İngiltere’de Şirket Kurmak İçin Yapmanız Gerekenler

İngiltere’de iş kurma ve çalışma vizesi aldınız. Peki burada şirket kurmak için yapmanız gerekenleri biliyor musunuz? İngiltere’de adım adım şirket kurma hakkında tüm bilgileri sizler için derledik.

İngiltere’de iş kurma ve çalışma vizesi alarak şirket kurmak için yapılacak işi destekleyecek bir sermayenin ve bu iş ile birlikte İngiltere’de yaşamı devam ettirecek kadar kazanımın olması gerekir. İngiltere’de freelance olarak kendi işini yapmak isteyenlerin şirket kurmak için evraklar şunlardır:

 • Şirket Kuruluş Senedi (Memorandum of Assocation): Şirket hakkında genel bilgilerin yer aldığı bu senet eğer ofis varsa ofisin nerede olduğu, hangi işlerin yapılacağı, işlerin ve hizmetlerin tanımı, şirketin ismi gibi bilgileri içermektedir.
 • Kuruluş Sözleşmesi (Articles of Assocation): Şirket iç tüzüklerinin belirlendiği bu sözleşmeyi de hazırlamak gerekmektedir.
 • 10 Numaralı Form: Şirket direktörü sahibi ile ilgili bilgileri içermektedir.
 • 12 Numaralı Form: Şirket manifestosu ve kanunlara uyum hakkında kişinin verdiği sözler içermektedir.

Neden İngiltere?

İngiltere’den dünyanın birçok ülkesine kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan İngiltere’nin imzalamış olduğu ticari anlaşmalar sayesinde, ülkenin büyük limanları sayesinde ticaret yapma imkanlarınız oldukça fazladır. İngiltere’nin gelişmiş iş hukuku sayesinde Avrupa ülkeleri ile ülke arasında geniş bir ticaret hacmi vardır. Bu sayede birçok sektörde gelişmiş büyük firmalar İngiltere ekonomisini canlandırmaktadır.

İngiltere’de iş kurma ve çalışma izni alan kişiler 5 yılın sonunda kurduğu işi halen devam ettiriyorsa İngiltere vatandaşlığı alabilmek için başvuruda bulunabilmektedir. İngiltere vatandaşlığı almak isteyenler için İngiltere’de iş kurmak, en geçerli seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

İngiltere’de İş Kurmak İçin Sermaye Göstermek Gerekir Mi?

Ankara Anlaşması Vizesi aldıysanız, İngiltere’de iş kurmak ya da kendi işinizi yapmak için 18 yaşını aşmış olmanız ve yapacağınız işe yetecek kadar sermayenizin bulunması yeterlidir. Burada belirtilen “sermaye” için belirlenmiş bir alt ya da üst limit yoktur. Önemli olan sermayenin başvuran kişinin banka bilgilerinde beyan edilmiş olmasıdır.

12 Adımda İngiltere’de Şirket Kuruluşu

 1. Öncelikle şirketin Limited Şirketi mi yoksa Anonim Şirketi mi olacağına karar verilmelidir. İngiltere hükümeti anlaşma gereği işinizi kurabileceğiniz kadar sermayeye sahip olmanızı istediği için öncelikle düşük maliyetli işlere göz atmak daha faydalı olacaktır.
 2. Vizenizi aldıktan sonra İngiltere’de şirket kurma hazırlığı yaparken tüm maliyetleri bir çizelge olarak hesaplamalısınız. Böylece İngiltere’deki iş hayatınız boyunca gelir - sermaye ilişkisini dengede tutabilirsiniz.
 3. Şirket kurulurken yapılacak iş kategorisinin doğru seçilmiş, ülke kültürü ve ekonomisi tarafından ilgi görecek türden olması gereklidir.
 4. Şirket tek başına da olabilir ya da bir ana şirketin uzantısı şeklinde de faaliyetine başlayabilir. Bu tür şirketlerin işe başlayabilmeleri için Birleşik Krallık’ta kayıtlı bir ofisleri olmasına gerek yok
 5. İngiltere’de yeni bir şirket kurabilir ya da var olan bir şirketin uzantısı şeklinde de faaliyet gösterebilirsiniz. Bu şirketlerin işe başlayabilmeleri için Birleşik Krallık’ta kayıtlı bir ofisleri olmasına gerek yoktur.
 6. Şirket, Birleşik Krallık’taki hangi ülke sınırları içinde yer alıyorsa (Kuzey İrlanda, Galler, İrlanda, İngiltere) o sicile kayıtlı olarak görünmelidir.
 7. Kuracağınız iş ile ilgili yeterli İngilizce bilgisinin de olması gerekir. Şirket kurduğunuzda işinizi güçlendirmek ve çevre edinmek için insanlarla kuvvetli bir iletişim kurmalısınız.
 8. Eğer İngiltere’de mağaza ya da ofis açmayı düşünüyorsanız, maliyet tablonuza kira bedelini mutlaka eklemelisiniz.
 9. İngiltere’de şirket kurmak için sizden istenen evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayın.
 10. Şirket kurmak için İngiltere Şirket Kayıt Ofisine kayıt yaptırmak gerekmektedir.
 11. İngiltere’de şirket kurarken ülkede banka hesabı açmanız da gerekmektedir. Kiraladığınız ofis ya da home office adresinizin yazılı olduğu faturayı ibraz ederek İngiltere’de kolaylıkla banka hesabı açabilirsiniz. Banka hesabının açılabilmesi için
 12. ikametgah adresinin belli olması gerekmektedir.
  İngiltere’de şirket kurduğunuzda yanınızda eleman çalıştırma zorunluluğunuz yoktur. İngiltere’de kendi işinizin patronu olabilir, İngiltere’de sizinle aynı vizeyi alan eşinizle birlikte çalışabilirsiniz.

İngiltere’de Var Olan Bir Şirketi Devir Alanlar Ya Da Ortaklıklar İçin Atılması Gereken Adımlar Nelerdir?

 • Şirket için sermaye olarak gösterilen paranın İngiltere’deki bir bankaya yatırılması.
 • Şirket giderlerini karşılayabilecek maddi varlığın belgelenmesi,
 • Var olan işten ya da devir alınan işletmeden kar payının kişiye ve kişinin yanında İngiltere’de yaşayacak aile üyelerinin geçimini sağlayacak olması ve belgelenmesi.
 • Şirket yönetiminde ve işlerin yürütülmesinde kişinin aktif rolünü göstermesi.,
 • İngiltere’de yapılması planlanan yatırım için ülkede ihtiyaç olduğunun belgelenmesi,
 • Devir alınan ya da ortaklık kurulan şirketin geçmiş yıllara ait onaylanmış muhasebe kayıtlarının belgelenmesi gerekmektedir.

İngilere’de Şirket Kurmak İçin Hangi Konularda Danışmanlık Almak Gerekir?

İngiltere’de şirket kurmak için girişimde bulunan kişiler vergilendirme, uyum ve muhasebe hizmetleri için danışmanlık şirketlerinden yardım alması gerekir. Bürokrasi gerektiren; bordro, defter tutma, vergi sicil kaydı gibi detaylı konularda İngiltere’de danışmanlık hizmeti veren kuruluşlardan da yardım alınmalıdır. Ayrıca Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Kurumu’nun (UKTI) yönlendirmeleri ve tavsiyeleri şirket kuruluş aşamasında mutlaka takip edilmelidir. Danışmanlık bürosundan alınacak uyum danışmanlığında vergi uyumu, defter tutma, bordro, raporlama ve muhasebe kayıtları konusunda tavsiyeler almak ve yönlendirmelere uymak şirket kuruluşunda eksiksiz ilerlemek için bir fırsattır. Danışmanlık şirketinin Birleşik Krallık kanunlarını iyi bilen çalışanları ve hukukçuları sayesinde girişim sağlıklı bir şekilde ilerleyebilir.

İngiltere’de Türkiye’deki Şirketin Şubesi Açılabilir

İngiltere’de sürekli bir iş yeri kurmak isteyen Türk şirketleri, şirketlerinin Türkiye’deki devamı niteliğinde İngiltere’de yeni bir şirket kurabilmektedir. Bunun yanında acente atama, dağıtım aşamaları, ortaklık teşebbüsleri ya da İngiltere’deki şirketlerle yapılan ticari anlaşmalar ile Birleşik Krallık’ta ticari faaliyetlerde bulunabilmektedir.

Bu yazımızda İngiltere’de adım adım şirket kurma hakkında tüm bilgileri sizlerle paylaştık. İngiltere vizesi almak için gereken belgeler, Tier 1, Tier 2, Tier 4 ve Tier 5 vizesi şartları ve İngiltere vizesi hakkında her şeyi blog sayfamızdan takip edin.

