinde, bahse konu ödemenin bankacılık kanalı ile gerçekleştirilmiş olması şartıyla; ilgili meblağın anılan kuruluşlar tarafından ödemeyi gerçekleştiren kişiye aktarıldığının tevsiki ve söz konusu ortaklık/ istihdam/harcama yetkisi bağına ilişkin kanıtlayıcı belgelerin sunulması zorunludur.
 • Yurtdışında düzenlenen banka ödeme belgelerinin Ticaret Müşavirliği/Ataşeliği tarafından onaylanması halinde banka onayı aranmamaktadır.

Yurtiçinde tescil ettirilmiş markanızın yurtdışında tescili ve korunmasına ilişkin giderlerinize devlet desteği alabilmeniz konusunda bilmeniz gereken tüm detaylar için Marka Tescil ve Korunma Desteği blog yazımızı inceleyin.

Read more


İngiltere Tier 1 Girişimci Vizesi Nedir? Kimler Tier 1 Vizesi Alabilir?

Tier 1 Girişimci Vizesi; İngiltere’de iş kurmak veya var olan bir işi işletmek için başvurulması gereken bir vizedir. Bu vizeye başvurabilmek için en az 50 bin sterlin yatırım fonuna sahip olmak gerekmektedir.

İngiltere Tier 1 Vize kategorileri altında yer alan Entrepreneur yani Girişimci Vizesi, İngiltere'de kendi işini yapmak isteyen girişimcilere yönelik bir vizedir. Bu vizeyi alan kişi, İngiltere’de kendi işini kurabilmekte ya da mevcut bir işi devir alabilmektedir. Tier 1 Girişimci Vizesi olan kişi işini kurduktan ya da devraldıktan sonra yönetimi bir başka kişiye bırakamamaktadır.

Tier 1 Girişimci vizesi için İngiltere’ye yapılması planlanan seyahatten en erken 3 ay önce başvurulması gerekmektedir.

Tier 1 Girişimci Vizesi Nedir?

İngiltere’de kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin başvurması gereken vize türü Tier 1 Girişimci Vizesidir. Bu vize ile hem yeni bir iş kurulabilmekte hem de İngiltere’de mevcut bir iş devir alınabilmektedir. Tier 1 Girişimci Vizesi alan kişiler aile üyelerini yanlarında götürerek İngiltere’de yaşayabilmektedir. Bu vize ile kişi, kendi işi dışında bir işverene bağlı olarak çalışamamaktadır.

Tier 1 Girişimci Vizesi Alarak İngiltere'de Bir İşyeri Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Olmalıdır?

Tier 1 Girişimci Vizesi ile İngiltere'de yeni kurulacak ya da devralınacak bir işe en az 50 bin sterlin yatırım yapılmalıdır. Aşağıdakilerin bir veya birkaçında 50 bin sterlin ile 200 bin siterlin arasında yatırım fonuna sahipseniz Tier 1 Girişimci Vizesine başvurabilirsiniz:

 

 • Uluslararası Ticaret Departmanı (DIT) tarafından desteklenen İngiltere girişimci tohum finansmanı yarışması
 • İngiltere'de bir iş kurmak veya genişletmek amacıyla fonlar sağlayan Birleşik Krallık hükümet birimi
 • Financial Conduct Authority (FCA) kayıtlı bir girişim sermayesi firması
 • Bir İngiliz işletmesine zaten 50 bin sterlin yatırım yaptıysanız da Tier 1 Girişimci Vizesine başvurabilirsiniz. Başvurduğunuzdan en az 12 ay önce fonları yatırmış olmanız gerekmektedir.

Tier 1 Vizesinde Neden Puanlama Sistemi Uygulanır?

İngiltere Hükümeti, Tier 1 Vizesi programına uygun kriterleri taşıyan ve belli standartlara uyum sağlayabilecek kişileri seçebilmek için bir puanlama sistemi geliştirmiştir. Bu sisteme göre vize hakkı elde edebilmek için en az 75 puan almak gerekmektedir. İngilizce dil yeterliliği bu puanlama sisteminde önemli bir geçerliliğe sahiptir. Tier 1 Vize başvurusunda; IELTS İngilizce Sınav Merkezinden, okuma, yazma, konuşma ve dinleme kategorilerinde, CEFR seviyesi B1, asgari 4.0 geçerli puanın alındığına dair orijinal sertifika sunulması gerekmektedir.

Tier 1 Girişimci Vizesinin Süresi Ne Kadardır?

Tier 1 Girişimci Vizesi başlangıçta 3 yıl için onaylanmaktadır ve bu süre sonunda İngiltere'de 2 yıllık uzatım için başvuru yapmak gerekmektedir. Vizenin 2 yıl uzatılabilmesi için;

 • İngiltere'deki iş için 200 bin sterlin yatırım yapılmış olmalıdır.
 • İngiltere'de işin kuruluşunu takip eden 3 ay içinde vergi dairesine (HMRC) kayıt yaptırılmış olmalı veya şirket kurulmuşsa, kişi kendini şirket müdürü olarak kayıt ettirmiş olmalıdır.
 • Uzatma başvurusu esnasında, kurulan iş ile aktif olarak uğraşıyor olunmalıdır.
 • Şirket bünyesinde en az 2 kişiyi tam zamanlı çalıştırıyor olmak gerekmektedir.

Toplam 5 yıl vize süresi sonunda, İngiltere’de süresiz oturum iznine başvurulabilmekte ve süresiz oturum izni aldıktan 1 yıl sonra İngiltere vatandaşlığı için başvuru yapılabilmektedir.

Tier 1 Girişimci Vizesi Alan Kişi Ailesini Yanında Götürebilir Mi?

İngiltere Girişimci Vizesine sahip olan kişinin eşi ve çocukları vize sahibi ile birlikte İngiltere’ye gidecekse, Tier 1 Dependant Vizesi almaları gerekmektedir. Aile üyeleri 5 yılın sonunda İngiltere’de süresiz oturum izni başvurusu, 1 yıl sonrasında ise İngiltere vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir.

Read more