Amazon’da Neden Mağaza Açmalısınız?

Amazon Türkiye’ye geldiğinde neden bu etkili pazar yerinde bir mağazanız olmalı? Eğer işiniz e-ticaret ise bu sorunun cevabını merak edebileceğinizi düşündük...

Eğer siz de rakipleriniz gibi Amazon’un Türkiye’ye gelmesini sabırsızlıkla bekliyorsanız, bu bekleme süresini Amazon’da mağaza açmanın ve satış yapmanın inceliklerini öğrenerek değerlendirmenizi öneririz. Çünkü ürünleri web sitenizde olduğu gibi değil, her zamankinden daha detaylı eklemeniz, görsel seçimlerini Amazon kurallarına göre yapmanız, kullanacağınız Amazon servislerini belirlemeniz gerekiyor. Amazon’un Türkiye’deki ziyaretçilerine ve işletmelere sunacağı servisleri yakından tanımak isterseniz Amazon Türkiye’ye Hangi Servislerini Getiriyor? blog yazımızı mutlaka inceleyin.

Amazon, Türkiye’de faaliyete geçtiğinde e-ticaret oyuncularının büyük bir kısmı bu platformda mağaza açmak için girişimde bulunacak. Geniş bir sektörel çeşitlilik barındıran Amazon’da neden bir mağazanız olması gerektiğini merak ediyorsanız işte geçerli sebepleriniz:

 • Çünkü Amazon dünyanın en büyük e-ticaret sitesidir.
 • Online satışların %43’ü Amazon üzerinden yapılıyor.
 • Dünyada alıcıların ürün zenginliği ve güvenilirlik açısından ilk tercih ettikleri pazar yeri Amazon’dur.
 • Ürün satın almak isteten herkes öncelikle Amazon’da arama yapıyor.
 • Amazon’un kullanışlı servisleri sayesinde ürün satmak çok kolay.
 • Amazon hem müşterilerine hem de mağaza sahibi işletmelere kolaylıklar sunan pek çok servis sunuyor. Bu kullanışlı servisler sayesinde ürün satmak çok kolay.
 • Amazon Destekli Dağıtım Servisi (FBA) sayesinde; ürünlerin depolanması, satışı, kargolanması ve müşterilerin iadeleri gibi internet üzerinden alışverişin temel bileşenleri sizin adınıza gerçekleştirilir. Böylece işinizi büyütmeniz için daha çok zamanınız olur.
 • Amazon’da ürününüzü listeleyin, anahtar kelimeler ile ürününüzün kullanıcılar tarafından bulunmasını sağlayın, satışı yapın, ürününüzü kargolayın ve ödemenizi alın. İşte Amazon’da satış yapmak bu kadar kolay ve etkilidir.

E-ticarette sektörel gelişmenin yaşandığı ve online alışverişlere olan ilginin arttığı Türkiye’de tedarikçiler, yoğun bir ilgiyle Amazon mağazası açmak istiyor. Altyapı, optimizasyon ve kullanım bakımından tedarikçilerin alışık olmadığı özelliklere sahip olan Amazon Türkiye’ye geldiğinde zorlu bir rekabet ortamı yaratacağı kesin. Eğer e-ticaret sektöründeyseniz ve ürünlerinizin hedef kitleniz tarafından arama motoru üzerinde fark edilmesini istiyorsanız sizin için en önemli mecra Amazon olmalı. Yakın tarihte tamamen Türkçe bir altyapı ile ülkemize gelecek olan Amazon’da ürünlerinizi satmak, markanızın Amazon SEO optimizasyonu konusunda konuşmak ve SEO yardımı almak için vakit kaybetmeden WebzMind ile iletişime geçin.

WebzMind, Amazon’da mağaza açmak isteyenler için aşağıdaki hizmetleri vermektedir:

 • Girişimcinin Amazon’da satışını yapmak istedikleri ürünler hakkında rakip, fiyat ve pazar analiz yapar.
 • Amazon mağazasının kurulumunu gerçekleştirir.
 • Amazonda görünürlüğü artırmak üzere kapsamlı Amazon SEO hizmeti verir.
 • Shopify üzeride e-ticaret sitesi olan girişimcilerin ürünlerini Amazon’da satılacak şekilde entegrasyonunu yapar.

Amazon Türkiye’ye geldiğinde soracağınız; Amazon Türkiye’de nasıl dağıtım yapacak? Amazon’da SEO nasıl yapılır? Amazon’da ürünler nasıl eklenir? Amazon’da reklam nasıl verilir? gibi soruların yanıtlarını herkesten önce öğrenmek için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

WebzMind’ın e-ticaret siteleri için sunduğu ajans hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi almak için webzmind.com adresini ziyaret edin.

Read more


Amazon’da Satış Yapmak İsteyen İşletmelerin Bilmesi Gerekenler

Amazon Türkiye’ye gelmek üzere ve Türkiye’de Amazon mağazası açmak isteyen e-ticaret şirketlerinin önemli soruları var. "Amazon Destekli Dağıtım Servisi (FBA) nasıl çalışır? Amazon'da ürün optimizasyonu nasıl yapılır?" gibi merak ettiğiniz soruların cevapları bu yazımızda.

