Amazon Mağazanızda Nasıl Satış Yapacaksınız?

Amazon Türkiye’ye geldiğinde mağazanızı nasıl açacağınızı, ürünlerinizi nasıl listeleyeceğinizi biliyor musunuz?

Dünyanın en büyük e-ticaret platformu Amazon Türkiye’ye geliyor. Türkiye’de e-ticaret işini geliştirmek ve büyütmek isteyenlerin sabırsızlıkla beklediği bir platform olan Amazon.com, Amerika ve dünyadaki kullanıcıların güvenilirlik ve ürün zenginliği açısından ilk tercih ettiği web sitesi. Özellikle e-ticarette sektörel gelişmenin izlendiği ve online alışverişlere olan ilginin arttığı ülkemizde tedarikçilerin, yoğun bir ilgiyle Amazon mağazası açmak istediğini biliyoruz. Altyapı, optimizasyon ve kullanım bakımından tedarikçilerin alışık olmadığı özelliklere sahip olan Amazon Türkiye’ye geldiğinde zorlu bir rekabet ortamı yaratacak. Türkiye’de açtığınız Amazon mağazanızda satış yapmak için neler yapmanız gerektiğini bilmek isteyebileceğinizi düşündük ve size birbirinden değerli bilgiler sunduk.

Büyük ölçekli ya da yerel bir perakendeci olun, Amazon mağazanızla satışlarınızı nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekir. Bunun için izlemeniz gereken temel adımları sizler için araştırdık:

Neden Amazon’da Satış Yapmalısınız?

  • Çünkü Amazon dünyanın en büyük e-ticaret sitesidir. Amazon size sadık müşteriler kazandırır.
  • Amazon’un kullanışlı servisleri sayesinde ürün satmak çok kolaydır.
  • Dünyada alıcıların ürün zenginliği ve güvenilirlik açısından ilk tercih ettikleri e-ticaret platformu Amazon’dur.
  • Amazon’da ürününüzü listeleyin, anahtar kelimeler ile ürününüzün kullanıcılar tarafından bulunmasını sağlayın, satışı yapın, ürününüzü kargolayın ve ödemenizi alın. İşte bu kadar kolay!

Ürünlerinizi Listeleyin

Amazon mağazanızda iki şekilde ürün listeleyebilirsiniz. Listelemek istediğiniz ürün Amazon’da varsa; sadece ürün adedi, yeni ürün ya da kullanılmış ürün, fiyat ve kargo ücreti bilgilerini girerek ürününüzü mağazanızda listeleyebilirsiniz. Ancak listelemek istediğiniz ürün Amazon’da bulunmuyorsa; ürününüzü Amazon.com'un envanter listesine eklemeniz gerekir. Bunun için satıcı hesabı açmalı, hesap açmanız için kayıt yapmalısınız.

Kayıt işleminizden sonra ürünlerinizi listeleyebilir, siparişlerinizi yönetebilir, alıcılar ile iletişime geçebilir, bir satıcı olarak performansınızı raporlayabilirsiniz. Kaydınızı yaparken satış planınızı belirlemeli, Amazon’un size sunduğu iki hesap türünden birini seçmeniz gerekir.

Amazon’da Satış Planınızı Belirleyin

Amazon mağazanızı açarken iki farklı hesap türü ile karşılaşırsınız. Başlangıçta profesyonel ya da bireysel seçenekleri arasından tercihinizi yapmanız gerekir. Amazon’da profesyonel satıcılar, aylık abonelik ücreti ödemektedir. Özellikle birçok ürün satmayı planlayan satıcılar için profesyonel plan daha uygundur. Ancak ayda birkaç satış yapma hedefiniz varsa Amazon size sadece satış başına ücret uygulamaktadır. Amazon’da bireysel iş planınızda aylık abonelik ücreti ödemezsiniz.

Amazon’da ilk mağazanızı açarken bireysel üyelik ile başladıktan sonra profesyonel plana geçiş yapabilirsiniz. Satış rakamlarınızı dikkate alarak mevcut satış planınızı dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Amazon’da profesyonel ve bireysel hesap türleri ile Amazon Destekli Dağıtım Servisi’ni (FBA) kullanarak ürün gönderebilirsiniz.

Amazon Destekli Dağıtım Servisi (FBA) Nedir?

“Fullfillment by Amazon” yani FBA, satılan ürünlerin tüm işlemlerinin Amazon deposu tarafından yapılmasıdır. Bir FBA satıcısı adına ürünlerin depolanması, satışı, kargolanması ve müşterilerin iadeleri gibi internet üzerinden alışverişin temel bileşenleri FBA tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu süreç, FBA bünyesinde olan tüm Amazon satıcılarının stok kontrollerinin yapıldığını da göstermektedir. Amazon, bir sipariş geldiğinde satıcıyı devre dışı bırakarak siparişi doğrudan FBA deposuna yönlendirir ve sipariş, depodan müşteriye gönderilir.

Satıcı FBA deposuna ürünlerini gönderdikten sonra günlük satış rakamlarını, stoklarını kontrol ederek gerektiğinde stoklarını yeniler ve ürün bilgileri, fiyatı, başlığı, açıklamalarını ekler. Amazon FBA, sadece bir depo hizmeti olmamakla birlikte müşteri hizmetlerini ilgilendiren bazı konularda da çalışır. Müşteri iadelerinin işlenmesi buna örnektir.

Online alışverişlerde mükemmel fiyata harika bir ürün bulmak konusunda bizi başarılı sonuçlara ulaştıran Amazon Türkiye’de hizmete başlıyor. Amerika merkezli Amazon’un tamamen Türkçeleştirilmiş bir altyapıyla Türkiye’de de hizmete başlayacak olması, e-ticaret ile ilgilenen birçok tedarikçi gibi sizi de heyecanlandırdıysa haklısınız. Online market alışverişi yapabilme olanağı sağlayan Amazon Fresh, alışveriş deneyimini zahmetsiz bir hale getiren Amazon Dash ve kullanıcıların ürünler keşfetmelerine olanak tanıyan Amazon Spark gibi servislerini de Türkiye’ye getirecek olan Amazon, Türkiye’de önemli servislerinin tescilini aldı. “Türkiye’de Amazon’un hangi servisleri hizmete girecek? Online market alışverişlerinizi Amazon üzerinden yapabilecek misiniz? Amazon asistanı Alexa, Türkiye’de kullanılabilecek mi?” gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını Amazon Türkiye'ye Hangi Servislerini Getiriyor? blog yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ürünlerinizi Amazon’da satmak, Amazon mağazanızın ve ürünlerinizin SEO ayarları hakkında konuşmak ve SEO yardımı almak için e-ticaret şirketlerine özel çözümler sunan uluslararası dijital ajans WebzMind ile iletişime geçin.

WebzMind’ın e-ticaret siteleri için sunduğu ajans hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

Read more