Amazon’da satılacak ürünler nasıl bulunur? Amazon’da mağaza nasıl açılır? Amazon’da para kazanmanıza yardımcı olacak bir ürün bulmaya çalışıyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? O halde bu işin inceliklerini bizden öğrenin…

Yüzlerce milyon insan her yıl çevrimiçi alışveriş yapmak için Amazon’u kullanıyor. Peki ürünlerinizi tüm bu potansiyel müşterilerin karşısına çıkarmak iyi olmaz mıydı? Elbette öyle ama Amazon ilk başta biraz korkutucu görünebilir ama bu yazımızdaki tüyolarımız oldukça işinize yarayacak.

Özellikle Türkiye’de de alışveriş meraklısı bir hayli fazla olan Amazon.com’un Türkiye’de hizmete başlıyor olması, e-ticaret sektöründeki girişimleri heyecanlandırıyor. Ürünler için 3 kat daha geniş bir arama hacmi olan Amazon, e-ticaret ile ilgilenen birçok tedarikçinin de ilgisini çekiyor. Özellikle rekabetin hakim olduğu bir pazarda markaların bütünlüğünü korumak isteyenler için Amazon’da ürün satmaya hazırlananlara yönelik eksiksiz bir blog hazırladık.

“Eğer kârlı olmayan ya da yeterince büyük markalı ürünler satmazsanız, büyük bir para ve zaman kaybı yaşarsınız.”

1. Amazon’da satış yapan ürünleri bulmak için araştırın

Amazon’da satılacak bir ürün bulmanın en hızlı yollarından biri, zaten satılanları bulmak için farklı kategorilerdeki Amazon En Çok Satanlar Listesini incelemektir. Bu listeyi inceleyerek hangi ürünlerin satılacağı konusunda fikir sahibi olmak için Amazon’da şu anda en çok satan 100 ürün hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Birisi için Amazon’da para kazanmanın en kolay ve en hızlı yolu, ürünü özel olarak etiketlemektir. Bunun anlamı, Amazon’da halen satılmakta olan bir ürünü bulmak, daha sonra bu ürünü satan tedarikçiyi bulmak, ardından bu ürün üzerine kendi etiketinizi ya da ambalajınızı yapıştırmak. Eğer satılan, karlı bir ürünü pazarda daha iyi bir şekilde sunabiliyor ve pazarlamanızda daha iyi bir iş yapabiliyorsanız Amazon’da karlı işler yapabilirsiniz.

Amazon’da satılacak ürünler bulmak için size yardımcı olacak bazı araçlar veya kaynaklar arıyorsanız, o zaman Jungle Scout’u tavsiye ederiz. Jungle Scout, karlı ürünler bulmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm araştırmaları yapmanıza yardımcı olarak hayatınızı kolaylaştıracak güçlü bir yazılımdır.

2. Amazon’da satış yapmak için doğru kriterleri takip edin

Amazon’da satılacak bir ürün bulmak için aşağıdaki kriterlere sahip olmanız gerekir:

  • Basit ve kolay kırılamayacak, komplikasyonlara yol açmayacak bir ürün bulun. Aksi takdirde geri ödeme durumu gelişebilir ya da müşteri şikayetleri oluşabilir.
  • Nispeten ucuz ürünler bulun.
  • Piyasada bir şekilde öne çıkabileceğiniz bir ürün seçin ya da pazarınızda Amazon’da satılacak daha iyi bir ürün bulabilirsiniz.
  • Ardından 2., 3., 4. ürünlerinizi düşünün. Büyük resim, piyasada girmek istediğiniz nişi ve nihayetinde yaratmak istediğiniz markayı düşünmenize olanak sağlar.

Amazon’da satmak için özel bir ürün bulma yolunda kriterlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

3. Amazon’da hangi ürünlerin satış yaptığını belirleyin ve kârlı pazarınızı doğrulayın

Amazon’da farklı kategorilerde satılan birkaç ürün bulduktan sonra, potansiyel olarak satış yapabilmeniz için yeterince kârlı bir pazar olduğundan emin olmak istersiniz. Bu bakımdan Jungle Scout gibi bir araç kullanmak çok yararlıdır. Bu araç; Amazon En İyi Satıcı Sıralaması’nda ürünlerin satış verilerine bakmanıza yardımcı olur, böylece rakiplerin her gün kaç tane satış aldığını görebilir ve rekabet durumunuzu analiz edebilirsiniz.

Amazon’da her kategori için pazar ortamı farklıdır.

4. Rekabet analizi yapın ve kimlerle rekabet edebileceğinizden emin olun

“Amazon’da rekabeti analiz etmek, rakiplerin ürün kalitesine bakmak en önemli aşamadır.”

Analizinizi yaparken en iyi ürünlere göz atın ve ürünlerin kaç tane incelemeye sahip olduklarını not edin. Bazılarının 1000+ gibi çok sayıda yoruma sahip olduğunu, bazılarının ise birkaç 100 adet yorumu olduğunu ve oldukça kolay bir şekilde satış yaptığını görebilirsiniz. Bu sizin için iyi bir durumdur. Çünkü 100 yorum alan ürünlerle rekabet edebilmeniz için neler yapacağınızı gösterir.

5. Özel etiket potansiyelini görmek için Alibaba’ya bakın

Amazon’da satılacak bir ürünün nasıl bulunacağını, satmak istediğiniz ürünün üreticilerde ve tedarikçilerde olup olmadığını öğrenmek için Alibaba’ya bakmanızı öneririz. Alibaba’da ilgilendiğiniz ürünün anahtar kelimesini yazabilir ve bu ürünü yapan potansiyel tedarikçi ve üreticilerin listesini görebilirsiniz. Bu sizin için çok yararlıdır. Çünkü ürünlerin maliyetine bakabilir ve potansiyel olarak satabileceğiniz farklı türden ürünlerin neler olduğunu görebilirsiniz. Bu süreçte ilerlerken, Amazon’da satılabilecek birkaç potansiyel ürün bulabilir ve ardından tedarikçilere ulaşarak bazı sorular sorabilirsiniz.

Sonuç olarak, tedarikçiler ve üreticilerle konuştuğunuzda karar verme süreciniz hızlanacaktır.

2018 yılı içinde Türkiye’de tamamen Türkçe bir altyapıyla hizmete başlayacak olan Amazon sizi de heyecanlandırıyorsa haklısınız. Çünkü biz de heyecanlıyız ve e-ticaret konusunda deneyimlerimizi aktarmaktan mutluluk duyarız.

Markanızın Amazon SEO çalışması konusunda konuşmak ve SEO yardımı almak için WebzMind ile vakit kaybetmeden iletişime geçin.

WebzMind’ın e-ticaret siteleri için sunduğu ajans hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.