Dünyada milyonlarca kullanıcı ihtiyaç duyduğu ürünü uygun fiyata satın almak istediğinde online alışverişte Amazon.com’u tercih ediyor. Amazon’un arama motoru sayesinde aradığı ürüne hızlı bir şekilde ulaşan kullanıcılar; hızlı kargolama, uygun fiyat, kaliteli ürün, Amazon’a özel teknolojik ürün seçenekleri, online market alışverişi gibi avantajlarla karşılaşıyor. Mağaza sahipleri ise Amazon sayesinde satışlarını artırabiliyor ve sadık müşteriler kazanıyor. Peki Amazon’daki mağaza sahipleri en çok hangi soruların cevaplarını merak ediyor? Gelin, yakında Türkiye’de hizmet vermeye başlayacak olan Amazon.com’u yakından tanıyalım...

Amazon Destekli Dağıtım Servisi (FBA) Nasıl Çalışır?

“Fullfillment by Amazon” yani FBA, satılan ürünlerin tüm işlemlerinin Amazon deposu tarafından yapılması anlamına gelmektedir. Ürünlerin depolanması, satışı, kargolanması ve müşterilerin iadeleri gibi internet üzerinden alışverişin temel bileşenleri FBA tarafından gerçekleştirilmektedir. Amazon, bir sipariş geldiğinde satıcıyı devre dışı bırakarak siparişi doğrudan FBA deposuna yönlendirir ve sipariş, depodan müşteriye gönderilir. Satıcı FBA deposuna ürünlerini gönderdikten sonra günlük satış rakamlarını, stoklarını kontrol ederek gerektiğinde stoklarını yeniler ve ürün bilgileri, fiyatı, başlığı, açıklamalarını ekler. Amazon FBA, sadece bir depo hizmeti olmamakla birlikte müşteri hizmetlerini ilgilendiren bazı konularda da çalışır. Müşteri iadelerinin işlenmesi buna örnektir.

FBM Nedir?

“Fulfilled By Merchant” yani FBM, ürünlerin müşteriye ulaşma süreçlerinin, geri iadelerinin ve ürünlerin depolama hizmetlerinin satıcı tarafından sağlandığı bir sistemdir. FBM satıcısı, tüm satış süreçlerini kendi takip edip, yönetip, uygulamaktan sorumludur. FBM sisteminde birçok ürün çeşidi Amazon’dan onay aldıktan hemen sonra satışa çıkarılabilmektedir. FBM sisteminde satıcı kargo ve depo ücretleri ödemez. FBM sisteminde kargo gönderimini satıcı yaptığı için, müşteriye özel hediyeler gönderilebilir, özel paketleme yapılabilir ve böylece müşterinin ilgisi çekilebilir.

Amazon Prime Nedir?

Amazon mağazasında FBA sistemini kullanan satıcıların ürünlerinin yanında Prime simgesi yer alır. Amazon Prime; ücretsiz kargo, hızlı teslimat vb. gibi hizmetler veren, bunlarla birlikte Amazon’a özel bazı servisleri ücretsiz kullandıran bir hizmettir. Amazon Prime üyeliği ile; Amazon portföyündeki tüm kitapları, dergileri, çizgi romanlar ücretsiz olarak okunabilmektedir. Ayrıca sınırsız dizi ve film izlenebilir, müzik dinlenebilir, ünlü yazarların sesli kitapları dinlenebilir, sınırsız fotoğraf depolanabilir.

Amazon’daki Ürünlerin Barkodu Olmalı Mıdır?

Amazon’daki tüm ürünlerin UPC barkodu olmak zorundadır. Amazon’da ürün başı barkod ekleme fiyatı $0.20’dır. Ürünlerin üzerinde FNSKU barkodu basılı olmalıdır. FNSKU kodu satıcının Amazon’a verdiği barkod numarasının Amazon tarafından dönüştürülmüş halidir. Bu dönüşen kodun Amazon listesindeki ürünlere yapıştırılması gerekir. FBA kullanılıyorsa bu barkodun tedarikçi tarafından yapıştırılmalı, eğer FBM olarak satış yapılıyorsa barkod satıcı tarafından ürünlere yapıştırılmalıdır.

Amazon’da Yiyecek İçecek Satılabilir Mi?

Amazon’da gıda ürünleri satılabilmektedir. Kullanıcılar Amazon’da online market alışverişleri için Amazon Fresh ve Amazon Dash servislerini kullanmaktadır. Amazon Fresh, yiyecek ve manav ürünlerinin gün içinde adrese teslim edilmesini, Amazon Dash ise siparişlerin zahmetsiz bir şekilde verilebilmesini sağlıyor. Amazon Fresh üzerinden sipariş verirken; elektronik barkod okuyucular, butonlar ve kendine has haberleşme ağıyla Amazon Dash sayesinde pratik bir şekilde işlem tamamlanabiliyor.

Amazon’da Ürün Listelemesi Nasıl Yapılır?

