Tier 1 Yatırımcı Vizesi yüksek maddi gücü olan kişilere aile üyeleri ile birlikte İngiltere’de yatırım yapma, iş kurma ve yaşama imkanı sunmaktadır.


Tier 1 Investor (Yatırımcı) Vizesi;
İngiltere’de 2 milyon sterlin ya da daha fazla yatırım yapmak isteyenlerin başvurması gereken vize türüdür. Tier 1 İngiltere Yatırımcı Vizesi ile İngiltere’de kendi şirketini kurma ve istihdam zorunluluğu olmadan yapılan yatırım ile; Birleşik Krallık hükümet bonosu satın alınabilmekte, Birleşik Krallık’ta kayıtlı aktif ve ticaret yapan şirketlerden bono alınabilmekte, hisse alınabilmekte ya da sermaye kredisi sağlanabilmektedir.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi ile İngiltere’de Süresiz Oturum ve Vatandaşlık Hakkı Elde Edilebilir Mi?

Tier 1 Yatırımcı Vizesi ile İngiltere’de süresiz oturum hakkı elde etmek için gereken süre, ülkede yapılan yatırımın miktarına bağlı olarak değişmektedir. Buna göre yapılan yatırım;

  • 2 milyon sterlin olduğunda süresiz oturum hakkı için Birleşik Krallık’ta geçirilmesi gereken süre 5 yıldır. Bu süre 6 yıla tamamlandığında kişi Birleşik Krallık vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir.
  • 5 milyon sterlin olduğunda süresiz oturum hakkı için Birleşik Krallık’ta geçirilmesi gereken süre 3 yıldır. Bu süre 5 yıla tamamlandığında kişi Birleşik Krallık vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir.
  • 10 milyon sterlin olduğunda süresiz oturum hakkı için Birleşik Krallık’ta geçirilmesi gereken süre 2 yıldır. Bu süre 5 yıla tamamlandığında kişi Birleşik Krallık vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir.

 

Tier 1 Yatırımcı Vizesi almak isteyen kişi, yatırım tutarı ile ilgili puanları alabilmek için en az 2 milyon sterlin sermayeye sahip olmalıdır ve bu para bankada gösterilmelidir. Ayrıca paranın İngiltere’ye transfer edilmesinde de engel bir durum olmamalıdır.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi İçin İngilizce Dil Bilgisini Belgelemek Gerekir Mi?

Tier 1 Yatırım Vizesinde İngilizce dil yeterliliğini sunmaya gerek yoktur.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi Olan Kişinin İngiltere’de Kısıtlı Olduğu Konular Nelerdir?

İngiltere Yatırımcı Vizesine sahip olan kişi ülkede özel mülk yatırımı, mülk yönetimi yapamamakta, profesyonel sporcu ya da spor koşu olarak çalışamamakta ve kamu fonlarından yararlanamamaktadır. Ayrıca kişi, bir Tier 4 sponsor lisansına sahip olan veya İngiltere tarafından tanınan ya da listelenen bir kuruluş olan herhangi bir İngiliz kurumundan Tıp veya Diş Hekimliği alanında lisans veya daha üstü bir mezuniyet derecesine sahip değilse, doktor veya diş hekimi olarak çalışamamaktadır.

İngiltere Yatırımcı Vizesi Alan Kişiler Vizesini Uzatabilir Mi?

Bu vize ile İngiltere’de en fazla 3 yıl 4 ay süreyle kalınabilmektedir. Bu sürenin sonunda başvuru yapılarak vize 2 yıl daha uzatılabilmektedir. Uzatma başvurusunda, İngiltere’de kalınan süre boyunca 18 yaşını doldurmuş olan çocuklar dahil olmak üzere, vizede bakmakla yükümlü olunan kişiler de dahil edilmelidir.

İngiltere Yatırımcı Vizesi Alan Kişinin Ailesi Hangi Vizeyi Almalıdır?

Tier 1 Yatırımcı Vizesine sahip olan kişinin eşi ya da birlikte yaşadığı kişi ve çocukları Tier 1 Dependant Vizesine başvurabilmektedir. Vize sahibi aile üyeleri ile birlikte, şartları yerine getirdiği takdirde kalıcı oturum izni için başvuru yapabilmektedir.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi Alan Kişinin Ailesi İngiltere’de Çalışabilir Mi?

İngiltere’de Yatırımcı Vizesi alan kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler, İngiltere’de çalışma izni alabilmektedir. Ayrıca vize sahibinin çocukları, İngiliz vatandaşlarının sahip olduğu ücretsiz eğitim alma hakkına da sahiptir. Kişi ve bakmakla yükümlü olduğu ailesi Ulusal Sağlık Hizmetleri tarafından sağlanan ücretsiz sağlık sigortasından yararlanabilmektedir.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi ile İngiltere Vatandaşlığı Alabilmek İçin Toplam Kaç Gün Ülkede Kalmak Gerekir?

Tier 1 Yatırımcı Vizesine sahip olan kişi 1 yıllık süre içinde toplam 180 günü Birleşik Krallık dışında geçirme hakkında sahiptir. İngiltere vatandaşlığına başvuru söz konusu olduğunda ise İngiltere’deki 5 yıllık oturum boyunca ülke dışında geçirilen toplam süre 450 günü geçmemelidir.