Read more


Tier 5 Vizesi Nedir? Kimler Tier 5 Vizesi Alabilir?

İngiltere Tier 5 Vizesi, İngiltere’de gönüllü olarak hayır işlerinde çalışacak ya da İngiltere’de lisanslı kurumlarda staj amaçlı bulunacak kişilere verilmektedir.

Tier 5 Vizesi İngiltere’de hayır projelerinde ya da lisanslı kurumlarda staja katılım amaçlı bulunmak isteyen kişilere İngiltere’de geçici süre ile yaşamasına ve çalışmasına izin vermektedir. Puanlama sisteminin geçerliği olduğu Tier 5 için ilk şart; kişinin İngiltere’de kendisine sponsor olacak bir kuruluştan kabul edilmiş olmasıdır. Devlet destekli değişim programı olan Erasmus öğrencileri Tier 5 vizesi başvurusu yapmaktadır. İngiltere Tier 5 Geçici Çalışan Vizesinin herhangi bir kategorisinde başvuru yapmak isteyen kişiler puan sisteminden toplam 40 puanı elde etmiş olmalıdır. Başvurularda COS belgesi 30 puan, banka hesaplarında gösterilmesi gereken sterlin bedeli ise 10 puan üzerinden değerlendirilmektedir.

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesini Kimler Alabilir?

İngiltere Geçici Çalışma Vizesi Tier 5; sanatçı ve sporcuları, hayır işlerinde çalışanları, din adamlarını, devlet onaylı değişim programlarını ve uluslararası anlaşmalı çalışanları kapsamaktadır. Bu 5 kategoride başvuru yapabilmek için İngiltere'ye gidiş nedeni olan iş, eğitim ya da araştırma kişiye sponsor olacak kuruluşun çalışmaları ile ilgili olmak zorundadır.

Tier 5 Vizesi İçin Başvuru Nereye Yapılmalıdır?

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi için başvurular İngiltere İçişleri Bakanlığı-Hudut Muhafaza Dairesi (UKBA) tarafından yetkilendirilmiş İngiltere Vize Başvuru Merkezleri ve akredite olmuş seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir.

Tier 5 Vizesine Başvuran Kişi, Banka Hesabında Ne Kadar Bütçe Göstermelidir?

Tier 5 Vizesi almak isteyen kişiler başvurularında maddi yeterlilik şartını kanıtlayabilmek için en az 90 gün boyunca şahsi banka hesabında 945 sterlin bulundurmalıdır.

Tier 5 Vizesi Alan Kişiler Ailelerini İngiltere’ye Götürebilir Mi?

Tier 5 Geçici Çalışan Vizesi alan kişilerin eşleri, 18 yaş altındaki çocukları ve İngiltere’de bulunan 18 yaş üstü çocukları bu vizeye başvurabilmektedir. Tier 5 vizesi almak isteyen kişi hangi kategoride olursa olsun bakmakla yükümlü oldukçarı kişilerin başvurularını kendi başvuruları ile birlikte yapmalıdır. Tier 5 vizesi alan kişinin her aile üyesinin 630 sterlin tasarrufu olması gerekmektedir. Bu meblağ, aile üyesinin kendi hesabında başvurudan 90 gün önce bulundurulmalı ve 90 gün boyunca hesapta kalmalıdır.

Tier 5 Vizesi Uzatılabilir Mi?

Tier 5 Vizesinin süresi uzatılabilmektedir. Bunun için vize süresi dolmadan başvuru yapılması gerekmektedir. Tier 5 Erasmus Vizesi 12 aya kadar veya sponsorluk belgesinde belirtilen süreye 14 gün daha ekleyecek şekilde uzatılabilmektedir. Tier 5 Vizesinde farklı kategorilerde vize uzatma süreleri şu şekildedir:

 • Sanatçı ve sporcular vizelerini 1 yıla kadar ya da sponsorluk sertifikasının üzerinde yazan süreye ek 14 gün daha uzatabilmektedir.
 • Hayır işlerinde çalışanlar vizelerini 1 yıla kadar ya da sponsorluk sertifikasının üzerinde yazan süreye ek 14 gün daha uzatabilmektedir.
 • Din görevlileri vizelerini 2 yıla kadar ya da sponsorluk sertifikasının üzerinde yazan süreye ek 14 gün daha uzatabilmektedir.
 • Uluslararası anlaşma kapsamındaki kişiler vizelerini 2 yıla kadar uzatabilmektedir.

Sanatçı ve Sporcular İçin Tier 5 Geçici Çalışan Vizesinin Şartları Nelerdir?

İngiltere’de aktör, dansçı, film yapımcısı, müzisyen olarak çalışmak isteyen sanatçılar bu kategoride vize başvurusu yapmak zorundadır. Aynı zamanda üst düzeyde bir sporcu olarak mesleğine katkı sağlamak amaçlı İngiltere’ye giriş yapmak isteyen kişilerin de başvurularını bu kategoride yapmaları gerekmektedir.

Tier 5 Vizesi Alan Kişinin Elde Edeceği İmkanlar Nelerdir?

 • Kişi eğitim görebilir.
 • Sponsorluk anlaşmasında belirtilen işte sponsor için çalışılabilir.
 • Aynı sektörde haftada 20 saate kadar ikinci bir işte çalışılabilir.
 • “Shortage Occupation” listesinde bulunan bir işte haftada 20 saate kadar çalışılabilir.
 • Milli takım için bir sporcu olarak veya spor kategorisinde bir spor yayıncısı olarak çalışılabilir.
 • Kişi ailesini İngiltere’ye götürebilir.

Kimler Tier 5 Erasmus Vizesi Alabilir?

Tier 5 Erasmus Vizesine Yurtdışı Hükümet Dil Programı ya da devlet tarafından kabul edilmiş bir değişim programı ile İngiltere’ye kısa süreli bir iş tecrübesi edinmek ya da eğitim için gitmek isteyen kişiler başvurmaktadır. Erasmus Vizesi alabilmek için lisans, yüksek lisans veya doktora diplomalı kişilerin, Birleşik Krallık Yüksek Eğitim Kurumları ile denkliğinin bulunması gerekmektedir.

Tier 5 Vizesi ile Resmi Din Görevlilerinin İngiltere’deki Olanakları Nelerdir?

Bir diyanet işleri başkanı ya da herhangi bir dini kurumun üyesi İngiltere’de bir inanç topluluğunda çalışmak üzere iş teklifi aldığında Tier 5 Çalışma Vizesinin Resmi Din Görevlileri kategorisinde başvuru yapmak zorundadır. Bu vizeye başvuran kişilerin ülkedeki olanakları Tier 5 Vizesi kapsamındaki imkanlara ek olarak; gönülü bir işte çalışabilmeyi ve İngiltere’ye geri dönmek şartıyla başka bir ülkeye seyahat etmeyi de içermektedir.

Tier 5 Vizesi Almak İsteyen Resmi Din Görevlileri İçin İngilizce Derecesi İstenir Mi?

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi almak isteyen resmi din görevlileri İngilizce bilgilerini okuma, yazma, konuşma ve dinleme konusunda IELTS’ten en az 4.0 puan alarak kanıtlamalıdır. Ayrıca İngilizce eğitim veren ve UK NARIC tarafından İngiltere'de bir lisans, yüksek lisans veya doktora derecesine denk gelen bir akademik yeterliliğe sahip olmaları gerekmektedir.

İngiltere’de kendi alanında vaaz vermek, insanlara kişisel meseleleriyle ilgili yardımda bulunmak, öğütler vermek, cami ve kilise gibi kurumlarda çalışmak isteyen kişilerin Tier 2 Vizesi Din Görevlisi kategorisinde vize alması gerekmektedir.

Tier 5 Uluslararası Anlaşma Kapsamında Geçici Çalışma Vizesini Kimler Alabilir?

Uluslararası hukuk kapsamındaki işler için bir sözleşme yaparak İngiltere'de çalışacak kişiler bu vize için başvurabilmektedir. Hizmet Ticareti Hakkında Genel Sözleşme (GATS) ve benzeri sözleşmeler kapsamındaki işçiler, yabancı hükümet ve uluslararası örgütlerin çalışanları ve diplomatik evlerdeki özel hizmetçiler Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi alabilmektedir.

Tier 5 Uluslararası Anlaşma Geçici Çalışan Vizesini Uzatmanın Koşulları Nelerdir?

