Amazon, ürününüzün nerede sıralanacağını belirleyen bir altyapıya sahiptir. Amazon’un arama sıralamasını tasarlamanın en iyi yolu, kendinizi alışveriş yapan kişi yerine koymaktır.

Birçok Amazon kullanıcısının bildiği gibi, ürün içeriğini optimize etmek, ürünlerin organik arama sıralamasında doğrudan etkili olabilecek kasıtlı bir stratejidir. Amazon arama motoru sonuç sayfasının (SERP) nasıl çalıştığına dair bazı yanılgılar vardır ki günümüzde birçok satıcı bu sonuç sayfasının hangi faktörleri kullandığını ve bu faktörlerin sonuçları nasıl etkilediğini öğrenmek istemektedir.

Aşağıda başarılı bir şekilde ürün içeriği girme stratejisinin başlıklardan resimlere ve açıklamalara kadar her bir aşaması masaya yatırılmıştır:

Amazon’da SEO ve Ürünün Keşfedilebilirliği

CPC Strategy’de Pazar Yöneticisi Pat Petriello şunları söylemektedir:

“Müşterilerin öncelikle arama motoru sonuç sayfasını (SERP) kullanarak ürün aradıklarını biliyoruz. FBA kullansanız da ürünleriniz bulunamadıkça iş yapamazsınız ve ürünleriniz bulunamıyorsa görsellerinizin ve fiyatlarınızın ne kadar iyi olduğu da önemli değildir. Ayrıca alıcıların SERP ile Amazon satıcılarıyla nasıl etkileşim kurduğunu bilmek ve SERP’in nasıl çalıştığını da anlamak önemlidir. Sektöründe satıcı konumunda yer alan biri olarak, Amazon algoritmasının sürekli değiştiğini söyleyebilirim. Bu değişiklikler, Amazon’daki satıcıların zorluklarla karşılaşmasına neden olabilmektedir.”

Amazon Destekli Dağıtım (Amazon FBA) Nedir?

“Fullfillment by Amazon” yani FBA, satılan ürünlerin tüm işlemlerinin Amazon deposu tarafından yapılmasıdır. Bir FBA satıcısı adına ürünlerin depolanması, satışı, kargolanması ve müşterilerin iadeleri gibi internet üzerinden alışverişin temel bileşenleri FBA tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu süreç, FBA bünyesinde olan tüm Amazon satıcılarının stok kontrollerinin yapıldığını da göstermektedir. Amazon, bir sipariş geldiğinde satıcıyı devre dışı bırakarak siparişi doğrudan FBA deposuna yönlendirir ve sipariş, depodan müşteriye gönderilir.

Satıcı FBA deposuna ürünlerini gönderdikten sonra günlük satış rakamlarını, stoklarını kontrol ederek gerektiğinde stoklarını yeniler ve ürün bilgileri, fiyatı, başlığı, açıklamalarını ekler. Amazon FBA, sadece bir depo hizmeti olmamakla birlikte müşteri hizmetlerini ilgilendiren bazı konularda da çalışır. Müşteri iadelerinin işlenmesi buna örnektir.

Ürün içeriğinizi nasıl optimum hale getireceğinizin ayrıntılarına girmeden önce, Amazon’un ürün arama algoritmasının hangi bileşenlerden etkilendiğini ve ürün keşfedilebilirliğinin başarınızı nasıl etkilediğini görmeniz gerekir.

Ürün keşfedilebilirliği, bir ürün listelemesinin Amazon’da bulunabilmesidir. Tüketici gözünden bakılırsa; Amazon satıcısı aslında belirsizdir ve SERP’ler ürünlerin satıcısı yerine ürünler üzerine yoğunlaşmaktadır.

Bunun ufak bir istisnası, Amazon Marka Kayıt Defteri’nin bir parçası olan markalar içindir. Bu program, kendi markasıyla ürünlerini üreten ve satan satıcıların, ürün liste içeriği üzerinde daha yüksek bir etkiye sahip olunmasına izin verir. Amazon Marka Kayıt Defteri, markaların şunları yapmasını sağlamaktadır:

 1. Markalı ürünler için ürün detay bilgilerini etkilemek: Ürün detay sayfasına gönderilen bilgiler otomatik olarak görüntülenir ve ve markaların başlıklarının, ayrıntılarının, görüntülerinin ve ürünlerin diğer özelliklerinin belirlenmesine yardımcı olur.
  Ürünleri UPC ya da EAN barkodu olmadan listelemek: Markanın tescili, üreticilerin standart ürün kimliği yerine markalı ürünleri listelemek için kullanabilecekleri alternatif bir anahtar niteliği belirlemelerine olanak tanır.
 2. Ürün verileri aynı zamanda Ürün Satın Alınabilirliği’ni etkilemektedir. Amazon Destekli Dağıtım (FBA) hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Amazon Destekli Dağıtım Nedir? blog yazımızı inceleyin.

