Amazon Türkiye’ye geliyor. Peki Türkiye’de Amazon’un hangi servisleri hizmete girecek? Online market alışverişlerinizi Amazon üzerinden yapabilecek misiniz? Amazon asistanı Alexa, Türkiye’de kullanılabilecek mi?

Online alışverişlerde mükemmel fiyata harika bir ürün bulmak konusunda bizi başarılı sonuçlara ulaştıran Amazon Türkiye’de hizmete başlıyor. Eğer e-ticaret sektöründeyseniz ve ürünlerinizin kitleniz tarafından arama motoru üzerinde fark edilmesini istiyorsanız sizin için en önemli mecra Amazon olmalı. Çünkü Amazon’un ürünler için aşağı yukarı 3 kat daha geniş bir arama hacmi var. Amazon’un tamamen Türkçeleştirilmiş bir altyapıyla Türkiye’de de hizmete başlayacak olması, e-ticaret ile ilgilenen birçok tedarikçinin de ilgisini çekti. Online market alışverişi yapabilme olanağı sağlayan Amazon Fresh, alışveriş deneyimini zahmetsiz bir hale getiren Amazon Dash ve kullanıcıların ürünler keşfetmelerine olanak tanıyan Amazon Spark gibi servislerini de Türkiye’ye getirecek olan Amazon, Türkiye’de aşağıdaki marka ve servislerinin tescilini aldı:

Amazon Prime

Amazon Prime, ürünlerin 2 gün içinde teslimatı ve ücretsiz kargo gibi avantajlar sağlayan bir Amazon servisi. Amazon Prime, Amazon’un sunduğu özel hizmetlerin aylık veya senelik ücretlerle bir arada sunulduğu hizmetlerin bütünüdür. Prime üyeliğinde aşağıdaki hizmetler yer almaktadır:

  • 2 günde teslimat
  • Bazı bölgelerde aynı gün teslimat
  • Sınırsız müzik dinleme imkanı sunan Prime Music uygulaması
  • Sınırsız film erişimi ve TV yayını olan Video Streaming Servisi (Prime Video)
  • Bulut üzerinde sınırsız fotoğraf saklama imkanı sunan Prime Photos servisi
  • Prime üyelere özel indirimli ürünler
  • “Yakala” gibi kampanyalara 30 dakika önce erişim hakkı

Amazon Prime’da başlangıç olarak 30 günlük deneme süresi bulunuyor. Üyelik 30 gün sonra ücretli hale geliyor. Özellikle Amazon’dan sık alışveriş yapan kullanıcılar tarafından tercih edilen Amazon Prime, ücretsiz kargo seçeneğine de sahip.

Amazon Fresh ve Amazon Dash

Amazon, online market alışverişi için geliştirdiği Amazon Fresh servisini de Türkiye’ye getiriyor. Bununla birlikte Amazon Fresh için geliştirilen sipariş sistemi Amazon Dash de Türkiye’de olacak. Amazon Fresh, yiyecek ve manav ürünlerinin gün içinde adrese teslim edilmesini, Amazon Dash ise siparişlerin zahmetsiz bir şekildeverilebilmesini sağlıyor. Amazon Fresh üzerinden siparişlerinizi verirken; elektronik barkod okuyucular, butonlar ve kendine has haberleşme ağıyla Amazon Dash sayesinde pratik bir şekilde işleminizi tamamlayabiliyorsunuz.

Amazon Fresh hizmet ile tüm hızlı tüketim ürünleri, size en yakın Amazon mağazasına sahip tedarikçi tarafından ulaştırılıyor.

Amazon Fire ve Firely

Bir Amazon teknolojisi olan Amazon Fire bir tablet, akıllı telefon ve televizyon markası. Aynı zamanda Amazon’un birçok donanım ürünü için kullandığı bir marka. Amazon Firely ise kamera sayesinde Qr kodları, barkodları, kitapları ve numaraları tanıyabilen uygulama geliştirici bir akıllı telefon teknolojisi. Amazon’un Türkiye’de faaliyete başlamasıyla, Firely teknolojinin kullanılabildiği Fire tablet ve televizyonlar satışa sunulabilecek.