Vize süresi her defasında 2 yıl olmak üzere maksimum 6 yıllık bir süreye kadar uzatılabilmektedir. Ancak bunu yaparken aşağıdaki durumlar göz ardı edilmelidir:

 • Kişi, diplomatik hanede özel bir hizmetliyse ve 5 Nisan 2012'de ya da sonrasında vize başvurusunda bulunmuşsa bu durumda toplam azami kalış süresi yalnızca 5 yıl veya işverenin başka bir ülkeye atamasının yapıldığı güne kadar olabilir. Burada hangisi süre daha kısaysa o kabul edilmektedir.
 • Kişi, bir sözleşmeli hizmet tedarikçisiyse ya da bağımsız profesyonelse - yalnızca 12 aylık dönemde İngiltere'de en fazla 6 ay kalabilmektedir.

İngiltere vizesi almanızda yol gösterecek bilgileri, Tier 1, Tier 2 ve Tier 5 İngiltere vizeleri hakkında bilmeniz gerekenleri blog sayfamızdan takip edin.

Read more


Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

Eğer Türkiye’de çalıştığınız şirketin organizasyonu dahilinde İngiltere’de görev almanız gerekiyorsa Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Türkiye'de çalıştığı kurumun organizasyonu dahilinde İngiltere'deki bir şubesinde görev almak gerekiyorsa Tier 2 Şirket içi Transfer Vizesi için başvuru yapmak gerekmektedir. Kişi, bu vize ile kendisini İngiltere'de istihdam edecek sponsoru için çalışabilir, haftada 20 saate kadar ikinci bir iş yapabilir, gönüllü olarak herhangi bir işte çalışabilir, ana işinizi engellemediği sürece eğitim alabilir, İngiltere’de başka ülkelere giriş çıkış yapabilir. Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi ile vize sahibi ailesini de birlikte yaşamak için İngiltere'ye götürebilmektedir.

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi alabilmenin temel koşulları; maddi yeterlilik şartı ve puanlama tabanlı testten geçmektir. Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi almak isteyen kişiler başvurularında maddi yeterlilik şartını kanıtlayabilmek için en az 90 gün boyunca şahsi banka hesabında 945 sterlin bulundurmalıdır.

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesinde Puan Sistemi Nasıl Uygulanır?

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi için başvuru yapan kişinin belirli kriterler çerçevesinde en az 50 puanı toplaması gerekmektedir. Eğer İngiltere’de yapılacak iş eksiklik olan meslek alanları listesindeki işlerden birisi ise 50 puan, eğer teklif edilen iş yerel işgücü testini geçmekte ise 30 puan, eğer şirket içi transfer söz konusu ise 30 puan, öğrenim sonrası iş söz konusu ise 30 puan alınabilmektedir. Bu puanlardan herhangi birini alan kişi eğer lisans altı diplomaya sahipse 5 puan, lisans ya da yüksek lisans diplomasına sahipse 10 puan, doktora diplomasına sahipse 15 puan alabilmektedir. Elde edilecek brüt gelire göre belirlenen puan kriterleri ise şu şekildedir:

 • Yapılacak olan işten elde edilecek brüt gelir 17.000 sterlin altındaysa puan alınamaz.
 • Yapılacak olan işten elde edilecek brüt gelir 17.000 ile 19.999.99 sterlin arasında ise 5 puan alınır.
 • Yapılacak olan işten elde edilecek brüt yıllık gelir 20.000 ile 21.999.99 sterlin arasında ise 10 puan alınır.
 • Yapılacak olan işten elde edilecek yıllık brüt gelir 22.000 ile 23.999.99 sterlin arasında ise 15 puan alınır.
 • Yapılacak olan işten elde edilecek yıllık brüt gelir 24.000 sterlin ve üzerinde ise 20 puan alınır.

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesini Kimler Alabilir?

Kişinin çalıştığı kurumun organizasyonu dahilinde İngiltere’deki bir şubesinde görev alması gerekiyorsa Tier 2 Vizesinin Şirket İçi Transfer kategorisinde vize alması gerekmektedir. 3 çeşit Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi vardır:

 • Uzun vadeli personel: Aynı şirkette 12 aydan fazla süre çalışanlardır. Şirketteki pozisyonun İngiltere’den işe alınacak bir işçi ile doldurulamayacağı transferlerdir.
 • Kısa vadeli personel: 12 ay dahil, 12 aydan kısa ve şirketteki pozisyonun İngiltere’den işe alınacak bir işçi ile doldurulamayacağı transferlerdir. İşverenler, bu tür vize için yeni bir sponsorluk sertifikası veremezler çünkü başvurular kapatılmıştır.
 • Mezun stajyer: Uzman iş pozisyonları için mezun stajyer programlara yapılan transferler içindir. Kişinin yeni mezun olması ve iş yeri ile en az 3 aylık iş ilişkisinin olması gerekmektedir.

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi için gerekli evrakları Tier 2 Vizesi Nedir? Nasıl Alınır? blog yazımızda görüntüleyebilirsiniz.

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesinin Süresi Ne Kadardır?

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi ile uzun vadeli personel eğer yılda 120 bin sterlinden fazla kazanıyorsa 9 yıl, uzun vadeli personel eğer yılda 120 bin sterlinden az kazanıyorsa 5 yıl 1 ay, mezun stajyer 12 ay, kısa vadeli personel ise 12 ay süre ile İngiltere’de çalışabilmektedir.

Kişi uzun vadeli personel olarak Tier 2 Vizesi almışsa 5 yıla kadar (yılda 120 bin sterlinden fazla kazanıyorsa 9 yıla kadar) vize süresini uzatabilmektedir. Kısa vadeli personel veya mezun stajyer olarak Tier 2 Vizesine sahip olan kişi vizesini en fazla 12 ay uzatabilmektedir.

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesinin Sağladığı Olanaklar Nelerdir?

Kişi, kendisini istihdam eden sponsor için İngiltere’de çalışırken, haftada 20 saate kadar ikinci bir iş yapabilmektedir. Ayrıca gönüllü olarak herhangi bir işte de çalışabilmekte, ana işini engellemediği sürece eğitim alabilmekte, İngiltere sınırlarına giriş çıkış yapabilmekte ve ailesini de birlikte yaşamak üzere İngiltere'ye götürebilmektedir.

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi Alan Kişinin Ailesi Hangi Vizeyi Alabilir?

İngiltere Şirket İçi Transfer Vizesi sahibinin bakmakla yükümlü olduğu aile üyeleri Tier 2 Dependant Vizesi için başvuru yapabilmekte ve İngiltere’de yaşayabilmektedir. Bu durumda Tier 2 Çalışma Vizesi alan kişi her aile bireyi için maddi yeterlilik şartını sağlamalıdır. Başvuru sahibi her bir aile üyesi için 630 sterlin miktarındaki parayı banka hesabında 90 gün boyunca (son 3 aylık hesap hareketi) göstermelidir.

Tier 2 vizesi ve diğer İngiltere vizelerinin kapsamı, Tier 1, Tier 4 ve Tier 5 İngiltere vizeleri hakkında bilmeniz gerekenleri blog sayfamızdan takip edin.

Read more


Tier 2 Vizesi Nedir? Kimler Tier 2 Vizesi Alabilir?

İngiltere Tier 2 Vizesi, nitelikli çalışanlar, sporcular, şirket içi transferler ve din adamları için 4 farklı kategoride düzenlenen bir tür çalışma vizesidir.

İngiltere’de tanınmış veya listelenmiş eğitim kurumundan alınmış lisans veya yüksek lisans, doktora, PGCE veya PGDE diplomasına sahip üniversite mezunlarının ve İngiltere’de iş hayatına atılmak isteyen profesyonellerin; UKBA lisanslı sponsor olan İngiliz şirketlerinde çalışabilmeleri için Tier 2 Çalışma Vizesi kategorisinde başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. İngiltere Tier 2 çalışma vizesi başvuruları yüksek nitelikli çalışanlar, şirket içi transferler, sporcular ve din adamları için 4 farklı kategoride düzenlenmektedir.

Tüm kategorilerde Tier 2 Vizesi alabilmenin temel koşulları; bakanlıktan sponsorluk lisansına sahip bir işyerinden iş teklifi almak ve puanlama tabanlı testten geçmektir.

Tier 2 Vizesi Nedir?

Tier 2 Vizesi İngiltere tarafından tanınmış veya listelenmiş bir eğitim kurumundan alınmış lisans ya da yüksek lisans, doktora, PGCE veya PGDE diplomasına sahip kısa süre önce mezun olmuş üniversite mezunları için tanına bir vize türüdür. İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın sponsorluk yetkisi verdiği bir işyerinde çalışacak olan yabancılara verilmektedir.

Tier 2 Vizesi İçin Kaç Puan Toplamak Gerekir?

