E-Posta Pazarlamasında SEO Teknikleri Nasıl Uygulanır?

Dijital pazarlama stratejisinin önemli bir parçası olan e-posta pazarlama, hedef kitleyi etkilemek ve yeni müşteriler kazanmak için en etkili çalışmalardan biridir.

Arama Motoru Optimizasyonu’nun (SEO) iki ana bileşeni vardır; site içi ve site dışı optimizasyon. Site içi optimizasyonla, sitenizi iyileştirecek ve sitenizin performansını artıracak, yüksek kaliteli içerikler üretir ve içeriklerinizde işletmenizle, kitlenizle alakalı belirli anahtar kelimeleri hedeflersiniz. Site dışı optimizasyonla ise SEO uyumlu web sitelerinde içerik yayınlayarak web sitenizle bağlantı oluşturursunuz. Yani link çalışması yaparsınız. Bununla birlikte, içeriklerinizin popülerliğini artırmak için SEO çalışmasını sosyal medya ile birlikte kullanabilirsiniz. Benzer şekilde, kampanyanızı desteklemek ve geliştirmek için e-posta pazarlamasının gücünden yararlanabilirsiniz.

E-posta pazarlaması yolu ile web sitenize yapacağınız yönlendirmeler, web sayfalarınızın trafiğini artırmaktadır. Dijital pazarlamada mailing çalışması, tıklama alan web sayfalarınızın SEO değerini yükseltmekte ve arama motoru sonuçlarında daha iyi bir sıralamaya sahip olmanızı sağlamaktadır. Markanızı, kampanyalarınızı, yeni ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi kısa yoldan geniş bir kitleyle paylaşmak istiyorsanız, e-posta pazarlama stratejisi sayesinde tek tuş ile binlerce kişiye mail göndererek bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-posta Pazarlamasının Birincil Hedefleri

E-posta pazarlama kampanyanızın, arama motorundaki sıralamanızın üzerinde belirgin etkileri vardır:

  • E-posta pazarlama kampanyanızı, diğer kullanıcıları sitenizin yeni yayınlarına veya belirli sayfalarına bağlamaya teşvik etmek için kullanabilirsiniz.
  • İçeriklerinizin görünürlüğünü ve performansını artırmak için e-posta pazarlama kampanyası başlatabilirsiniz. Örneğin; müşterilerinize blogunuzun en popüler yayınlarını özetleyen haftalık ya da aylık bir bülten gönderebilirsiniz. Bu pazarlama, yayınların hem görünürlüğünü hem de sitenize gelen trafiği artırır.
  • E-posta, kitlenizin sizinle etkileşimde kalmasında, onların tekrar sitenize dönüş yapmalarını sağlamada ve var olan müşteri kitlenizi korumanıza yardımcı olabilmektedir.

E-posta Pazarlamasının İkincil Hedefleri

E-posta kampanyanızın arama motorundaki sıralamanızı dolaylı olarak etkileyebilecek özellikleri:

  • İtibar oluşturma. E-posta pazarlama, marka bilinirliği oluşturmak ve mevcut müşterileri korumak için idealdir. Markanız, sahip olduğundan daha iyi bir üne sahip olursa, yüksek profilli yayıncılarda yer almanız ve popüler fenomenlerle etkileşimde bulunmanız sizin için daha kolay olacaktır.
  • Uzun vadeli kalkınma. E-posta pazarlama, SEO kampanyanızı uzun vadede geliştirmenize yardımcı olabilecek hayati etkileşim istatistikleri verebilir. Örneğin; e-posta pazarlamada makalelerinizin hangisinin en popüler olduğunu belirlemek için bir e-posta bültenini kullanabilirsiniz. Ardından daha iyi içerikler geliştirmenize yarayacak bu bilgileri, hedef kitlenizi belirlemek ve onlara hitap edebilmek için kullanabilirsiniz.

E-posta Pazarlamasında Başarı İçin İpuçları

Yukarıdaki tavsiyelere ek olarak, SEO için destekleyici bir platform olan e-posta pazarlamasında başarı için aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

  • Değerlerinize odaklanın. Okuyucularınızı sert ifadelerle belirli bir işlem yapmaya ve teşvik etmeye çalışmayın. Bunun yerine, onlara gerçekten değerli bulacakları materyalleri ve fırsatları sunmaya odaklanın.
  • Asla abone satın almayın. E-posta listelerinizi organik oluşturun, asla abone satın almak gibi hileli yöntemlere başvurmayın.
  • Spam göndermeyin. Daha fazla e-posta göndermek, gelişim için bir fırsat gibi görünebilir. Bununla birlikte abonelerinize sık sık mail göndermeniz, maillerinizin aboneleriniz tarafından spam olarak işaretlenmesine ve onların abone listenizden çıkmasına neden olabilir.
  • Her şeyi ölçün. Tıklamaları izleyerek, kitlenizin içeriğinizle ne kadar etkileşimde bulunduğu konusunda size kapsamlı bilgiler veren bir e-posta platformu kullandığınızdan emin olun.

Tek başına e-posta, SEO çalışmanız için bir şey yapamaz. Çünkü Google, e-postaları SEO bağlamında taramaz. E-posta pazarlama kampanyanız, web sitenizin sıralamadaki yerini herhangi bir şekilde etkilemez. Bununla birlikte; e-posta pazarlaması, web sitenizin arama motoru sonuç sayfasındaki konumunu etkileyeceği gibi, kullanıcılarınızın davranışlarını da etkileyebilmektedir.

E-posta Pazarlamada Landing Page

E-posta pazarlaması satış yapmak için en iyi yollardan biridir çünkü kişiseldir. İnsanlar bireysel e-postaları okumak için çok az zamana sahip olduklarından; içeriklerde kısa ve net ifadeler görmek isterler. Bu nedenle harekete geçirici ifadeler kullanmak gerekir. E-posta pazarlamada landing page çalışması önemli bir yer tutmaktadır. Landing page, kullanıcıların e-postadaki gönderinize ya da sitenizde tıkladıktan sonra karşılaştıkları sayfadır. Bu çalışmada, e-postada tanıtımı yapılan ürünün veya içeriğin alakalı bir sayfaya yönlendirilmiş olması gerekir. E-postalar için çok kullanışlı olan landing pageler e-postalarınıza ekstra link veya bölüm eklemeye gerek kalmadan kullanıcının görmesi gerekenleri bu sayfa ile görmelerini sağlar. Landing page çalışmasında; sayfanızın ne kadar tıklandığı, ziyaretçilerin sayfada ne kadar kaldığı, sayfa içinde tıklama yapılıp yapılmadığı izlenebilmektedir.

Dijital pazarlamada landing page, e-posta pazarlama çalışmasında önemli bir yere sahiptir. SEO uyumlu tasarlanmış bir web site ile e-posta pazarlama kampanyasına başlamak için hemen WebzMind ekibi ile iletişime geçin.

WebzMind’ın e-ticaret siteleri için sunduğu ajans hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

Read more