İngiltere Tier 1 Vizesi için fen bilimleri, mühendislik, sosyal bilimler, dijital teknoloji ve sanat alanlarında olağanüstü yeteneği olup İngiltere’de çalışmak isteyen girişimciler ve profesyoneller başvurabilmektedir.

Tier 1 vizesi; İngiltere dışından üstün yetenekli üniversite mezunları, girişimciler, yatırımcılar ve profesyonellerin İngiltere’de çalışmalarını sağlamak ve bu kişilerin İngiltere’de yasal olarak çalışmasına izin vermek için İngiltere İçişleri Bakanlığı’na bağlı İngiltere Sınır Dairesi (UKBA) onayı ile verilmektedir. Genel Vize, Girişimci Vizesi, Yatırımcı Vizesi, Olağanüstü Yetenekliler Vizesi ve Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi isimleri altında 5 farklı vize başvuru kategorilerini içeren Tier 1 vizesi için aynı zamanda 5 farklı başvuru süreci geçerlidir. Bu nedenle Tier 1 vizesi kategorileri için detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir.

Tier 1 Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi Nedir?

Bu vizeyi alabilmek için İngiltere’de bulunan bir yüksek eğitim kurumu tarafından kabul edilmiş olmak gerekmektedir. Üniversite Mezunu Girişimci Vizesinin süresi 1 yıldır. Ancak bu süre eğitim kurumunun kişiye sponsorluğunu devam ettirmesi halinde 1 yıl daha uzatılabilmektedir. Bu vizeye sahip olan kişiler, Büyük Britanya’da iş bulma ve kendi işini kurma imkanı elde etmektedir.

İngiltere’de 6 aydan daha uzun süre eğitim almak isteyen çocuk öğrenci ve 16 yaş üzerindeki kişilerin vizesi Tier 4 Vizesi kapsamında değerlendirilmektedir.

Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi ile Aile Üyeleri de İngiltere’ye Gidebilir Mi?

Tier 1 Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi alan kişi, aile üyelerini ve bakmakla yükümlü oldukları kişileri de beraberlerinde İngiltere’ye götürebilmektedir.

Tier 1 Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Pasaport
  • İngiltere onaylı bir lisans, yüksek lisans veya onaylama tarihinden önce verilmiş doktora derecesi
  • Son 3 ay içinde verilen yetkili İngiltere yükseköğretim kurumundan onay
  • İngiltere’de geçiminizi sağlayabileceğinizi kanıtlamak için başvurmadan en az 90 gün önce banka hesabınızda bulunan ve 90 gün boyunca hesabınızda durması gereken 1.890 sterlin sermaye
  • Finansal sponsor hükümet ya da uluslararası bir burs ajansı ise bunlardan alınmış İngiltere’de kalınabileceğine dair izin ve son 12 ayda kurs ücretlerinin ve yaşam masraflarının ödendiğine dair belgeler

Tier 1 Genel Vize Kategorisinden Tier 1 Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi Kategorisine Geçiş Yapılabilir Mi?
Yapılabilmektedir. FCA tarafından onaylamış bir girişim sermayesi şirketi kaynaklı ise ya da doğrudan İngiliz Hükümet departmanı kaynaklı ise yatırım alt sınırı 50 bin İngiliz Sterlini olmalıdır.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi Nedir?

İngiltere’de 2 milyon sterlin ya da daha fazla yatırım yapmak isteyenlerin başvurması gereken vize türüdür. Bu vize ile İngiltere’de en fazla 3 yıl 4 ay süreyle kalınabilmektedir. Bu sürenin sonunda başvuru yapılarak vize 2 yıl daha uzatılabilmektedir.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi hakkında detaylı bilgi için Tier 1 Yatırımcı Vizesi Nedir? Kimler Tier 1 Yatırımcı Vizesi Alabilir? blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tier 1 Girişimci Vizesi Nedir?

İngiltere’de kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin başvurması gereken vize türü Tier 1 Girişimci Vizesidir. Bu vize ile hem yeni bir iş kurulabilmekte hem de İngiltere’de mevcut bir iş devir alınabilmektedir. Tier 1 Girişimci Vizesi alan kişiler aile üyelerini yanlarında götürerek İngiltere’de yaşayabilmektedir. Bu vize ile kişi, kendi işi dışında bir işverene bağlı olarak çalışamamaktadır.

Tier 1 Girişimci Vizesi hakkında detaylı bilgi için Tier 1 Girişimci Vizesi Nedir? Nasıl Alınır? blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tier 1 Olağanüstü Yetenekliler Vizesi Nedir?

Sosyal bilimler, fen bilimleri, dijital teknoloji, mühendislik ve sanat alanlarında olağanüstü yeteneğe sahip olup İngiltere’de yaşamak isteyenlerin alabileceği bir vizedir. Bu vizeye başvurabilmek için öncelikle İçişleri Bakanlığı’na bir başvuru yapılması gerekmektedir. Onay alındıktan sonra Tier 1 Olağanüstü Yetenekliler Vizesi için başvuru yapılabilmektedir. Dijital bir teknoloji uzmanının aynı zamanda Teknik Vatandaşlık Vizesi Programının onaylanması da gerekmektedir.

Tier 1 Olağanüstü Yetenekliler Vizesi için her yıl 6 Nisan ve 1 Ekim tarihleri arasında geçerli olan 500 kişi ile sınırlı bir kontenjan vardır.

Olağanüstü Yetenekliler Vizesi ile İngiltere’de Neler Yapılabilir?

  • Bir işveren için bir şirketin direktörü olarak veya serbest meslek sahibi olarak çalışılabilir.
  • İş değişikliği yapılabilir.
  • Gönüllü olarak bir işte çalışılabilir.
  • İngiltere’den başka bir ülkeye seyahat edilebilir ve İngiltere’ye dönüş yapılabilir.
  • Vizeyi alan kişi aile aile üyelerini yanında götürebilir.

Tier 1 Olağanüstü Yetenekliler Vizesi Ne Kadar Uzatılabilir?

Tier 1 Olağanüstü Yetenekliler Vizesi 5 yıla kadar uzatılabilmektedir. Vize uzatma talebi, vize süresi dolmadan yapılmalıdır. Uzatma talebi için kişiye onay veren kuruluşun onayını geri çekmemesi ve halen uzmanlık alanında çalışıldığını kanıtlayan rehberlik notlarının sunulması gerekmektedir.