Puanlama sisteminin geçerli olduğu Tier 2 vizesi başvurusunda İngilizce yeterliliği ve maddi yeterlilik kriterlerine ek olarak toplam 50 puan almış olmak gerekmektedir. Bu sisteme göre başvuru belgelerinin niteliğine göre bir puanlama yapılmaktadır. Puanlama sisteminde lisans diplomaları 10 puan, lisans altı diplomalar 5 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Bu puanlamada lisanslı şirket sponsorluğu, yıllık maaş geliri, dil yeterlilik seviyesi, maddi yeterlilik gibi konularda derecelendirme yapılmaktadır. Bu durumda;

 • Lisanslı şirketten kabul mektubu: 30 puan
 • İngiltere’de yerel iş gücü testi sonrasında lisanslı şirketten COS Belgesi: 30 puan
 • Yıllık 152 bin 100 sterlin ve üzeri maaşla istihdam taahhüdüyle kabul mektubu: 30 puan
 • Yıllık minimum 20 bin 300 sterlin maaş geliri: 20 puan
 • İngilizce dil yeterliliği: 10 puan
 • Maddi kaynak yeterliliği: 10 puan olarak değerlendirilmektedir.

Tier 2 Vizesine Başvuran Kişi, Banka Hesabında Ne Kadar Bütçe Göstermelidir?

Tier 2 Vizesi almak isteyen kişiler başvurularında maddi yeterlilik şartını kanıtlayabilmek için en az 90 gün boyunca şahsi banka hesabında 945 sterlin bulundurmalıdır.

Tier 2 Genel Vizesi Kimleri Kapsar?

Tier 2 Genel Vizesi nitelikli yabancı işçileri kapsamaktadır. AB üyesi ülke veya İsviçre vatandaşları dışında İngiltere’ye çalışmak amacıyla gelmek isteyen kişilerin bu çalışma vizesini alması gerekmektedir. İngiltere Tier 2 Genel Vizesi için başvuru işlemlerine başlamadan önce mutlaka İngiltere'de lisanslı bir sponsordan kişiyi işe aldığına dair bir sponsorluk sertifikası alınmalıdır.

İngiltere’de yatırım yapmak isteyenlerin, fen bilimleri, mühendislik, sosyal bilimler, dijital teknoloji, sanat alanlarında İngiltere’de girişimcilik düşünen üniversite mezunu girişimcilerin vizesi Tier 1 Vizesi kapsamında değerlendirilmektedir.

Tier 2 Genel Vizesinin Sağladığı Olanaklar Nelerdir?

 • Kişi sponsorluk belgesinde tanımlanan işte sponsoru için çalışabilmektedir.
 • Belli koşullarda ikinci bir işte çalışılabilmektedir.
 • Gönüllü olarak herhangi bir işte çalışabilmektedir.
 • Kişi, İngiltere’ye gidiş nedeni olan ana işe engel olmadığı takdirde eğitim görebilmektedir.
 • İngiltere’ye dönmek şartıyla İngiltere’den başka bir ülkeye seyahat edilebilmektedir.
 • Kişi, aile üyelerini İngiltere’ye götürebilmektedir.

Not: Tier 2 Çalışma Vizesi alan kişi her aile bireyi için maddi yeterlilik şartını sağlamalıdır. Başvuru sahibi her bir aile üyesi için 630 sterlin miktarındaki parayı banka hesabında 90 gün boyunca (son 3 aylık hesap hareketi) göstermelidir.

Tier 2 Genel Vizesinin Süresi Ne Kadardır?

Tier 2 Genel vizesi ile Birleşik Krallık'ta en fazla 5 yıl 14 gün süreyle veya sponsorluk belgesinde yer alan sürenin 1 ay fazlası kadar kalınabilmektedir. Bu vize ile İngiltere’deki toplam kalış süresi 6 yılı aştığında 5 yıllık bir uzatma talep edilebilmektedir.

Tier 2 Genel Vizesine Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Sponsorluk sertifikası referans numarası
 • Maaş ödendiğine dair kanıt belgeler
 • İngilizce yeterliliğini gösteren sınav sonucu (okuma, yazma, konuşma ve dinleme konusunda IELTS’ten en az 4.0 puan almak gerekmektedir)
 • Kişinin İngiltere’de geçimini sağlayacak yeterli kişisel tasarruflarının olduğunu belgeleyen banka hesap dökümleri
 • Son 5 yıldaki yurtdışı seyahatlerine dair pasaport sayfalarının fotokopisi
 • Adli sicil kaydı (Eğitim, sağlık, sosyal hizmetler gibi alanlarda çalışılacaksa)
 • Geçerli bir pasaport (iki tarafı da boş bir sayfası olan)
 • İngilizce olmayan belgelerin onaylı çevirileri

Eğer sponsorluk belgesinde sponsorun kişiyi destekleyeceği bilgisi yer alıyorsa hesap dökümlerine gerek yoktur.

Tier 2 Vizesi İçin İngilizce Yeterlilik Şartı Nedir?

Tier 2 İngiltere çalışma vizesine başvuracak kişilerin en az B1 seviyesinde İngilizce yeterliliği olması gerekmektedir. Bu, IELTS for UKVI ya da Trinity College London dil sınavlarından en az B1 seviyesinde puan alarak sağlanabilmektedir.

Tier 2 çalışma vizesi yanında Tier 1, Tier 4 ve Tier 5 İngiltere vizeleri hakkında bilmeniz gerekenleri blog sayfamızdan takip edin.

Read more


Tier 1 Girişimci Vizesi Nedir? Kimler Tier 1 Girişimci Vizesi Alabilir?

Tier 1 Girişimci Vizesi; İngiltere’de iş kurmak veya var olan bir işi işletmek için başvurulması gereken bir vizedir. Bu vizeye başvurabilmek için en az 50 bin sterlin yatırım fonuna sahip olmak gerekmektedir.

İngiltere Tier 1 Vize kategorileri altında yer alan Entrepreneur yani Girişimci Vizesi, İngiltere'de kendi işini yapmak isteyen girişimcilere yönelik bir vizedir. Bu vizeyi alan kişi, İngiltere’de kendi işini kurabilmekte ya da mevcut bir işi devir alabilmektedir. Tier 1 Girişimci Vizesi olan kişi işini kurduktan ya da devraldıktan sonra yönetimi bir başka kişiye bırakamamaktadır.

Tier 1 Girişimci vizesi için İngiltere’ye yapılması planlanan seyahatten en erken 3 ay önce başvurulması gerekmektedir.

Tier 1 Girişimci Vizesi Nedir?

İngiltere’de kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin başvurması gereken vize türü Tier 1 Girişimci Vizesidir. Bu vize ile hem yeni bir iş kurulabilmekte hem de İngiltere’de mevcut bir iş devir alınabilmektedir. Tier 1 Girişimci Vizesi alan kişiler aile üyelerini yanlarında götürerek İngiltere’de yaşayabilmektedir. Bu vize ile kişi, kendi işi dışında bir işverene bağlı olarak çalışamamaktadır.

Tier 1 Girişimci Vizesi Alarak İngiltere'de Bir İşyeri Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Olmalıdır?

Tier 1 Girişimci Vizesi ile İngiltere'de yeni kurulacak ya da devralınacak bir işe en az 50 bin sterlin yatırım yapılmalıdır. Aşağıdakilerin bir veya birkaçında 50 bin sterlin ile 200 bin siterlin arasında yatırım fonuna sahipseniz Tier 1 Girişimci Vizesine başvurabilirsiniz:

 • Uluslararası Ticaret Departmanı (DIT) tarafından desteklenen İngiltere girişimci tohum finansmanı yarışması
 • İngiltere'de bir iş kurmak veya genişletmek amacıyla fonlar sağlayan Birleşik Krallık hükümet birimi
 • Financial Conduct Authority (FCA) kayıtlı bir girişim sermayesi firması
 • Bir İngiliz işletmesine zaten 50 bin sterlin yatırım yaptıysanız da Tier 1 Girişimci Vizesine başvurabilirsiniz. Başvurduğunuzdan en az 12 ay önce fonları yatırmış olmanız gerekmektedir.

Tier 1 Vizesinde Neden Puanlama Sistemi Uygulanır?

İngiltere Hükümeti, Tier 1 Vizesi programına uygun kriterleri taşıyan ve belli standartlara uyum sağlayabilecek kişileri seçebilmek için bir puanlama sistemi geliştirmiştir. Bu sisteme göre vize hakkı elde edebilmek için en az 75 puan almak gerekmektedir. İngilizce dil yeterliliği bu puanlama sisteminde önemli bir geçerliliğe sahiptir. Tier 1 Vize başvurusunda; IELTS İngilizce Sınav Merkezinden, okuma, yazma, konuşma ve dinleme kategorilerinde, CEFR seviyesi B1, asgari 4.0 geçerli puanın alındığına dair orijinal sertifika sunulması gerekmektedir.