Amazon listelemesinde çeşitli algoritmalar bütünü kullanılmaktadır. Ürün listelemesinde görseller, satıcının satış oranları ve yorumları etkilidir. Yani bu unsurlar ne kadar iyi durumda olursa ürün, listede daha üst sıralarda çıkmaktadır. İyi bir listeleme için rakiplerden daha iyi görseller kullanılabilir, uygun fiyatlar belirlenebilir. Böylece satıcı rekabet ortamında yerini alabilir. Ayrıca iyi bir listeme için ürün içeriklerinin profesyonel bir optimizasyon sürecinden geçmesi gerekir. Amazon'da SEO Nasıl Yapılır? Ürün İçeriği Nasıl Optimize Edilir? blog yazımızda başarılı bir şekilde ürün içeriği girme stratejisinin tüm aşamalarını inceleyebilirsiniz.

Yüklenecek Ürün Görsellerinin Özelleri Nelerdir?

Amazon mağazasına yüklenecek fotoğrafların en az 1000 piksel olması gerekir. Görseller ürünün işlevini fonksiyonelliğini anlatmalı, kaliteli çekimler olmalıdır. Ana fotoğrafın arka planı beyaz olmalı, metin içermemeli, aksesuar barındırmamalıdır. Ayrıca ürün fotoğrafın yüzde 70’ini kaplamalıdır.

Ürünler Amazon Listesinde Nasıl Üst Sıralarda Görünür?

Amazon’da ürünlere reklam vererek (PPC - Pay Per Click) ve yorum alarak ürünler listede üst sıralarda görülebilir. Ayrıca satıcılar iyi satışlar elde ettiğinde de üst sıralara yükselebilmektedir.

Amazon danışmanlığı almak, E-ihracat’ın kapılarını aralamak, Dünya’nın en büyük pazarlarından biri olan Amazon’da ürünlerinizi satmak, markanızın Amazon SEO optimizasyonu konusunda konuşmak ve SEO yardımı almak için vakit kaybetmeden WebzMind ile iletişime geçin.

WebzMind’ın e-ticaret siteleri için sunduğu ajans hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

Read more


Amazon’da SEO Nasıl Yapılır? Ürün İçeriği Nasıl Optimize Edilir?

Amazon, ürününüzün nerede sıralanacağını belirleyen bir altyapıya sahiptir. Amazon’un arama sıralamasını tasarlamanın en iyi yolu, kendinizi alışveriş yapan kişi yerine koymaktır.

Birçok Amazon kullanıcısının bildiği gibi, ürün içeriğini optimize etmek, ürünlerin organik arama sıralamasında doğrudan etkili olabilecek kasıtlı bir stratejidir. Amazon arama motoru sonuç sayfasının (SERP) nasıl çalıştığına dair bazı yanılgılar vardır ki günümüzde birçok satıcı bu sonuç sayfasının hangi faktörleri kullandığını ve bu faktörlerin sonuçları nasıl etkilediğini öğrenmek istemektedir.

Aşağıda başarılı bir şekilde ürün içeriği girme stratejisinin başlıklardan resimlere ve açıklamalara kadar her bir aşaması masaya yatırılmıştır:

Amazon’da SEO ve Ürünün Keşfedilebilirliği

CPC Strategy'de Pazar Yöneticisi Pat Petriello şunları söylemektedir:

“Müşterilerin öncelikle arama motoru sonuç sayfasını (SERP) kullanarak ürün aradıklarını biliyoruz. FBA kullansanız da ürünleriniz bulunamadıkça iş yapamazsınız ve ürünleriniz bulunamıyorsa görsellerinizin ve fiyatlarınızın ne kadar iyi olduğu da önemli değildir. Ayrıca alıcıların SERP ile Amazon satıcılarıyla nasıl etkileşim kurduğunu bilmek ve SERP’in nasıl çalıştığını da anlamak önemlidir. Sektöründe satıcı konumunda yer alan biri olarak, Amazon algoritmasının sürekli değiştiğini söyleyebilirim. Bu değişiklikler, Amazon’daki satıcıların zorluklarla karşılaşmasına neden olabilmektedir.”

Amazon Destekli Dağıtım (Amazon FBA) Nedir?

“Fullfillment by Amazon” yani FBA, satılan ürünlerin tüm işlemlerinin Amazon deposu tarafından yapılmasıdır. Bir FBA satıcısı adına ürünlerin depolanması, satışı, kargolanması ve müşterilerin iadeleri gibi internet üzerinden alışverişin temel bileşenleri FBA tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu süreç, FBA bünyesinde olan tüm Amazon satıcılarının stok kontrollerinin yapıldığını da göstermektedir. Amazon, bir sipariş geldiğinde satıcıyı devre dışı bırakarak siparişi doğrudan FBA deposuna yönlendirir ve sipariş, depodan müşteriye gönderilir.

Satıcı FBA deposuna ürünlerini gönderdikten sonra günlük satış rakamlarını, stoklarını kontrol ederek gerektiğinde stoklarını yeniler ve ürün bilgileri, fiyatı, başlığı, açıklamalarını ekler. Amazon FBA, sadece bir depo hizmeti olmamakla birlikte müşteri hizmetlerini ilgilendiren bazı konularda da çalışır. Müşteri iadelerinin işlenmesi buna örnektir.