Ürünün Satın Alınabilirliği Nedir?

Ürünlerinizi daha keşfedilebilir hale getirmenin yanı sıra, genel olarak ürün ayrıntı sayfasının dönüşüm oranını en iyi duruma getirmek hedeflenmektedir. Satın alınabilirlik iki anlam barındırır:

 1. Bayinin Satın Alma Alanı sahiplik yüzdesini etkileme becerisi
 2. Ürün sayfasının genel dönüşüm oranını etkileyen faktörleri

Ürünleri geleneksel reklam kanallarıyla ilişkilendirerek trafiği dönüştürebilirsiniz. Örneğin, bir hamak sattığınızı ve ürün detay sayfasının bir önceki ay toplam 50 sipariş aldığını varsayalım. Hedefiniz mümkün olan en fazla 50 siparişin en yüksek payına sahip olmaktır ve yüksek bir paya ulaşıldığında, stratejiyi genel sipariş sayısını artırmaya doğru değiştirebilirsiniz. Genel sipariş sayısının artırılması çoğunlukla aşağıdakilerin bir sonucu olmaktadır:

 1. Ürün detay sayfasının optimize edilmiş ürün içeriğiyle genel dönüşümünü iyileştirme.
 2. Ürünün detay sayfasında “kalma” süresini artırma.

Amazon’da Ürün Başlıklarının Optimizasyonu

Google’ın arama algoritmasına benzeyen Amazon, ürününüzün nerede sıralanacağını belirleyen bir altyapıya sahiptir. Amazon’un arama sıralamasını tasarlamanın en iyi yolu, kendinizi alışveriş yapan kişi yerine koymaktır.

Amazon’da alışveriş yapanlar “kırmızı güneş gözlüğü”nü aradığında, sorgulamalarını kategoriler bölümünde filtrelemek yerine Amazon arama çubuğuna yazarlar. Bu aramada kullanılan anahtar kelimeler, daha önce pazarlamacılar tarafından girilen arama terimleri ile eşleştirilir. Müşteriler ürün almak için “arama” yaptığında, mutlaka ürün alanı optimizasyonlarıyla birlikte ürün başlıkları ve açıklamalarının geliştirilmesi önemlidir.

Amazon’a göre; “Bir ürün ayrıntı sayfası için, yalnızca bir ek arama terimi eklenerek – eğer alakalı ve ilgi çekici bir terimse – görüntülenme sayısı önemli ölçüde artabilir.

Fiyat, kullanılabilirlik, seçim ve satış geçmişi gibi diğer faktörler bir ürünün arama sonuçlarında nerede görüneceğini belirlemenize yardımcı olur. Genellikle, daha yüksek satışa sahip ürünler, Amazon arama listesinde daha yukarıya yerleştirilir. Satışlar arttıkça, markanın yüksek hacimli satışlar yapması kaçınılmazdır.

Amazon’da Ürün Ayrıntı Sayfası Oluşturma

Amazon’da oluşturulan mükemmel bir ürün ayrıntı sayfası, müşterinin ürün satın almak için ihtiyaç duyacağı tüm ürün bilgilerini doğru bir şekilde sunar. Bu ayrıntılı sayfa öğelerinin, ürün bilgileri ile mümkün olduğunca eşleşmesi önemlidir. Çünkü müşteriler tam olarak ne aldıklarını bilmek ister. Bir detay sayfasının en önemli bileşenleri şunlardır:

 • Amazon.com başlık stilinde özlü ve benzersiz bir başlık
 • Ürünle ilgili en önemli bilgileri taşıyan 5 madde işareti (maddeler halinde bilgiler)
 • Ürünün tüm önemli özelliklerini ayrıntılı olarak ortaya koyan doğru bir açıklama
 • Müşterinin tam olarak neyi satın aldığına dair açık bir ürün görseli

Ürün Başlıklarına Neler Eklenmeli?