Tier 1 Girişimci Vizesinin Süresi Ne Kadardır?

Tier 1 Girişimci Vizesi başlangıçta 3 yıl için onaylanmaktadır ve bu süre sonunda İngiltere'de 2 yıllık uzatım için başvuru yapmak gerekmektedir. Vizenin 2 yıl uzatılabilmesi için;

 • İngiltere'deki iş için 200 bin sterlin yatırım yapılmış olmalıdır.
 • İngiltere'de işin kuruluşunu takip eden 3 ay içinde vergi dairesine (HMRC) kayıt yaptırılmış olmalı veya şirket kurulmuşsa, kişi kendini şirket müdürü olarak kayıt ettirmiş olmalıdır.
 • Uzatma başvurusu esnasında, kurulan iş ile aktif olarak uğraşıyor olunmalıdır.
 • Şirket bünyesinde en az 2 kişiyi tam zamanlı çalıştırıyor olmak gerekmektedir.

Toplam 5 yıl vize süresi sonunda, İngiltere’de süresiz oturum iznine başvurulabilmekte ve süresiz oturum izni aldıktan 1 yıl sonra İngiltere vatandaşlığı için başvuru yapılabilmektedir.

Tier 1 Girişimci Vizesi Alan Kişi Ailesini Yanında Götürebilir Mi?

İngiltere Girişimci Vizesine sahip olan kişinin eşi ve çocukları vize sahibi ile birlikte İngiltere’ye gidecekse, Tier 1 Dependant Vizesi almaları gerekmektedir. Aile üyeleri 5 yılın sonunda İngiltere’de süresiz oturum izni başvurusu, 1 yıl sonrasında ise İngiltere vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir.

Tier 1 vizesi hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyi Tier 1 Vizesi Nedir? Kimler Tier 1 Vizesi Almalıdır? blog yazımızda bulabilirsiniz.

Read more


İngiltere Tier 1 Yatırımcı Vizesi Nedir? Kimler Tier 1 Yatırımcı Vizesi Alabilir?

Tier 1 Yatırımcı Vizesi yüksek maddi gücü olan kişilere aile üyeleri ile birlikte İngiltere’de yatırım yapma, iş kurma ve yaşama imkanı sunmaktadır.


Tier 1 Investor (Yatırımcı) Vizesi;
İngiltere’de 2 milyon sterlin ya da daha fazla yatırım yapmak isteyenlerin başvurması gereken vize türüdür. Tier 1 İngiltere Yatırımcı Vizesi ile İngiltere’de kendi şirketini kurma ve istihdam zorunluluğu olmadan yapılan yatırım ile; Birleşik Krallık hükümet bonosu satın alınabilmekte, Birleşik Krallık’ta kayıtlı aktif ve ticaret yapan şirketlerden bono alınabilmekte, hisse alınabilmekte ya da sermaye kredisi sağlanabilmektedir.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi ile İngiltere’de Süresiz Oturum ve Vatandaşlık Hakkı Elde Edilebilir Mi?

Tier 1 Yatırımcı Vizesi ile İngiltere’de süresiz oturum hakkı elde etmek için gereken süre, ülkede yapılan yatırımın miktarına bağlı olarak değişmektedir. Buna göre yapılan yatırım;

 • 2 milyon sterlin olduğunda süresiz oturum hakkı için Birleşik Krallık’ta geçirilmesi gereken süre 5 yıldır. Bu süre 6 yıla tamamlandığında kişi Birleşik Krallık vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir.
 • 5 milyon sterlin olduğunda süresiz oturum hakkı için Birleşik Krallık’ta geçirilmesi gereken süre 3 yıldır. Bu süre 5 yıla tamamlandığında kişi Birleşik Krallık vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir.
 • 10 milyon sterlin olduğunda süresiz oturum hakkı için Birleşik Krallık’ta geçirilmesi gereken süre 2 yıldır. Bu süre 5 yıla tamamlandığında kişi Birleşik Krallık vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir.

 

Tier 1 Yatırımcı Vizesi almak isteyen kişi, yatırım tutarı ile ilgili puanları alabilmek için en az 2 milyon sterlin sermayeye sahip olmalıdır ve bu para bankada gösterilmelidir. Ayrıca paranın İngiltere’ye transfer edilmesinde de engel bir durum olmamalıdır.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi İçin İngilizce Dil Bilgisini Belgelemek Gerekir Mi?

Tier 1 Yatırım Vizesinde İngilizce dil yeterliliğini sunmaya gerek yoktur.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi Olan Kişinin İngiltere’de Kısıtlı Olduğu Konular Nelerdir?

İngiltere Yatırımcı Vizesine sahip olan kişi ülkede özel mülk yatırımı, mülk yönetimi yapamamakta, profesyonel sporcu ya da spor koşu olarak çalışamamakta ve kamu fonlarından yararlanamamaktadır. Ayrıca kişi, bir Tier 4 sponsor lisansına sahip olan veya İngiltere tarafından tanınan ya da listelenen bir kuruluş olan herhangi bir İngiliz kurumundan Tıp veya Diş Hekimliği alanında lisans veya daha üstü bir mezuniyet derecesine sahip değilse, doktor veya diş hekimi olarak çalışamamaktadır.

İngiltere Yatırımcı Vizesi Alan Kişiler Vizesini Uzatabilir Mi?

Bu vize ile İngiltere’de en fazla 3 yıl 4 ay süreyle kalınabilmektedir. Bu sürenin sonunda başvuru yapılarak vize 2 yıl daha uzatılabilmektedir. Uzatma başvurusunda, İngiltere’de kalınan süre boyunca 18 yaşını doldurmuş olan çocuklar dahil olmak üzere, vizede bakmakla yükümlü olunan kişiler de dahil edilmelidir.

İngiltere Yatırımcı Vizesi Alan Kişinin Ailesi Hangi Vizeyi Almalıdır?

Tier 1 Yatırımcı Vizesine sahip olan kişinin eşi ya da birlikte yaşadığı kişi ve çocukları Tier 1 Dependant Vizesine başvurabilmektedir. Vize sahibi aile üyeleri ile birlikte, şartları yerine getirdiği takdirde kalıcı oturum izni için başvuru yapabilmektedir.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi Alan Kişinin Ailesi İngiltere’de Çalışabilir Mi?

İngiltere’de Yatırımcı Vizesi alan kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler, İngiltere’de çalışma izni alabilmektedir. Ayrıca vize sahibinin çocukları, İngiliz vatandaşlarının sahip olduğu ücretsiz eğitim alma hakkına da sahiptir. Kişi ve bakmakla yükümlü olduğu ailesi Ulusal Sağlık Hizmetleri tarafından sağlanan ücretsiz sağlık sigortasından yararlanabilmektedir.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi ile İngiltere Vatandaşlığı Alabilmek İçin Toplam Kaç Gün Ülkede Kalmak Gerekir?

Tier 1 Yatırımcı Vizesine sahip olan kişi 1 yıllık süre içinde toplam 180 günü Birleşik Krallık dışında geçirme hakkında sahiptir. İngiltere vatandaşlığına başvuru söz konusu olduğunda ise İngiltere’deki 5 yıllık oturum boyunca ülke dışında geçirilen toplam süre 450 günü geçmemelidir.

Read more


Döviz Kazandırıcı Hizmet Destekleri – Danışmanlık Desteği

Yurtdışında ülkenize döviz kazandırıcı ihracat faaliyetleri gerçekleştirerek döviz kazanabilir, uluslararası rekabet ortamında ülkenizin hizmet gelirlerini artırabilirsiniz. Bunun için devletten Danışmanlık Desteği alabilirsiniz.

Uluslararası pazarlarda rekabet avantajını artırmak üzere pazarlama stratejisi, yurtdışı pazar yapısı ve pazara giriş konularında alınacak danışmanlık hizmetlerine yönelik giderlerin desteklenebilmesi için sağlık turizmi, bilişim, eğitim ve film sektörlerinde faaliyet gösteren yararlanıcılar danışmanlık hizmeti alabilmektedir. Ancak danışmanlık hizmetini almaya başlamadan önce ön onay başvuru belgelerin hazırlanması ve Genel Müdürlüğe başvuru yapılması gerekmektedir. Sırasıyla ön onay ve başvuru olmak üzere 2 aşamalı olan bu süreçte bilmeniz gerekenleri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Danışmanlık Desteği Ön Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ön onay; danışmanlık hizmetini sağlayan kuruluşun tecrübesi, uzmanlık alanı, yapmış olduğu çalışmalar ve danışmanlık hizmetinin içeriği göz önünde bulundurularak verilmektedir. Döviz Kazandırıcı Hizmet Desteklerinden biri olan Danışmanlık Desteği için ön onay alınmaması, danışmanlık giderlerinin de desteklenemeyeceği anlamına gelmektedir. Öncelikle aşağıdaki Danışmanlık Desteği Ön Onay Başvuru Belgeleri ile birlikte Genel Müdürlüğe başvuru yapılmalı ve ön onay alınmalıdır:

 • Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğünü muhatap dilekçe
 • Danışmanlık Desteği Ön Onay Başvuru Formu (Formu indirmek için tıklayın.)
 • Danışmanlık şirketine ilişkin detaylı bilgi
 • Danışmanlık şirketinin daha önce kapsamda yer alan konularda danışmanlık hizmeti vermiş olduğu en az 3 müşteriden alınmış referans mektubu
 • Genel Müdürlük tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler

Önemli: Ön onayın verildiği tarihten sonraki harcamalar destek kapsamına alınmaktadır.