Ürün içeriğinizi nasıl optimum hale getireceğinizin ayrıntılarına girmeden önce, Amazon’un ürün arama algoritmasının hangi bileşenlerden etkilendiğini ve ürün keşfedilebilirliğinin başarınızı nasıl etkilediğini görmeniz gerekir.

Ürün keşfedilebilirliği, bir ürün listelemesinin Amazon’da bulunabilmesidir. Tüketici gözünden bakılırsa; Amazon satıcısı aslında belirsizdir ve SERP’ler ürünlerin satıcısı yerine ürünler üzerine yoğunlaşmaktadır.

Bunun ufak bir istisnası, Amazon Marka Kayıt Defteri’nin bir parçası olan markalar içindir. Bu program, kendi markasıyla ürünlerini üreten ve satan satıcıların, ürün liste içeriği üzerinde daha yüksek bir etkiye sahip olunmasına izin verir. Amazon Marka Kayıt Defteri, markaların şunları yapmasını sağlamaktadır:

 1. Markalı ürünler için ürün detay bilgilerini etkilemek: Ürün detay sayfasına gönderilen bilgiler otomatik olarak görüntülenir ve ve markaların başlıklarının, ayrıntılarının, görüntülerinin ve ürünlerin diğer özelliklerinin belirlenmesine yardımcı olur.
  Ürünleri UPC ya da EAN barkodu olmadan listelemek: Markanın tescili, üreticilerin standart ürün kimliği yerine markalı ürünleri listelemek için kullanabilecekleri alternatif bir anahtar niteliği belirlemelerine olanak tanır.
 2. Ürün verileri aynı zamanda Ürün Satın Alınabilirliği’ni etkilemektedir. Amazon Destekli Dağıtım (FBA) hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Amazon Destekli Dağıtım Nedir? blog yazımızı inceleyin.

Ürünün Satın Alınabilirliği Nedir?

Ürünlerinizi daha keşfedilebilir hale getirmenin yanı sıra, genel olarak ürün ayrıntı sayfasının dönüşüm oranını en iyi duruma getirmek hedeflenmektedir. Satın alınabilirlik iki anlam barındırır:

 1. Bayinin Satın Alma Alanı sahiplik yüzdesini etkileme becerisi
 2. Ürün sayfasının genel dönüşüm oranını etkileyen faktörleri

Ürünleri geleneksel reklam kanallarıyla ilişkilendirerek trafiği dönüştürebilirsiniz. Örneğin, bir hamak sattığınızı ve ürün detay sayfasının bir önceki ay toplam 50 sipariş aldığını varsayalım. Hedefiniz mümkün olan en fazla 50 siparişin en yüksek payına sahip olmaktır ve yüksek bir paya ulaşıldığında, stratejiyi genel sipariş sayısını artırmaya doğru değiştirebilirsiniz. Genel sipariş sayısının artırılması çoğunlukla aşağıdakilerin bir sonucu olmaktadır:

 1. Ürün detay sayfasının optimize edilmiş ürün içeriğiyle genel dönüşümünü iyileştirme.
 2. Ürünün detay sayfasında “kalma” süresini artırma.

Amazon’da Ürün Başlıklarının Optimizasyonu

Google’ın arama algoritmasına benzeyen Amazon, ürününüzün nerede sıralanacağını belirleyen bir altyapıya sahiptir. Amazon’un arama sıralamasını tasarlamanın en iyi yolu, kendinizi alışveriş yapan kişi yerine koymaktır.

Amazon’da alışveriş yapanlar “kırmızı güneş gözlüğü”nü aradığında, sorgulamalarını kategoriler bölümünde filtrelemek yerine Amazon arama çubuğuna yazarlar. Bu aramada kullanılan anahtar kelimeler, daha önce pazarlamacılar tarafından girilen arama terimleri ile eşleştirilir. Müşteriler ürün almak için “arama” yaptığında, mutlaka ürün alanı optimizasyonlarıyla birlikte ürün başlıkları ve açıklamalarının geliştirilmesi önemlidir.

Amazon’a göre; “Bir ürün ayrıntı sayfası için, yalnızca bir ek arama terimi eklenerek - eğer alakalı ve ilgi çekici bir terimse - görüntülenme sayısı önemli ölçüde artabilir.

Fiyat, kullanılabilirlik, seçim ve satış geçmişi gibi diğer faktörler bir ürünün arama sonuçlarında nerede görüneceğini belirlemenize yardımcı olur. Genellikle, daha yüksek satışa sahip ürünler, Amazon arama listesinde daha yukarıya yerleştirilir. Satışlar arttıkça, markanın yüksek hacimli satışlar yapması kaçınılmazdır.