Amazon Basics

2009 yılında satışa başlayan Amazon Basics bir elektronik ürün markası. Amazon Basics, kablolar, sırt çantaları, şarj edilebilir piller, powerbankler, kablosuz hoparlörler gibi 2 binden fazla ürüne sahip.

Amazon Spark

Amazon’da ürün keşfetmek için geliştirilmiş etkileşimli bir sistem olan Amazon Spark, kullanıcıların Amazon üzerinde kayıtlı olan ürünleri kolayca keşfedebilmesine olanak sağlıyor. iOS ve Android uygulamaları da bulunan Amazon Spark; ilgi alanlarını paylaşan kişiler sayesinde yeni şeyler keşfetmek için kullanılan bir sosyal medya mecrası olarak işlev görüyor. İster ev dekorasyonu için ilham kaynağı, ister koşu ayakkabısı konusunda tavsiyeye ihtiyacınız olsun Spark, sevdiğiniz şeyleri seven bir topluluğun hikayelerini ve fikirlerini keşfetmenizi, alışveriş yapmanızı kolaylaştıran bir servis.

Amazon Gamelift

Oyun geliştiriciler için sunulan bir servis olan Amazon Gamelift, birçok önemli oyun şirketi tarafından kullanılıyor. Gamelift, Amazon Web Services ürününe kurulan hosting ve matchmaking çözümü olarak hizmet veriyor. Oyun geliştiricilerin hem zamandan hem de paradan tasarruf etmelerine imkan tanıyan Amazon Gamelift, Bethesda ve Gearbox Software gibi önemli firmalar tarafından kullanılıyor.

Amazon Blink

2016 yılında ortaya çıkan Blink, uygun fiyatla kablosuz kamera sistemi geliştiren bir girişimken 2017 yılında Amazon tarafından satın alındıktan sonra özellikle ev güvenliği için başarılı çözümler sunmaya başladı.

Amazon Echo, Echo Dot, Tap ve Sesli Asistan Amazon Alexa

Amazon’un akıllı asistanı Alexa ve onun desteklediği hoparlörler Echo, Echo Dot ve Tap da Türkiye’ye geliyor. Evlerde, iş yerlerinde, otomobillerde Alexa’nın desteklediği hoparlörler ile kullanılabiliyor. Merkezi bir hoparlör olan Amazon Echo, diğer akıllı ev aletlerinizde kablosuz olarak bağlanıyor. Echo Dot ve Tap ise ana hoparlöre bağlı, evin diğer odalarında hizmet verecek kollar görevi görüyorlar. Apple’ın Siri’si, Google’ın asistanıda olduğu gibi Alexa’ya seslendiğiniz anda günün haberlerini hoparlör sistemini kurduğunuz alanda dinleyebilir, hava durumunu öğrenebilir, kahve makinenizi çalıştırabilir, kapınızı kilitleyebilir, arabanızı çalıştırabilirsiniz.

Görüldüğü üzere Amazon günümüz teknolojisiyle örtüşen, yenilikçi servisleriyle Türkiye’de olmaya hazırlanıyor. Henüz resmi bir tarih verilmemiş olsa da Amazon’un Türkiye’de yakın bir tarihte hizmete başlaması bekleniyor.

E-ihracat’ın kapılarını aralamak, Dünya’nın en büyük pazarlarından biri olan Amazon’da ürünlerinizi satmak, markanızın Amazon SEO optimizasyonu konusunda konuşmak ve SEO yardımı almak için vakit kaybetmeden WebzMind ile iletişime geçin.

WebzMind’ın e-ticaret siteleri için sunduğu ajans hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.