Ön onay süreci tamamlandıktan sonra danışmanlık faaliyetinin gerçekleştirilmesini takiben destek başvuruları, aşağıdaki belgelerle birlikte doğrudan veya posta ile Genel Müdürlüğe yapılmalıdır:

 • Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’nü muhatap dilekçe
 • Danışmanlık Desteği Başvuru Formu (Formu indirmek için tıklayın.)
 • Danışmanlık Faaliyeti Sonuç Raporu (Hazırlaması gereken sonuç raporunu görüntülemek için tıklayın.)
 • Fatura (Danışmanlık hizmetinin içeriğini gösterir nitelikte olmalıdır.)
 • Banka onaylı ödeme belgesi
 • Sözleşme (Danışmanlık hizmetinin konusu, kapsamı, süresi, tutarı v.b. bilgileri içermelidir.)
 • Genel Müdürlük tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler

Not: Başvuru dosyasının bu sıralamaya uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.

Danışmanlık Desteği Ne Kadardır?

Bilişim şirketlerinin Bakanlığın ön onay verdiği konularda satın aldıkları danışmanlık hizmeti giderleri %50 oranında ve yıllık en fazla 200.000 ABD Doları tutarında karşılanır. Bir bilişim şirketi danışmanlık desteğinden bir kez yararlanabilmektedir.

Danışmanlık Desteği Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Destek başvuruları, danışmanlık faaliyetinin gerçekleştirilmesini takiben yapılır. Destek başvurusunun, ödemenin gerçekleştiği tarihten en geç 6 ay içinde Genel Müdürlüğe ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu aşamada postadaki gecikmeler dikkate alınmamaktadır. Danışmanlık Desteği alan bir kişinin başvuru sırasında aşağıdaki hususları bilmesi gerekmektedir:

 • Ödeme belgesinin aslı, diğer belgelerin ise aslı veya birer örneklerinin sunulması gerekmektedir.
 • Başvuru formunun kaşelenerek imza sirkülerinde tatbik imzası bulunan temsile yetkili kişi/kişiler tarafından imzalanması, münferit ve müşterek imza hususlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • İngilizce haricindeki yabancı dillerde düzenlenen belgelerin yeminli tercüman tarafından Türkçe tercümeleri yapılmalıdır.
 • Dekont, e-dekont, hesap dökümü, swift belgesi, kredi kartı ekstresi vb. belgeler ödeme belgesi olarak kabul edilmektedir. Ödemenin çek ile yapılması halinde, banka onaylı çek fotokopisi ve banka onaylı hesap dökümünün sunulması gerekir. Cirolu çekler ile yapılan ödemeler, destek kapsamında değerlendirilmez.
 • Genelge’nin 36 ncı maddesinin beşinci fıkrası saklı kalmak kaydıyla ödemenin; yararlanıcı/işbirliği kuruluşu tarafından bankacılık kanalı ile gerçekleştirilmesi zorunludur. Ödemenin, bu kuruluşların ortağı, çalışanı veya harcama yapma yetkisi verildiği şirket imza sirkülerinde belirtilen kişiler tarafından yapılması halinde, bahse konu ödemenin bankacılık kanalı ile gerçekleştirilmiş olması şartıyla; ilgili meblağın anılan kuruluşlar tarafından ödemeyi gerçekleştiren kişiye aktarıldığının tevsiki ve söz konusu ortaklık/ istihdam/harcama yetkisi bağına ilişkin kanıtlayıcı belgelerin sunulması zorunludur.

Not: Yurtdışında düzenlenen banka ödeme belgelerinin Ticaret Müşavirliği/Ataşeliği tarafından onaylanması halinde banka onayı aranmamaktadır.

Yurtdışı şirket alımına yönelik destek alabilmek için başvuru sürecinden ön onay aşamasına kadar bilmeniz gereken tüm bilgileri Rapor ve Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği blog yazımızda bulabilirsiniz.

Read more


İngiltere Vizesi Hakkında En Çok Merak Edilenler

İngiltere’de şirket kurmak, çocuğunuz için okul seçmek, polis kaydı ve GP kaydı yaptırmak, şirket transferleri ya da girişimci statüleriyle vize almak… Kısaca İngiltere’yi ziyaret amacınıza yönelik sizi bilgilendirecek tüm detaylar bu yazımızda.

Birleşik Krallık vizesi olarak da bilinen İngiltere vizesi, Büyük Britanya ülkelerine girmenizi sağlar. İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda, Galler, Anguilla, Bermuda, İngiliz Virgin Adaları, Cayman Adaları, Pitcairn, Cebelitarık, Montserrat, Falkland Adaları’na İngiltere Vizesi ile gidilebilmektedir. Elinizdeki vize ister turist vizesi, ister Ankara Anlaşması, ister Tier vize türlerinden biri olsun bu saydığımız ülkeleri vizenizi aldıktan sonra ziyaret edebilirsiniz. Peki başvurduğunuz İngiltere vizesi için ne kadar beklemeniz gerekiyor? Ya da elinize ulaşan red cevabı karşısında itiraz hakkınız var mı? İngiltere’deki okullardan hangisi çocuğunuz için daha uygun? İngiltere’yi hangi amaçla ziyaret edecek olursa olsun herkesin merak ettiği ve en çok sorduğu soruların cevaplarını bu yazımızda derledik.

İngiltere Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Ankara Anlaşması vizesi, Tier 1, Tier 2, Tier 4, Tier 5 ve aile üyelerini ilgilendiren İngiltere vizelerinin sonuçlanma süresi değişkendir ve bu nedenle her biri için net bir zaman dilimini belirtmek yanlış olur. Örneğin; Ankara Anlaşması Vizesi başvuruları 3 aya kadar sonuçlanmaktadır. Tier 4 Öğrenci Vizesi ise 3 haftaya kadar sonuçlanabilmektedir. Tier 4 vize türü kapsamında Ebeveyn ve Aile Vizeleri 15 gün içinde olumlu/olumsuz sonuçlanmaktadır. Tier1, Tier2, Tier 5 vizelerinde de Tier 4 vizelesinde de olduğu gibi en geç 3 hafta içinde sonuç alınabilmektedir.

Ankara Anlaşması Vize Başvurusu Olumlu Sonuçlanırsa Ne Yapmak Gerekir?

Ankara Anlaşması vize başvurunuz olumlu sonuçlandığında başvuru sonucunu gösteren belgelerle birlikte diploma vb. gibi orijinal belgelerinizi teslim almanız gerekmektedir. Başvuru kabul edildiğinde İngiltere’ye giderek resmi olarak İngiltere’de kalacağınızı ve çalışacağınızı teyit etmelisiniz. Bunun için BRP (Biometric Residence Permit) kartı alınmalı, GP kaydı ve polis kaydı yaptırılmalı, ulusal sigorta NIN (National Insurance Number) için başvuru yapılmalı, İngiltere’de şirket kurulmalı ve banka hesabı açılmalı, İngiltere’de ev bulunmalıdır. Vize uzatma işlemlerinde Public Liability Insurance yani Mali Sorumluluk Sigortası da yaptırılmalıdır. Ankara Anlaşması Vize başvuru süreci ve olumlu sonuçlanan vize başvuruları hakkında tüm bilgileri Ankara Anlaşması Vizesi Nedir? blog yazımızda bulabilirsiniz.

Önemli: Polis kaydının İngiltere’ye girdikten sonra 7 gün içinde yapılması gerekmektedir.

İngiltere Vizesi Ne Zaman Uzatılmalıdır?

Ankara Anlaşması, Tier 1, Tier 2, Tier 4 ve Tier 5 vizesi ile İngiltere’de oturum ve çalışma izni alan kişiler vize süreleri dolmadan vize uzatma başvurusu yapmalıdır. Vize uzatma başvurusu İngiltere’den yapılabilmektedir.