Amazon’da Ürün Ayrıntı Sayfası Oluşturma

Amazon’da oluşturulan mükemmel bir ürün ayrıntı sayfası, müşterinin ürün satın almak için ihtiyaç duyacağı tüm ürün bilgilerini doğru bir şekilde sunar. Bu ayrıntılı sayfa öğelerinin, ürün bilgileri ile mümkün olduğunca eşleşmesi önemlidir. Çünkü müşteriler tam olarak ne aldıklarını bilmek ister. Bir detay sayfasının en önemli bileşenleri şunlardır:

 • Amazon.com başlık stilinde özlü ve benzersiz bir başlık
 • Ürünle ilgili en önemli bilgileri taşıyan 5 madde işareti (maddeler halinde bilgiler)
 • Ürünün tüm önemli özelliklerini ayrıntılı olarak ortaya koyan doğru bir açıklama
 • Müşterinin tam olarak neyi satın aldığına dair açık bir ürün görseli

Ürün Başlıklarına Neler Eklenmeli?

15 Temmuz 2015 itibarıyla Amazon, tüm kategoriler için maksimum 200 karakterlik başlık kuralı uygulamaktadır. 200’den fazla karakter içeren başlıklar, arama işleminden kaldırılmaktadır. Yeni ürün girişleri oluşturulurken, her bir ürünün 200 karakterden daha kısa bir başlığa (ürün adına) sahip olması gerekmektedir. Perakendeciler 200 karakterlik sınırlandırma dahilinde şunlara dikkat etmelidir:

 • Her kelimenin ilk harfi büyük harfe çevrilmeli
 • Kilogram, litre gibi ölçü ve değer kelimeleri yazılmalı
 • Rakamsal değerler “rakam” olarak yazılmalı
 • “&” işareti eğer markanın bir parçası değilse başlıklarda kullanılmamalı “ve” kullanılmalı
 • Ürün boyutu ayrıntı için önemsizse başlıkta yer almamalı
 • Ürün birden fazla renge sahip değilse, renk başlıkta belirtilmemeli

Amazon’da Ürün Başlıklarına Eklenmemesi Gerekenler

Amazon.com’da perakendeciler, ürün başlıklarında 200 karakter sınırlarında aşağıdakileri dahil etmemelidir:

 • Fiyat ve miktar
 • Satıcı bilgileri
 • “Satış/Sale” gibi promosyon mesajları
 • “Best Seller/En Çok Satan” gibi önerici yorumlar
 • $,!,? vb. gibi semboller

Amazon’da Başlıklar Anahtar Kelimelerle İyileştirilmelidir

Anahtar kelime ürünün adının hayati bir bileşenidir ancak perakendeciler anahtar kelimeleri takip etme işini geri planda tutmaktadır. Bu da arama motorundaki sıralamayı olumsuz yönde etkilemektedir. Anahtar kelimelerle desteklenmiş net ve ayrıntılı bilgiye sahip ürünlerin yüksek tıklama alması ve dönüşüm alması daha olasıdır.

Kategoriler İçin Başlık Formülleri

Kategoriye bağlı olarak her bir ürün için ek formüllere gerek duyulabilir. Her ürün kategorisinin belirli bir ürün başlığı formülü vardır. Tüm kategoriler markayla başlar ve ürün adını listeler. Başlıklar aşağıdakileri içerebilir:

 • Desen
 • Model numarası
 • Güç çıkışı özelliği (power output)
 • Boyut, renk, miktar

Başlık, arama sıralamasında müşteriler için ilk bilgi kaynağı olduğundan, Amazon’un stil yönergeleri takip edilmeli, doğru harf yazımı ve imla kurallarına dikkat edilmelidir.

Aşağıda Amazon’un belli başlı büyük ürün kategorileri için başlık formüllerindeki örnekleri yer almaktadır:

Tencere, çatal bıçak takımı
Stil: Marka + Çizgi + Boyut + Ürün Türü
Örnek: Calphalon Professional Hard-Anodized 8-1/2-Quart Saucier with Lid
Örnek: Sabatier Precision 14-Piece Stainless-Steel Knife Block Set

Küçük ev aletleri, ev ortamı
Stil: Marka + Model Numarası + Model Adı + Ürün Türü, Renk
Örnek: KitchenAid KSM150PSER Artisan 5-Quart Mixer, Empire Red

Banyo havluları
Stil: Marka + Çizgi / Desen + Malzeme + Ürün Tipi + Miktar, Renk
Örnek: Royal Velvet Classic Hand Towel, Peridot

Amazon’da Ürün Tanımlamalarının Optimizasyonu

Amazon ürün ayrıntıları sayfası, “Key Product Features/Temel Ürün Özellikleri” bölümünün “Description/Açıklamalar” sekmesinde yer almaktadır.

Amazon’da madde işaretleri ile etkili bir şekilde yapılan “description” çalışmasının satışları artırdığı bilinmektedir. Bu, ürün sayfanızda madde işaretleriniz ne kadar açıklayıcıysa Amazon’da o kadar satacağınız anlamına gelmektedir.

Unutmayın! Amazon, toplu satıcı verilerini temel alarak madde işareti bilgisini seçer.