15 Temmuz 2015 itibarıyla Amazon, tüm kategoriler için maksimum 200 karakterlik başlık kuralı uygulamaktadır. 200’den fazla karakter içeren başlıklar, arama işleminden kaldırılmaktadır. Yeni ürün girişleri oluşturulurken, her bir ürünün 200 karakterden daha kısa bir başlığa (ürün adına) sahip olması gerekmektedir. Perakendeciler 200 karakterlik sınırlandırma dahilinde şunlara dikkat etmelidir:

 • Her kelimenin ilk harfi büyük harfe çevrilmeli
 • Kilogram, litre gibi ölçü ve değer kelimeleri yazılmalı
 • Rakamsal değerler “rakam” olarak yazılmalı
 • “&” işareti eğer markanın bir parçası değilse başlıklarda kullanılmamalı “ve” kullanılmalı
 • Ürün boyutu ayrıntı için önemsizse başlıkta yer almamalı
 • Ürün birden fazla renge sahip değilse, renk başlıkta belirtilmemeli

Amazon’da Ürün Başlıklarına Eklenmemesi Gerekenler

Amazon.com’da perakendeciler, ürün başlıklarında 200 karakter sınırlarında aşağıdakileri dahil etmemelidir:

 • Fiyat ve miktar
 • Satıcı bilgileri
 • “Satış/Sale” gibi promosyon mesajları
 • “Best Seller/En Çok Satan” gibi önerici yorumlar
 • $,!,? vb. gibi semboller

Amazon’da Başlıklar Anahtar Kelimelerle İyileştirilmelidir

Anahtar kelime ürünün adının hayati bir bileşenidir ancak perakendeciler anahtar kelimeleri takip etme işini geri planda tutmaktadır. Bu da arama motorundaki sıralamayı olumsuz yönde etkilemektedir. Anahtar kelimelerle desteklenmiş net ve ayrıntılı bilgiye sahip ürünlerin yüksek tıklama alması ve dönüşüm alması daha olasıdır.

Kategoriler İçin Başlık Formülleri

Kategoriye bağlı olarak her bir ürün için ek formüllere gerek duyulabilir. Her ürün kategorisinin belirli bir ürün başlığı formülü vardır. Tüm kategoriler markayla başlar ve ürün adını listeler. Başlıklar aşağıdakileri içerebilir:

 • Desen
 • Model numarası
 • Güç çıkışı özelliği (power output)
 • Boyut, renk, miktar

Başlık, arama sıralamasında müşteriler için ilk bilgi kaynağı olduğundan, Amazon’un stil yönergeleri takip edilmeli, doğru harf yazımı ve imla kurallarına dikkat edilmelidir.

Aşağıda Amazon’un belli başlı büyük ürün kategorileri için başlık formüllerindeki örnekleri yer almaktadır:

Tencere, çatal bıçak takımı
Stil: Marka + Çizgi + Boyut + Ürün Türü
Örnek: Calphalon Professional Hard-Anodized 8-1/2-Quart Saucier with Lid
Örnek: Sabatier Precision 14-Piece Stainless-Steel Knife Block Set

Küçük ev aletleri, ev ortamı
Stil: Marka + Model Numarası + Model Adı + Ürün Türü, Renk
Örnek: KitchenAid KSM150PSER Artisan 5-Quart Mixer, Empire Red

Banyo havluları
Stil: Marka + Çizgi / Desen + Malzeme + Ürün Tipi + Miktar, Renk
Örnek: Royal Velvet Classic Hand Towel, Peridot

Amazon’da Ürün Tanımlamalarının Optimizasyonu

Amazon ürün ayrıntıları sayfası, “Key Product Features/Temel Ürün Özellikleri” bölümünün “Description/Açıklamalar” sekmesinde yer almaktadır.

Amazon’da madde işaretleri ile etkili bir şekilde yapılan “description” çalışmasının satışları artırdığı bilinmektedir. Bu, ürün sayfanızda madde işaretleriniz ne kadar açıklayıcıysa Amazon’da o kadar satacağınız anlamına gelmektedir.

Unutmayın! Amazon, toplu satıcı verilerini temel alarak madde işareti bilgisini seçer.