Bağlı Bulunan Kurum Dahilinde İngiltere’de Görev Alacak Kişilerin Hangi Vizeyi Alması Gerekir?
Kişinin çalıştığı kurumun organizasyonu dahilinde İngiltere’deki bir şubesinde görev alması gerekiyorsa Tier 2 Vizesinin Şirket İçi Transfer kategorisinde vize alması gerekir. Bu vize uzun vadeli personel, kısa vadeli personel ve mezun stajyer olmak üzere 3 farklı kategoride alınabilmektedir. Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi’nin süresi, puan sistemi, başvuru koşulları hakkında detaylı bilgileri Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı blog yazımızdan takip edebilirsiniz.

Öğrenci Olarak İngiltere’ye Gitmek İsteyen Bir Kişinin Hangi Vizeyi Alması Gerekir?

İngiltere’de ilköğretim, lise, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora, doktora sonrası araştırma ve mesleki sertifika programlarına katılmak isteyen öğrencilerin Tier 4 Öğrenci Vizesi alması gerekir. Tier 4 Öğrenci Vizesi yaş gruplarına göre ayrılmaktadır. 16 yaş ve üzeri öğrenciler Tier 4 General Vizesi, 4-15 yaş aralığındaki öğrenciler Tier 4 Child (Çocuk) Vizesini almak zorundadır. Tier 4 Vizesi için belirleniş başvuru ve vize uzatma koşulları, İngilizce dil seviyesi kriterleri, vize kapsamında çalışma izni kriterleri için Tier 4 Öğrenci Vizesi kriterlerini dikkatlice incelemek gerekir.

İngiltere’de Okul Seçimi Nasıl Yapılır?

Ankara Anlaşması ya da Tier vize türlerinden herhangi birini alan kişilerin İngiltere’ye gittiklerinde çocuklarının okul kaydını da yaptırması gerekir. Bu süreçte anne ve babalar için eve yakınlık kriteri, OFSTED raporu, okul türü gibi önemli unsurlar ön plandadır. Tüm bunlar ve İngiltere’deki okul dönemleri, ara dönem kaydı, zorunlu eğitim süresi gibi detaylı bilgileri İngiltere’de Okul Seçimini Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler başlıklı blog yazımızda bulabilirsiniz.

İngiltere Vize Başvurusu Red ile Sonuçlandığında Ne Yapmak Gerekir?

İngiltere vize başvurusu red ile sonuçlandığında başvuran kişinin itiraz etme hakkı vardır. Ancak her türdeki İngiltere vizesinin reddi için itiraz hakkı bulunmamaktadır.

 • 6 aydan kısa süreli öğrenim için İngiltere kısa dönem öğrenci vizesi başvuruları,
 • Öğrenim süresi 6 aydan fazla olacaksa ancak öğrenim görülecek kurum henüz belli değilse bu halde yapılacak İngiltere öğrenci (öğrenci adayı) vizesi başvuruları,
 • İngiltere göçmenlik kuralları tarafından öngörülmeyen bir amaç için yapılan İngiltere vizesi başvuruları reddedildiğinde itiraz hakkı bulunmamaktadır.

Ayrıca vize almak isteyen şahısların aile bireyleri olarak yapılacak olan İngiltere vizesi başvuruları reddedildiğinde de itiraz hakkı yoktur.

İngiltere Vize Başvurusu Neden Reddedilir?

İngiltere vize başvurusu, eksik belge tespiti, maddi yetersizlik, süreç için belirtilen gerekçelerin tümünün yerine getirilmemesi gibi nedenlerden dolayı red ile sonuçlanabilmektedir. Böyle bir olumsuzlukla karşılaşmamak için bir uzman vize danışmanından yardım almak gerekebilmektedir.

Vize Başvurusu Reddedilirse Ödenen Vize Ücreti Geri Alınabilir Mi?

Reddedilen İngiltere vize başvurularında vize ücreti geri ödenmemektedir.

İngiltere vizesi almak için gereken belgeler, Tier 1, Tier 2, Tier 4 ve Tier 5 vizesi şartları ve İngiltere vizesi hakkında her şeyi blog sayfamızdan takip edin.

Read more


Tier 1 Vizesi Nedir? Kimler Tier 1 Vizesi Almalıdır?

İngiltere Tier 1 Vizesi için fen bilimleri, mühendislik, sosyal bilimler, dijital teknoloji ve sanat alanlarında olağanüstü yeteneği olup İngiltere’de çalışmak isteyen girişimciler ve profesyoneller başvurabilmektedir.

Tier 1 vizesi; İngiltere dışından üstün yetenekli üniversite mezunları, girişimciler, yatırımcılar ve profesyonellerin İngiltere’de çalışmalarını sağlamak ve bu kişilerin İngiltere’de yasal olarak çalışmasına izin vermek için İngiltere İçişleri Bakanlığı’na bağlı İngiltere Sınır Dairesi (UKBA) onayı ile verilmektedir. Genel Vize, Girişimci Vizesi, Yatırımcı Vizesi, Olağanüstü Yetenekliler Vizesi ve Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi isimleri altında 5 farklı vize başvuru kategorilerini içeren Tier 1 vizesi için aynı zamanda 5 farklı başvuru süreci geçerlidir. Bu nedenle Tier 1 vizesi kategorileri için detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir.

Tier 1 Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi Nedir?

Bu vizeyi alabilmek için İngiltere’de bulunan bir yüksek eğitim kurumu tarafından kabul edilmiş olmak gerekmektedir. Üniversite Mezunu Girişimci Vizesinin süresi 1 yıldır. Ancak bu süre eğitim kurumunun kişiye sponsorluğunu devam ettirmesi halinde 1 yıl daha uzatılabilmektedir. Bu vizeye sahip olan kişiler, Büyük Britanya’da iş bulma ve kendi işini kurma imkanı elde etmektedir.

İngiltere’de 6 aydan daha uzun süre eğitim almak isteyen çocuk öğrenci ve 16 yaş üzerindeki kişilerin vizesi Tier 4 Vizesi kapsamında değerlendirilmektedir.

Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi ile Aile Üyeleri de İngiltere’ye Gidebilir Mi?

Tier 1 Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi alan kişi, aile üyelerini ve bakmakla yükümlü oldukları kişileri de beraberlerinde İngiltere’ye götürebilmektedir.

Tier 1 Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Pasaport
 • İngiltere onaylı bir lisans, yüksek lisans veya onaylama tarihinden önce verilmiş doktora derecesi
 • Son 3 ay içinde verilen yetkili İngiltere yükseköğretim kurumundan onay
 • İngiltere’de geçiminizi sağlayabileceğinizi kanıtlamak için başvurmadan en az 90 gün önce banka hesabınızda bulunan ve 90 gün boyunca hesabınızda durması gereken 1.890 sterlin sermaye
 • Finansal sponsor hükümet ya da uluslararası bir burs ajansı ise bunlardan alınmış İngiltere’de kalınabileceğine dair izin ve son 12 ayda kurs ücretlerinin ve yaşam masraflarının ödendiğine dair belgeler

Tier 1 Genel Vize Kategorisinden Tier 1 Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi Kategorisine Geçiş Yapılabilir Mi?
Yapılabilmektedir. FCA tarafından onaylamış bir girişim sermayesi şirketi kaynaklı ise ya da doğrudan İngiliz Hükümet departmanı kaynaklı ise yatırım alt sınırı 50 bin İngiliz Sterlini olmalıdır.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi Nedir?

İngiltere’de 2 milyon sterlin ya da daha fazla yatırım yapmak isteyenlerin başvurması gereken vize türüdür. Bu vize ile İngiltere’de en fazla 3 yıl 4 ay süreyle kalınabilmektedir. Bu sürenin sonunda başvuru yapılarak vize 2 yıl daha uzatılabilmektedir.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi hakkında detaylı bilgi için Tier 1 Yatırımcı Vizesi Nedir? Kimler Tier 1 Yatırımcı Vizesi Alabilir? blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tier 1 Girişimci Vizesi Nedir?

İngiltere’de kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin başvurması gereken vize türü Tier 1 Girişimci Vizesidir. Bu vize ile hem yeni bir iş kurulabilmekte hem de İngiltere’de mevcut bir iş devir alınabilmektedir. Tier 1 Girişimci Vizesi alan kişiler aile üyelerini yanlarında götürerek İngiltere’de yaşayabilmektedir. Bu vize ile kişi, kendi işi dışında bir işverene bağlı olarak çalışamamaktadır.

Tier 1 Girişimci Vizesi hakkında detaylı bilgi için Tier 1 Girişimci Vizesi Nedir? Nasıl Alınır? blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tier 1 Olağanüstü Yetenekliler Vizesi Nedir?