Temel Ürün Özellikleri Için En Iyi Uygulamalar

 • Öncelikle, müşterilerin en çok merak ettiği boyut, garanti bilgisi, yaş uygunluğu gibi en az 5 önemli özelliği maddeler halinde vurgulayın.
 • Her maddeye büyük harf ile başlayın.
 • Madde bitişlerinde noktalama işareti kullanmayın.
 • Tüm sayıları rakam olarak yazın.
 • Tek maddede cümleleri noktalı virgül ile ayırın.
 • Belirsiz ifadeler yazmayın. Ürün özellikleri olabildiğince özgün olmalı.
 • Şirkete özgü bilgileri girmeyin.
 • Promosyon ve fiyat bilgisi vermeyin.
 • Nakliye veya şirket bilgilerini dahil etmeyin. Amazon politikasınca bu bölümde satıcı, şirket veya gönderim bilgileri yasaktır.
 • Şirkete özgü bilgiler girmeyin. Bu bölüm sadece ürün özellikleri içindir

Ürün Açıklaması

Her ürün detayı sayfasında; boyut, stil ve ürünün neye yarayabileceği gibi başlıca ürün özelliklerini de tanımlamanız gerekir. Amazon, satıcıları; doğru ölçüleri, bakım talimatlarını ve garanti bilgilerini eklemeye ve doğru dil bilgisi, noktalama işaretleri ve doğru cümleleri kullanmaya teşvik etmektedir.

Açıklamalarda aşağıdaki bilgilerin yer almaması gerekmektedir:

 • Satıcı adı
 • E-posta adresi
 • Web sitesi URL’si
 • Şirkete özgü bilgiler
 • Şirketin sattığı başka bir ürüne ait bilgiler
 • “Sale/Satış” veya “Free Shipping/Ücretsiz Gönderim” gibi tanıtım dili

İçeriği Amazon’a Uygun Bir Şekilde Optimize Etmeniz Için Ipuçları:

 1. Çift anahtar kelime kullanmayın: Başlıkta bir anahtar kelime varsa, hem ürün açıklamasında hem başlıkta hem de diğer açıklamalarda da anahtar kelimelere yer vererek daha iyi bir sıralamaya sahip olmazsınız. Karakter sayısını boşa harcamamalısınız.
 2. Satıcı, soruları yanıtlamalı: Bir satıcı potansiyel müşterilerden ürünlerle ilgili tekrar tekrar aynı soruları alıyorsa, bu soruların içeriğindeki cevapları bilgi olarak ekleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; cep telefonu kılıflarının yer aldığı sayfada kılıfın iPhone6’ya uyup uymadığı konusunda sık sık sorular alıyorsanız, doğru bilgiyi ürün içeriğinde paylaşabilirsiniz.
 3. 4 içerik bileşenine odaklanın: Amazon üzerinden ürün satma konusunda odaklanılması gereken 4 temel içerik bileşeni vardır; başlıklar, açıklamalar, madde işaretleri ve arama terimleri.
 4. Talep ve tekliflerden kaçının: Satıcılar içeriği oluştururken, “teklif” içeren bir içerik oluşturmamalıdır. Açıklamanıza hak talepleri ya da “1 alana 1 bedava” gibi özel teklifler eklerseniz, Amazon politikasını teknik olarak ihlal etmiş olursunuz ve cezanız askıya alınmak olur.
 5. Karakter sayınızı en yüksek düzeye çıkarın: Reklam verenler ürünlerinin başlık, ürün açıklaması, arka plandaki arama terimleri ve madde işaretleri için karakter sayısını en üste çıkarmalıdır. Ürün açıklaması ve madde işaretlerinin tam ve doğru olarak yapılması ürünün üst sıralara taşınmasında etkilidir.

Not: Satıcılar ve 3P satıcılar için madde işaretlerinde maksimum karakter sayısı vardır.

Amazon’da Ürün Görsellerinin Optimizasyonu

Amazon’daki her ürünün bir veya daha fazla görseli olmalıdır. Ürünün birincil görseli “MAIN” olarak adlandırılmaktadır. MAIN görseli (ana görsel), arama sonuçlarında ürünü temsil eder ve bu görsel, müşterilerin ürünün ayrıntı sayfasında gördüğü ilk resimdir.

Amazon’a göre reklam verenler; açık, anlaşılması kolay, bilgi açısından zengin ve çekici bir şekilde sunulan görüntüleri seçmelidir. Resimler ürünü doğru bir şekilde temsil etmelidir. Ayrıca Amazon, görüntü standartlarını karşılamayan resimleri kaldırma hakkına da sahiptir.

Amazon Ürün Görselleri Nasıl Eklenir?

Amazon’daki ürün listelemeleriniz için ana görsel ile birlikte 8’e kadar alternatif görüntü ekleyebilirsiniz. Bu sayı kategoriye göre değişmektedir. Ürün sayfası oluşturduktan sonra görüntü yükleyebilirsiniz.

İpucu: Amazon’da bir görüntüyü yükledikten sonra görselin web sitesinde görünmesi 24 saati bulabilmektedir.

Mevcut bir listeye ürün görseli eklemek için aşağıdaki sıralamayı takip edebilirsiniz:

 • “Envanter/Inventory” seçeneğinde “Envanter Yönet/Manage Inventory” seçin.
 • Düzenlemek istediğiniz girişin sağ tarafında yer alan “Düzenle/Edit” seçin.
 • Açılan pencereden “Resimleri Yönet/Select Manage” seçin.
 • Bir sonraki pencerede ilk görsel alanı için “Dosyaya Gözat/Browse File” seçin.
 • Bilgisayarınızdan bir görsel seçin ve açın.
 • Görseli eklemek için “Resimleri Yükle/Click Upload” ile görselinizi yükleyin.