Temel Ürün Özellikleri Için En Iyi Uygulamalar

 • Öncelikle, müşterilerin en çok merak ettiği boyut, garanti bilgisi, yaş uygunluğu gibi en az 5 önemli özelliği maddeler halinde vurgulayın.
 • Her maddeye büyük harf ile başlayın.
 • Madde bitişlerinde noktalama işareti kullanmayın.
 • Tüm sayıları rakam olarak yazın.
 • Tek maddede cümleleri noktalı virgül ile ayırın.
 • Belirsiz ifadeler yazmayın. Ürün özellikleri olabildiğince özgün olmalı.
 • Şirkete özgü bilgileri girmeyin.
 • Promosyon ve fiyat bilgisi vermeyin.
 • Nakliye veya şirket bilgilerini dahil etmeyin. Amazon politikasınca bu bölümde satıcı, şirket veya gönderim bilgileri yasaktır.
 • Şirkete özgü bilgiler girmeyin. Bu bölüm sadece ürün özellikleri içindir

Ürün Açıklaması

Her ürün detayı sayfasında; boyut, stil ve ürünün neye yarayabileceği gibi başlıca ürün özelliklerini de tanımlamanız gerekir. Amazon, satıcıları; doğru ölçüleri, bakım talimatlarını ve garanti bilgilerini eklemeye ve doğru dil bilgisi, noktalama işaretleri ve doğru cümleleri kullanmaya teşvik etmektedir.

Açıklamalarda aşağıdaki bilgilerin yer almaması gerekmektedir:

 • Satıcı adı
 • E-posta adresi
 • Web sitesi URL’si
 • Şirkete özgü bilgiler
 • Şirketin sattığı başka bir ürüne ait bilgiler
 • “Sale/Satış” veya “Free Shipping/Ücretsiz Gönderim” gibi tanıtım dili

İçeriği Amazon’a Uygun Bir Şekilde Optimize Etmeniz Için Ipuçları:

 1. Çift anahtar kelime kullanmayın: Başlıkta bir anahtar kelime varsa, hem ürün açıklamasında hem başlıkta hem de diğer açıklamalarda da anahtar kelimelere yer vererek daha iyi bir sıralamaya sahip olmazsınız. Karakter sayısını boşa harcamamalısınız.
 2. Satıcı, soruları yanıtlamalı: Bir satıcı potansiyel müşterilerden ürünlerle ilgili tekrar tekrar aynı soruları alıyorsa, bu soruların içeriğindeki cevapları bilgi olarak ekleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; cep telefonu kılıflarının yer aldığı sayfada kılıfın iPhone6’ya uyup uymadığı konusunda sık sık sorular alıyorsanız, doğru bilgiyi ürün içeriğinde paylaşabilirsiniz.
 3. 4 içerik bileşenine odaklanın: Amazon üzerinden ürün satma konusunda odaklanılması gereken 4 temel içerik bileşeni vardır; başlıklar, açıklamalar, madde işaretleri ve arama terimleri.
 4. Talep ve tekliflerden kaçının: Satıcılar içeriği oluştururken, “teklif” içeren bir içerik oluşturmamalıdır. Açıklamanıza hak talepleri ya da “1 alana 1 bedava” gibi özel teklifler eklerseniz, Amazon politikasını teknik olarak ihlal etmiş olursunuz ve cezanız askıya alınmak olur.
 5. Karakter sayınızı en yüksek düzeye çıkarın: Reklam verenler ürünlerinin başlık, ürün açıklaması, arka plandaki arama terimleri ve madde işaretleri için karakter sayısını en üste çıkarmalıdır. Ürün açıklaması ve madde işaretlerinin tam ve doğru olarak yapılması ürünün üst sıralara taşınmasında etkilidir.

Not: Satıcılar ve 3P satıcılar için madde işaretlerinde maksimum karakter sayısı vardır.

Amazon’da Ürün Görsellerinin Optimizasyonu

Amazon’daki her ürünün bir veya daha fazla görseli olmalıdır. Ürünün birincil görseli “MAIN” olarak adlandırılmaktadır. MAIN görseli (ana görsel), arama sonuçlarında ürünü temsil eder ve bu görsel, müşterilerin ürünün ayrıntı sayfasında gördüğü ilk resimdir.

Amazon’a göre reklam verenler; açık, anlaşılması kolay, bilgi açısından zengin ve çekici bir şekilde sunulan görüntüleri seçmelidir. Resimler ürünü doğru bir şekilde temsil etmelidir. Ayrıca Amazon, görüntü standartlarını karşılamayan resimleri kaldırma hakkına da sahiptir.