Sosyal bilimler, fen bilimleri, dijital teknoloji, mühendislik ve sanat alanlarında olağanüstü yeteneğe sahip olup İngiltere’de yaşamak isteyenlerin alabileceği bir vizedir. Bu vizeye başvurabilmek için öncelikle İçişleri Bakanlığı’na bir başvuru yapılması gerekmektedir. Onay alındıktan sonra Tier 1 Olağanüstü Yetenekliler Vizesi için başvuru yapılabilmektedir. Dijital bir teknoloji uzmanının aynı zamanda Teknik Vatandaşlık Vizesi Programının onaylanması da gerekmektedir.

Tier 1 Olağanüstü Yetenekliler Vizesi için her yıl 6 Nisan ve 1 Ekim tarihleri arasında geçerli olan 500 kişi ile sınırlı bir kontenjan vardır.

Olağanüstü Yetenekliler Vizesi ile İngiltere’de Neler Yapılabilir?

 • Bir işveren için bir şirketin direktörü olarak veya serbest meslek sahibi olarak çalışılabilir.
 • İş değişikliği yapılabilir.
 • Gönüllü olarak bir işte çalışılabilir.
 • İngiltere’den başka bir ülkeye seyahat edilebilir ve İngiltere'ye dönüş yapılabilir.
 • Vizeyi alan kişi aile aile üyelerini yanında götürebilir.

Tier 1 Olağanüstü Yetenekliler Vizesi Ne Kadar Uzatılabilir?

Tier 1 Olağanüstü Yetenekliler Vizesi 5 yıla kadar uzatılabilmektedir. Vize uzatma talebi, vize süresi dolmadan yapılmalıdır. Uzatma talebi için kişiye onay veren kuruluşun onayını geri çekmemesi ve halen uzmanlık alanında çalışıldığını kanıtlayan rehberlik notlarının sunulması gerekmektedir.

Read more


İngiltere Vizesi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

İngiltere’de çalışma ve oturum izni için Ankara Anlaşması Vizesi ya da Tier vize türlerinden herhangi birini aldıysanız İngiltere’ye gittiğinizde atmanız gereken adımları bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İngiltere’de yaşamak ya da çalışma izni alabilmek, mesleki tecrübeler edinmek, ülkeye öğrenci olarak gidip akademik eğitim almak için farklı kategorilerde İngiltere vizesi türleri bulunmaktadır. Kişilerin ve kurumların farklı amaçlarına yönelik oluşturulan bu vize kategorilerini yakından tanımak gerekir. İngiltere vize başvuru sürecini de kapsayan vize sonucu sonrası yapılması gerekenler de vize türlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Ankara Anlaşması Vizesi aldıktan ne kadar süre sonra İngiltere’ye gitmek gerekir? GP kaydı ne zaman ve nerede yaptırılmalıdır? Tier 2 Girişimci Vizesi aldıktan sonra ne yapmak gerekir? gibi en önemli soruların cevaplarını bu yazımızda bulacaksınız.

İngiltere’de Yapılması Gereken Kayıt İşlemleri Nelerdir?

İngiltere vizesini aldıktan sonra kişinin İngiltere’ye giderek resmi olarak İngiltere’de kalacağını ve çalışacağını belgelemesi gerekmektedir. Bunun için BRP (Biometric Residence Permit) kartı alınmalı, polis kaydı yaptırılmalı, ulusal sigorta NIN (National Insurance Number) için başvuru yapılmalı, İngiltere’de şirket kurulmalı ve banka hesabı açılmalı, İngiltere’de ev bulunmalıdır.

İngiltere’de Polis Kaydı Nasıl Yapılır?

İngiltere’de 6 aydan daha uzun süre kalacak kişilerin polis kaydı yaptırması gerekir. Polis kaydı için Londra metropolitan bölgesinde oturanlar ve Londra dışında oturanlar olmak üzere 2 farklı kayıt işlemi yürütülmektedir. Londra dışında oturan kişiler kendilerine en yakın polis karakolunda polis kaydını yaptırabilmektedir. Londra metropolitan bölgesinde oturanlar “Overseas Visitors Records Office” ziyaret edilmelidir. Polis kaydının İngiltere’ye girdikten sonra 7 gün içinde yapılması gerekmektedir.

Ayrıca vize uzatma işlemlerinde Public Liability Insurance yani Mali Sorumluluk Sigortası da yaptırılması gerekmektedir.

Neden İngiltere’de Bir Banka Hesabınız Olmalı?

Ankara Anlaşması ya da Tier vizelerinden herhangi birini alarak İngiltere’ye gittiğinizde yapmanız gereken ilk işlerden biri de banka hesabı açmaktır. Bu banka hesabı hem kişisel hem de işlerinizle ilgili konularda gereklidir. Vize uzatma talebinizde banka hesap hareketlerinizi belgelemeniz gerektiğinden, İngiltere’de banka hesabına ihtiyaç duyulmaktadır. Banka hesabı açmak için ikamet adresiniz belli olmalıdır. Polis kaydından sonra ilk iş banka hesabı açmanız gerekmektedir.

GP Kaydı Nedir, Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

General Practice yani GP kaydı İngiltere’de genel sağlık hizmetlerini kapsamaktadır. İngiltere’de yaşama ve çalışma vizesi alan kişiler yaşayacakları yere yakın GP’lere kayıt yaptırmalıdır. GP kaydı ile İngiltere’de sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanılabilmektedir. İngiltere’de oturum adresi belli olduktan sonra en yakın GP bulunmalı, pasaport ve adresi gösteren bir belge ile (telefon, elektrik faturası ya da aylık banka dökümü vb.) GP’ye gitmek gerekmektedir. Kayıt işleminden sonra GP’de kayıt formu doldurup kısa bir muayeneden geçilmelidir. Bu muayene, kişinin sağlık durumu hakkında genel bilgileri kayıt altına almak için yapılmaktadır. Kayıttan sonra herhangi bir sağlık problemi olduğunda GP’den telefonla randevu alınarak sağlık hizmetinden yararlanılabilmektedir.

İngiltere’de Size En Yakın GP Nerede?

İngiltere’de yaşadığınız yere en yakın GP’yi bulabilmek için NHS (National Health Service - Ulusal Sağlık Hizmeti) web sitesinde posta kodunuzu girerek bulabilirsiniz. NHS üzerinden size en yakın GP merkezini öğrenmek için tıklayın.

İngiltere’de Okul Seçimi Nasıl Yapılır?

İngiltere’de çalışma ve oturum vizesi alan kişilerin çocukları eğitimlerine İngiltere’de devam edecekse, okulun eve yakınlık kriteri çok önemlidir. Çocukları için okul seçimi yapacak olan aileler okulla ilgili OFSTED raporlarını dikkate almaktadır. OFSTED raporları okul performansı ile ilgili çok yönlü, sürece dayalı bilgilendirici değerlendirmeler içermektedir. Çocuğunuzun eğitimi için tercih edeceğiniz okulun OFSTED tarafından hazırlanmış raporunu incelemek ve İngiltere’deki okul türlerini yakından tanımak için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

İngiltere’de Şirket Nasıl Kurulur?

İngiltere’de Ankara Anlaşması Vizesi alarak şirket kurmak için yapılacak işi destekleyecek bir sermayenin ve bu iş ile birlikte İngiltere’de yaşamı devam ettirecek kadar kazanımın olması gerekir. İngiltere’de freelance olarak kendi işini yapmak isteyenler Ankara Anlaşması Vizesi için başvuruda bulunabilmektedir. İngiltere’de şirket kurmak için gerekli evraklar:

 • Şirket Kuruluş Senedi (Memorandum of Assocation): Şirket hakkında genel bilgilerin yer aldığı bu senet eğer ofis varsa ofisin nerede olduğu, hangi işlerin yapılacağı, işlerin ve hizmetlerin tanımı, şirketin ismi gibi bilgileri içermektedir.
 • Kuruluş Sözleşmesi (Articles of Assocation): Şirket iç tüzüklerinin belirlendiği bu sözleşmeyi de hazırlamak gerekmektedir.
 • 10 Numaralı Form: Şirket direktörü sahibi ile ilgili bilgileri içermektedir.
 • 12 Numaralı Form: Şirket manifestosu ve kanunlara uyum hakkında kişinin verdiği sözler içermektedir.

İngiltere’de şirket kurmak ya da ülkede var olan bir işi devir almak için ülkede vergilendirme, muhasebe kaydı, defter tutma konularında danışmanlık hizmeti veren merkezlerden yardım almak daha garantili bir yöntemdir. İngiltere’de şirket kurma konusunda tüm bilgileri İngiltere'de Şirket Kurmak İçin Yapmanız Gerekenler bog yazımızda bulabilirsiniz.

Read more