Yeni bir listeye görsel eklemek için;

 • “Envanteri Yönetin/Manage Inventory”de arama kutusunun yanında bulunan “Ürün Ekle/Add a Product” tıklayın.
 • Açılan pencerede ilk boş görsel alanı için “Dosya Gözat/Browse File” tıklayın. Ana görsel sol üst köşede görünecektir.
 • Bilgisayarınızdan bir görsel seçin.
 • Görseli eklemek için yüklemeyi tamamlayın.

Amazon’un Ürün Görüntüsü Standartları

Ürünü doğru şekilde temsil edin
Görüntüler ürünü doğru bir şekilde temsil etmelidir.

Beyaz arka plan
Ana görüntülerin saf, beyaz bir arka planı olmalıdır. Ek görüntüler için de beyaz arka plan önerilir ancak gerekli değildir.

İllüstrasyon olmamalı
Ana görüntünün gerçek ürünü göstermesi gerekir. Bu bir grafik ya da illüstrasyon olmamalıdır.

Aksesuar olmamalı
Resimlerde müşterinin ilgisini dağıtabilecek ilgisiz aksesuarlar olmamalıdır.

Metni hariç tutun
Ürünün bir parçası olmayan logolar, filigranlar, metinler görsel olarak kullanılmamalıdır.

Manken olmamalı
Amazon’da ürünler bir manken üzerinde ya da ambalajda gösterilmemelidir.

Ürün görselin %85’ini ya da daha fazlasını doldurmalı ve görseller yükseklik ve genişlik bakımından 1000 piksel ve üzerinde olmalıdır. Bu minimum boyut gereksinimi web sitesinde “zum” işlevi için gereklidir. “Zum” kullanımının satışları artırdığı kanıtlanmıştır. Amazon; JPEG (.jpg), TIFF (.tif) ve GIF (.gif) dosya formatlarını kabul etmektedir. Çoğulukla JPEG tercih edilmektedir.

Amazon görsellerinde çıplaklık olmamalı, ürün resimde açıkça görünmelidir. Ayrıca görüntüde bir anlam derinliğinin olması da gerekmektedir.

Amazon’daki Toplu Ürün Görselleri

Amazon, aynı Amazon öğesini satan satıcılar arasında ilgili ürün bilgilerini toplayan bir platformdur. Amazon tüm gönderimler arasında en iyi başlık ve madde işaretlerini dikkate almaktadır.

Amazon Marka Kayıt Defteri, Amazon.com’daki üreticilerin ürün listelemeleri üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmak isteyen kritik bir bileşendir. Amazon Marka Kayıt Defteri’nin amacı; satıcıların kendi markalarını ve ürün listelemelerini Amazon üzerinde yönetmesini kolaylaştırmaktır. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için Amazon Marka Sicili size yardımcı olabilir.

E-ihracat’ın kapılarını aralamak, Dünya’nın en büyük pazarlarından biri olan Amazon’da ürünlerinizi satmak, markanızın Amazon SEO optimizasyonu konusunda konuşmak ve SEO yardımı almak için vakit kaybetmeden WebzMind ile iletişime geçin.

WebzMind’ın e-ticaret siteleri için sunduğu ajans hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

Read more


Amazon Mağazanızda Nasıl Satış Yapacaksınız?

Amazon Türkiye’ye geldiğinde mağazanızı nasıl açacağınızı, ürünlerinizi nasıl listeleyeceğinizi biliyor musunuz?

Dünyanın en büyük e-ticaret platformu Amazon Türkiye’ye geliyor. Türkiye’de e-ticaret işini geliştirmek ve büyütmek isteyenlerin sabırsızlıkla beklediği bir platform olan Amazon.com, Amerika ve dünyadaki kullanıcıların güvenilirlik ve ürün zenginliği açısından ilk tercih ettiği web sitesi. Özellikle e-ticarette sektörel gelişmenin izlendiği ve online alışverişlere olan ilginin arttığı ülkemizde tedarikçilerin, yoğun bir ilgiyle Amazon mağazası açmak istediğini biliyoruz. Altyapı, optimizasyon ve kullanım bakımından tedarikçilerin alışık olmadığı özelliklere sahip olan Amazon Türkiye’ye geldiğinde zorlu bir rekabet ortamı yaratacak. Türkiye’de açtığınız Amazon mağazanızda satış yapmak için neler yapmanız gerektiğini bilmek isteyebileceğinizi düşündük ve size birbirinden değerli bilgiler sunduk.

Büyük ölçekli ya da yerel bir perakendeci olun, Amazon mağazanızla satışlarınızı nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekir. Bunun için izlemeniz gereken temel adımları sizler için araştırdık:

Neden Amazon’da Satış Yapmalısınız?