Amazon Ürün Görselleri Nasıl Eklenir?

Amazon’daki ürün listelemeleriniz için ana görsel ile birlikte 8’e kadar alternatif görüntü ekleyebilirsiniz. Bu sayı kategoriye göre değişmektedir. Ürün sayfası oluşturduktan sonra görüntü yükleyebilirsiniz.

İpucu: Amazon’da bir görüntüyü yükledikten sonra görselin web sitesinde görünmesi 24 saati bulabilmektedir.

Mevcut bir listeye ürün görseli eklemek için aşağıdaki sıralamayı takip edebilirsiniz:

 • “Envanter/Inventory” seçeneğinde “Envanter Yönet/Manage Inventory” seçin.
 • Düzenlemek istediğiniz girişin sağ tarafında yer alan “Düzenle/Edit” seçin.
 • Açılan pencereden “Resimleri Yönet/Select Manage” seçin.
 • Bir sonraki pencerede ilk görsel alanı için “Dosyaya Gözat/Browse File” seçin.
 • Bilgisayarınızdan bir görsel seçin ve açın.
 • Görseli eklemek için “Resimleri Yükle/Click Upload” ile görselinizi yükleyin.

Yeni bir listeye görsel eklemek için;

 • “Envanteri Yönetin/Manage Inventory”de arama kutusunun yanında bulunan “Ürün Ekle/Add a Product” tıklayın.
 • Açılan pencerede ilk boş görsel alanı için “Dosya Gözat/Browse File” tıklayın. Ana görsel sol üst köşede görünecektir.
 • Bilgisayarınızdan bir görsel seçin.
 • Görseli eklemek için yüklemeyi tamamlayın.

Amazon’un Ürün Görüntüsü Standartları

Ürünü doğru şekilde temsil edin
Görüntüler ürünü doğru bir şekilde temsil etmelidir.

Beyaz arka plan
Ana görüntülerin saf, beyaz bir arka planı olmalıdır. Ek görüntüler için de beyaz arka plan önerilir ancak gerekli değildir.

İllüstrasyon olmamalı
Ana görüntünün gerçek ürünü göstermesi gerekir. Bu bir grafik ya da illüstrasyon olmamalıdır.

Aksesuar olmamalı
Resimlerde müşterinin ilgisini dağıtabilecek ilgisiz aksesuarlar olmamalıdır.

Metni hariç tutun
Ürünün bir parçası olmayan logolar, filigranlar, metinler görsel olarak kullanılmamalıdır.

Manken olmamalı
Amazon’da ürünler bir manken üzerinde ya da ambalajda gösterilmemelidir.

Ürün görselin %85’ini ya da daha fazlasını doldurmalı ve görseller yükseklik ve genişlik bakımından 1000 piksel ve üzerinde olmalıdır. Bu minimum boyut gereksinimi web sitesinde “zum” işlevi için gereklidir. “Zum” kullanımının satışları artırdığı kanıtlanmıştır. Amazon; JPEG (.jpg), TIFF (.tif) ve GIF (.gif) dosya formatlarını kabul etmektedir. Çoğulukla JPEG tercih edilmektedir.

Amazon görsellerinde çıplaklık olmamalı, ürün resimde açıkça görünmelidir. Ayrıca görüntüde bir anlam derinliğinin olması da gerekmektedir.

Amazon’daki Toplu Ürün Görselleri

Amazon, aynı Amazon öğesini satan satıcılar arasında ilgili ürün bilgilerini toplayan bir platformdur. Amazon tüm gönderimler arasında en iyi başlık ve madde işaretlerini dikkate almaktadır.

Amazon Marka Kayıt Defteri, Amazon.com’daki üreticilerin ürün listelemeleri üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmak isteyen kritik bir bileşendir. Amazon Marka Kayıt Defteri’nin amacı; satıcıların kendi markalarını ve ürün listelemelerini Amazon üzerinde yönetmesini kolaylaştırmaktır. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için Amazon Marka Sicili size yardımcı olabilir.

E-ihracat’ın kapılarını aralamak, Dünya’nın en büyük pazarlarından biri olan Amazon’da ürünlerinizi satmak, markanızın Amazon SEO optimizasyonu konusunda konuşmak ve SEO yardımı almak için vakit kaybetmeden WebzMind ile iletişime geçin.

WebzMind’ın e-ticaret siteleri için sunduğu ajans hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.