Online alışverişlerde mükemmel fiyata harika bir ürün bulmak konusunda bizi başarılı sonuçlara ulaştıran Amazon Türkiye’de hizmete başlayacak ve kendi dağıtım servisini hayata geçirecek. Peki Amazon Türkiye’de nasıl dağıtım yapacak?

Günümüzde e-ticaret, lojistik, ödeme kolaylıkları, donanım ve veri toplama gibi pek çok anlamda önemli bir konumda olan ABD merkezli  Amazon’un Türkiye’de faaliyetlerine başlaması bekleniyor. Dünyanın en büyük e-ticaret perakendecisi Amazon, her müşterisinin istediği zaman istediği ürünü alabilmesini kolaylaştıran geniş bir depo ve dağıtım hizmeti sunuyor. Yurtdışında FBA (Fullfillment by Amazon) olarak bilinen, Türkiye’de ise Amazon Destekli Dağıtım Servisi olarak isimlendirilecek olan bu hizmet; ürünlerin depolanması, satışı, kargolanması ve müşterilerin iadeleri gibi internet üzerinden alışverişin temel bileşenlerini içerecek.
Amazon Destekli Dağıtım Nedir?

Amazon Destekli Dağıtım Nedir?

Amazon Destekli Dağıtım işinizi yurt içinde ve yurtdışında büyütmenize yardımcı olan bir ürün yönetim programdır. Ürünlerinizin Amazon deposunda bulundurulduğu, müşteriye teslimatının ve iade süreçlerinin Amazon tarafından gerçekleştirildiği bir Amazon servisidir. Bu servis bünyesinde olan tüm Amazon satıcılarının stok kontrolleri de yapılmaktadır. Alıcılar, bir sipariş verdiğinde Amazon Destekli Dağıtım Servisi satıcıyı devre dışı bırakarak siparişi doğrudan depoya yönlendirir ve sipariş, depodan müşteriye gönderilmektedir.
Satıcı ürünlerini depoya gönderdikten sonra günlük satış rakamlarını ve stoklarını kontrol ederek gerektiğinde stoklarını yenileyebilmekte ve ürün bilgileri, ürün fiyatı, ürün başlığı, ürün açıklamaları gibi bilgileri ekleyebilmektedir. Sadece satışlar için bir depo değil, aynı zamanda müşteri hizmetlerini ilgilendiren iade işlemlerinin işlenmesi gibi hizmetler de Amazon Destekli Dağıtım Servisi tarafından karşılanmaktadır.

Amazon Destekli Dağıtımın Avantajları Nelerdir?

Amazon Destekli Dağıtım sistemine dahil olan ürünler Amazon’da daha fazla öne çıkmakta, görünürlüğü ve satışları artmaktadır. Ayrıca bu servis sayesinde satıcı kargo sorumluluğu, depo sorumluluğu gibi konularda iş yükünden kurtulduğu için işini ölçeklendirme ve daha fazla müşteriye ulaşmak için zaman kazanabilmektedir.
Amazon Destekli Dağıtım sisteminde Prime rozetine sahip olma, teslimatın Amazon tarafında gerçekleştirilmesi ve satın alma kutusuna girme şansı gibi ayrıcalıklar sağlamaktadır.

Amazon Prime Rozetinin Avantajları Nelerdir?

Amazon Prime, Amazon’un sunduğu özel hizmetlerin aylık veya senelik ücretlerle bir arada sunulduğu hizmetlerin bütünüdür. Amazon Prime rozetinin, ürünlerin 2 gün içinde teslimatı ve ücretsiz kargo gibi avantajları bulunmaktadır. Eğer Türkiye’de Amazon Prime üyesi olursanız, ürünlerinizi Amazon Destekli Dağıtım sistemi ile listelediğinizde, ürünleriniz ücretsiz kargo için uygun demektir. Prime üyeliğinde yer alan aşağıdaki hizmetler sayesinde rekabet gücünüzü artırabilirsiniz:

  • 2 günde teslimat
  • Bazı bölgelerde aynı gün teslimat
  • Sınırsız müzik dinleme imkanı sunan Prime Music uygulaması
  • Sınırsız film erişimi ve TV yayını olan Video Streaming Servisi (Prime Video)
  • Bulut üzerinde sınırsız fotoğraf saklama imkanı sunan Prime Photos servisi
  • Prime üyelere özel indirimli ürünler
  • “Yakala” gibi kampanyalara 30 dakika önce erişim hakkı

Amazon Prime’da başlangıç olarak 30 günlük deneme süresi bulunmaktadır. Prime üyelik 30 gün sonrasında ücretli olmaktadır.

Ürünlerinizi Amazon’da satmak, Amazon mağazanızın ve ürünlerinizin SEO ayarları hakkında konuşmak ve SEO yardımı almak için e-ticaret şirketlerine özel çözümler sunan uluslararası dijital ajans WebzMind ile iletişime geçin.

WebzMind’ın e-ticaret siteleri için sunduğu ajans hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.