 • Çünkü Amazon dünyanın en büyük e-ticaret sitesidir. Amazon size sadık müşteriler kazandırır.
 • Amazon’un kullanışlı servisleri sayesinde ürün satmak çok kolaydır.
 • Dünyada alıcıların ürün zenginliği ve güvenilirlik açısından ilk tercih ettikleri e-ticaret platformu Amazon’dur.
 • Amazon’da ürününüzü listeleyin, anahtar kelimeler ile ürününüzün kullanıcılar tarafından bulunmasını sağlayın, satışı yapın, ürününüzü kargolayın ve ödemenizi alın. İşte bu kadar kolay!

Ürünlerinizi Listeleyin

Amazon mağazanızda iki şekilde ürün listeleyebilirsiniz. Listelemek istediğiniz ürün Amazon’da varsa; sadece ürün adedi, yeni ürün ya da kullanılmış ürün, fiyat ve kargo ücreti bilgilerini girerek ürününüzü mağazanızda listeleyebilirsiniz. Ancak listelemek istediğiniz ürün Amazon’da bulunmuyorsa; ürününüzü Amazon.com'un envanter listesine eklemeniz gerekir. Bunun için satıcı hesabı açmalı, hesap açmanız için kayıt yapmalısınız.

Kayıt işleminizden sonra ürünlerinizi listeleyebilir, siparişlerinizi yönetebilir, alıcılar ile iletişime geçebilir, bir satıcı olarak performansınızı raporlayabilirsiniz. Kaydınızı yaparken satış planınızı belirlemeli, Amazon’un size sunduğu iki hesap türünden birini seçmeniz gerekir.

Amazon’da Satış Planınızı Belirleyin

Amazon mağazanızı açarken iki farklı hesap türü ile karşılaşırsınız. Başlangıçta profesyonel ya da bireysel seçenekleri arasından tercihinizi yapmanız gerekir. Amazon’da profesyonel satıcılar, aylık abonelik ücreti ödemektedir. Özellikle birçok ürün satmayı planlayan satıcılar için profesyonel plan daha uygundur. Ancak ayda birkaç satış yapma hedefiniz varsa Amazon size sadece satış başına ücret uygulamaktadır. Amazon’da bireysel iş planınızda aylık abonelik ücreti ödemezsiniz.

Amazon’da ilk mağazanızı açarken bireysel üyelik ile başladıktan sonra profesyonel plana geçiş yapabilirsiniz. Satış rakamlarınızı dikkate alarak mevcut satış planınızı dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Amazon’da profesyonel ve bireysel hesap türleri ile Amazon Destekli Dağıtım Servisi’ni (FBA) kullanarak ürün gönderebilirsiniz.

Amazon Destekli Dağıtım Servisi (FBA) Nedir?

“Fullfillment by Amazon” yani FBA, satılan ürünlerin tüm işlemlerinin Amazon deposu tarafından yapılmasıdır. Bir FBA satıcısı adına ürünlerin depolanması, satışı, kargolanması ve müşterilerin iadeleri gibi internet üzerinden alışverişin temel bileşenleri FBA tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu süreç, FBA bünyesinde olan tüm Amazon satıcılarının stok kontrollerinin yapıldığını da göstermektedir. Amazon, bir sipariş geldiğinde satıcıyı devre dışı bırakarak siparişi doğrudan FBA deposuna yönlendirir ve sipariş, depodan müşteriye gönderilir.

Satıcı FBA deposuna ürünlerini gönderdikten sonra günlük satış rakamlarını, stoklarını kontrol ederek gerektiğinde stoklarını yeniler ve ürün bilgileri, fiyatı, başlığı, açıklamalarını ekler. Amazon FBA, sadece bir depo hizmeti olmamakla birlikte müşteri hizmetlerini ilgilendiren bazı konularda da çalışır. Müşteri iadelerinin işlenmesi buna örnektir.

Online alışverişlerde mükemmel fiyata harika bir ürün bulmak konusunda bizi başarılı sonuçlara ulaştıran Amazon Türkiye’de hizmete başlıyor. Amerika merkezli Amazon’un tamamen Türkçeleştirilmiş bir altyapıyla Türkiye’de de hizmete başlayacak olması, e-ticaret ile ilgilenen birçok tedarikçi gibi sizi de heyecanlandırdıysa haklısınız. Online market alışverişi yapabilme olanağı sağlayan Amazon Fresh, alışveriş deneyimini zahmetsiz bir hale getiren Amazon Dash ve kullanıcıların ürünler keşfetmelerine olanak tanıyan Amazon Spark gibi servislerini de Türkiye’ye getirecek olan Amazon, Türkiye’de önemli servislerinin tescilini aldı. “Türkiye’de Amazon’un hangi servisleri hizmete girecek? Online market alışverişlerinizi Amazon üzerinden yapabilecek misiniz? Amazon asistanı Alexa, Türkiye’de kullanılabilecek mi?” gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını Amazon Türkiye'ye Hangi Servislerini Getiriyor? blog yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ürünlerinizi Amazon’da satmak, Amazon mağazanızın ve ürünlerinizin SEO ayarları hakkında konuşmak ve SEO yardımı almak için e-ticaret şirketlerine özel çözümler sunan uluslararası dijital ajans WebzMind ile iletişime geçin.

WebzMind’ın e-ticaret siteleri için sunduğu ajans hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

Read more